Bilmek istediğin her şeye ulaş

10. sınıfa geçtim ve matematik temelim yok sizce 10.sınıfta matematiği iyi yapmak için ne gibi yollar izlemeliyim?

Not:10.sınıfta lys matematiği görülüyorDüzenle
Büyük bir defter al konuyu ozet gectikten sonra sorulari yazarak ve anlayarak çalış günde 50-100 arasında soru yazarak calışırsan aklında daha kalıcı olur.Değişik tarzda soru tiplerini öğrenmeye bak zaten yazdıkça sorular ve çözüm yolları aklında kalır. Ayrıca soruya bir süre bak; hangi uygunlukta bir yaklaşım gerekiceğini anladığın an öğrenmiş olucaksın, o da biraz zaman alır.Matematik tamamen ilgidir ve girişteki temel kavramları iyi anlamaya çalış zira en önemli konudur matematiği anlamıyorum yapamıyorum gibi ifadeler varsa aklından çıkarmalısın illaki yaparsın sadece biraz sabırlı olman gerek.
 • Paylaş
2

Eray Özkoç, Kendi başıma çalışarak verim alamaz mıyım matematiği iyi olan tanıdığım yojta

Taner, Kendi basina calisarak verim alman zor ama soyle yapabilirsin.nette konu anlatimli videolar var giris konulari (temel kavramlar) hicbir sey yapmadan izle bir kac saatlik videolari sadece izle yaklasim tipini anlamis olursun goz asinaligi olur daha sonra basla dedigim tarzda yaparsan olur.

Ben 27 yaşındayım. Bakkal hesabından öteye geçememiş olmanın sıkıntısını bireysel olarak yaşadığım için, antrenmanlarla matematik diye bir kitap aldım. Açıkçası toplama çıkarma, çarpma bölme işlemleri ile başladım ve gidişattan memnunum. En fazla hata yaptığım kısımlar orasıymış. İnsan ilk başta bi kendine yediremiyor ama ne kadar kötü olduğunu bilip, eğitime o şekilde başlamak bence en doğrusu. Kitabı tavsiye ederim. Başarı tekrar eden alışkanlıklardan doğuyor. Kitaba bağlıyım, adımlarını gününü gününe uyguluyorum ve yazarlara güveniyorum. -zaten başka bir seçeneğim de yok- 4. Kitabı da bitirdiğimde matematikte daha iyi bir yerde olacağıma inanıyorum. Daha sonraki gelişimim daha ağır kaynaklarla devam edecektir. Sana da tavsiye edebileceğim tek gidişat yolu bundan ibaret. Çok çalışmak gerekiyor. Aradan çok zaman geçince ve teknoloji hayatımızın her yerine girdiği için, çok basit işlemleri dahi manuel yapmak gerçekten zorlaşıyor. Şimdilik paslarımı temizlediğimi düşünüyorum. Umarım sende istediğin başarıya bu şekilde ulaşabilirsin. Geride kalmış olman asla onlara yetişemeyeceğin anlamına gelmiyor. Onlar koşarken biz yürüdük, onlar yol aldı şimdi yürüyorlar. Bizde onlar yürürken, koşarak onlara yetişebiliriz.
 • Paylaş
3

Uğur Çakmak, "Başarı tekrar eden alışkanlıklardan doğuyor. " Başarının ne olduğuna dair gördüğüm en net ve kısa cümle. Bu kadar basit aslında ama tembel olduğumuz için (evrimsel nedenleri var) çalışmadan başarmayı arzu ediyoruz ve saçma sapan motivasyon kitaplarından medet umuyoruz.

Birkan Aydin, Ben bi havalandım şimdi. :) İleride başarılı işlere imza atarsak kullanırız bu cümleyi :)

Sırf matematiği sevmediği için Yabancı Dil bölümü okumuş, üniversite sınavına hazırlandığı dönem haricinde 7 senedir matematik dersi almamış bir insana yöneltilmesi yanlış bir soru.:)
 • Paylaş
Bana yönlendirmişsiniz ama doğru adres değilim sanırım. Matematiği hep çok sevdim, hep de en iyi dersimdi. Sanırım matematiği sevmeyen bir insan artık 10. Sınıfta konuları derinlemesine öğrenemeyebilir ama soru tiplerini öğrenebilir. Sevmemek diyorum, çünkü seven bir öğrenci şimdiye kadar ilgi duyar ve zaten öğrenmiş olurdu. Sanırım siz TM ağırlıklı bir bölüm belirlediniz kendinize onun için bir miktar öğrenmek istiyorsunuz. Dediğim gibi soru tipleri ve çözüm yollarını öğrenmek bence sizin için en verimlisi olacaktır. Bunun için en iyi adres kanaatimce dershanelerdir. Bence herkes matematiği yapamaz, yani okulda gördüklerimden yola çıkarak söylüyorum. Yine de matematiğin de diğer tüm dallar gibi basit konuları vardır ve onlardan da üniversite sınavında bol bol çıkar. Kesirler, trigonometri, cebir gibi basit kısımları iyice öğrenmeniz bile sizi istediğiniz yere sokabilir. Kendi bölümümde bile integral çözmeyi bilmiyorum diyen insanlar vardı, illa oraya kadar öğrenmek zorunda değilsiniz.

Lütfen benim yazdıklarımı ölçü olarak almayın, dediğim gibi ben matematiği hep sevdim ve severek de öğrendim. Sonradan yapılabilir mi yapılamaz mı benim bilmeme imkan yok. Ben de kimyada sizin durumunuzdaydım, sınavda da kimyadan kayda değer bir şey yapamamıştım, aynı yapamamışlığım üniversitede de sürdü ama ben hiçbir zaman kimyayı ne sevdim ne de öğrenmek istedim. Siz hiç değilse öğrenmek istiyorsunuz. Belki de yapmaya çalıştığınız şey mümkündür.
 • Paylaş
5

Eray Özkoç, TM düşünmüyorum çünkü fizik kimya biyolojim iyidir ama sizde haklınız herkez matematik yapamaz farklı alanlara yönelmeliyim sanırım. Saolun görüşünüz için

Dilara, Lütfen beni ölçü almayın, yanıtımı da revize ettim. Yeni sisteme de alışık değilim sınav 11. mi 12. mi sınıftan sonra?

Eray Özkoç, Aslında sorunum işte tam bu sonradan öğrenebilir miyim açıksası ortaokul olsun ilköğretim olsun hiç matematik dersine çalışma gereği duymamışdır. Şimdi seviyorum ama yapamama korkusu basıyor,yada çevremdekiler önceden anlamıyodun şimdimi anlıcan , sayısal zekan yok olum boşver bu işleri diyor ve hevesim cidden kırılıyor.Bide şu açıdan düşünüyorum sözel bölüm okuyayım ama sözel derslerden bir tek tarih dersini sevioyrum diğerlerini hiç sevmem kafam çok karışık açıksacası.

Eray Özkoç, Sınav 12.sınıftan sonra

Dilara, Seviyorsan mutlaka yaparsın, daha çok vaktin varmış. Ben de liseye kadar matematik çalışmadım, aslında lisede de çalışmadım, herkes öğrenene kadar ben de zaten öğrenmiş oluyordum. Çalışmaktan çok sınıfta öğrenmeye çalış. Seven insan rahatça öğrenebiliyor. Olmazsa da tabii ki çalış, vaktin bolmuş, ben seneye sınav var sanmıştım.

Dilara (@dilara_ozgur) 'un yazdıklarına katılmamak elde değil. Ben de matematiği hep çok sevdim ve severek öğrendim hatta üniversiteye kadar hiçbir zaman ne ödev yapmam ne de çalışmam gerekti. Her zaman sınıfta öğrenmeyi başardığım nadir derslerdendi. Matematiği aslında seviyorum yazmışsınız yorumlarınızda, önünüzde de kocaman bir üç sene varmış. Bence korkuya kapılmayın, 3 senede çok şey olur, çok şey öğrenilir. Madem seviyorsunuz sınıfta dersi can kulağıyla dinleyin, ben yaramaz olduğum için hep en arkada oturtulurdum, oradan bile dinlenebiliyor. Lise matematiği de atla deve değil, orta okul matematiğini becerdiyseniz lise matematiğini de becerirsiniz. Fen derslerim de iyi diyorsunuz, bence matematiği becerememeniz gibi bir şey söz konusu olamaz. Sınıfta fen dersleri kötü olan bir sürü öğrenci vardır ve ders onların da anlayacağı şekilde anlatılacak. Derste öğrendiğinizin yetmediğini görürseniz biraz da evinizde çalışırsınız olur biter. Ben de kimyadan tökezlemiştim, tökezlemek ne kelime ODTÜ'yü kazandım diye kimyadan kurul kararıyla mezun olabilmiştim. Onu bile beceriyorsanız matematiği de becereceksinizdir. Merak etmeyin, dersi dinleyin, gerekirse çalışın. Başarılar.
 • Paylaş
4

Eray Özkoç, Çok teşekkür ederim yorumunuz bana güven verdi çok saolun..

Şaman, Yaşasın, yeni bir matematiksever kazandık. ☺

Eray Özkoç, Üstad mat sınavından 70 aldım başlangıç için iyi midir?

Şaman, İşte bu!

Karekök yayınları ve Antremanlarla matematik serisini dene. Bana fayda etmişti. İkisi de çok sıkıcıdır yalnız. Haberin olsun : ı
 • Paylaş
1

Eray Özkoç, Kendi başıma çalışarak verim alamaz mıyım matematiği iyi olan bur arkadaşım yok

Antremanlar serisini güzelce çözmeni tavsiye ederim, haftalar halinde hem işlem pratiğide kazandıran türden. Kolaydan zora bir yol izlersen hem kendine güvenin gelir hemde sıkılmazsın. Şuan zamanın çok bol erken farketmen güzel sonuçlar elde etmene yardımcı olacaktır, kendine güven :)
 • Paylaş
Matematik tartışmasız olarak adım adım ilerler. Önceki öğrendiklerinizi sonraki adımlarda kullanırsınız. Yani temel yoksa, bu edinilmelidir. Başka bir yolu yok. O yüzden temeli olmayan kişilere matematik Çince gibi gelir.
 • Paylaş
2

Eray Özkoç, Sizce kendi başıma çalışarak verim alamaz mıyım matematiği iyi olan bir tanıdığım yokta

Gökhan Çancılar, Yani onu ben de pek bilemiyorum. Ben de öğrenmeye çalışıyorum. Ama matematik öğrenmek gerçekten zor. Bu matematiğin zorluğundan değil. Kaynaklar sınava yönelik, kurslar sınava yönelik. Kendi başına da çalışabilirsin tabi ama biri yol gösterirse daha iyi olur düşüncesindeyim.

Youtubeden matematik videoları var onları izle gerçekten yardımcı oluyor. Hocalara Geldik, Şenol Hoca ve Tonguç Akademi bence çok güzel anlatıyorlar. Tavsiye ederim. :))
 • Paylaş
Matematik konu anlatım videolarını izleyip konudan sonra test çözmeni ve yapamadığın soruları kesip bir deftere yapıştırıp sürekli o defteri tekrar etmeni tavsiye ederim :)
 • Paylaş
Antrenmanlarla matematik 3 kitaptır 3 ünüde bitir sonra temel matematik kitaplarına başla ama fazla olmasın en fazla 3 kitap daha sonra mat 1 başla daha sonra mat 2 yapmaya çalış. Kendine güven çünkü matematik belli bir süre sonra sana bulmaca gibi gelecek . Mat 2 mat 1 de takıldığın yerde birinden destek alabilirsn. Hemen ilk takıldığın yerde yardım alma uğraş çözmeye çalış. Unutma ki kimse senden daha iyi değildir sonuçta herkes doğuştan matematik bilerek doğmuyor, matematik sonradan kazanılan bir bilgi topluluğudur.
 • Paylaş
Eksiklerini bu yaşta farketmen cok guzel öncelikle. Bak ben lisede hep yapamayacağıma inanıyordum. Aslında mat küçük basit bir ders biz sadece cok fazla gözümüzde büyütüyoruz. Ben lise sona kadar hep zayıf notlar alıyordum (2-3). Son yıl inandım biraz da zorundaydım yapmaya :) Sen yeter ki yapacağına inan o yönde kendine yeni bir çizgi oluştur. Başkalarının dediğine sakın kulak asma kaybedersin. Kaybedeceğin hiçbir şey yok. Düzenli olarak dersi derste dinle ve tahtaya kalkmaktan hiç çekinme ben de çok cekiniyordum fakat korkuyla hiçbir yere varılmıyor malesef. Hiç çekinme soruyu tam çözmemişsen bile öğretmenin tahtada yardımcı olur mutlaka. Kendi yanlışlarını en iyi tahtada anlayıp düzeltebilirsin. Dediğim gibi hiç düşünme başkaları alay eder, güler vs. BU SAATTEN sonra kendine en basit test kitabını al unutma en basitini. Ondan başlarsan çözmeye özgüvenin artar böylelikle hem de yavaş yavaş gelişmeye başlarsın ilerlersen diğer test kitaplarına geç göreceksin her şey daha iyiye gidecek. Bilemedklerini mutlaka ama mutlaka bir arkadsşın yada öğretmenine sormalısın.
 • Paylaş
4

Eray Özkoç, karekök 0 kitabını aldım ve çalışmaya başladım sizce karekök 0 kitabı iyimidir bilgi sahibi misiniz bu konuda

Tuna , Karekök yayınlarını biliyorum.Başlangıç olarak iyidir tabiki.Eğer hiç iyi değil benim matematiğim diyorsan fem in ilk adım kitabını almıştım ygs ve lys için çok basitinden gidiyor.

Ismet Tutar, matematiğin sıfır ise ilk adım matematıkten baslayarak hem ıslem hatası hemde temelin iyii olur

Eray Özkoç, Şuanda anlamadıklarımı sorucak kimse yok sizce ne yapmalıyım ancak okullar açılınca sorabalirim

Kardeşim zaten temel 10 uncu sınıfta başlıyor. 9 uncu sınıfta 6.7. Ve 8. Sınıfların biraz daha gelişmiş versiyonları vardı. BEnce 10. Sınıftan itibaren özellikle düzenli bir defter tutup matematiğin üzerine düşersen sıkntı yaşıyacağını zannetmiyorum. Zaten müfredat sürekli değişiyor ama konular değişmiyor. Biraz gayret edersen sorun ortadan kalkar.
 • Paylaş
Benim yardım alıcak kimsem yokta sizce kendi başıma çalışarak verim alamaz mıyım
 • Paylaş
Öncelikle geçmişten beri matematiği çok seven biriyim ve bu konuda kendi adıma faydalı olmuş bilgileri seninle paylaşıyım. İlk olarak temel bir kitap alıp (Güvender, FEM, Karakök Yayınları vb. ) konu çalışmasını bitirmelisin daha sonra kitapta çözümlü olan soruları inceledikten sonra hepsinin üstünü kapatıp tekrardan çözmen gerek. Soruların üstünü kapatıp hiçbir şekilde cevabını açmadan çözebilecek duruma geldiğinde geriye kalan tek şey farklı soru tarzlarında çözebildiğince bol soru çözmek ve bunu saat tutarak yapmandır. Çünkü ÖSYM artık sınavlarda bilen yapsından daha çok sınava giren adaylardan hem bilmesini hemde hızlı olmasını istiyor. Bu yüzden soru çözümünde kendine süre sınırlaması yapmanı kesinlikle öneririm. Önerebileceklerim şuanda bunlar iyi çalışmalar.
 • Paylaş
Ders al. Ve iste. Yoksa gerçekten hiç birşey başaramazsın. Abim üniversite 1 de ve matematik ve o dersi etkileyen derslerden kaldığı için sınıfı geçemedi.
 • Paylaş
nesinkoyleri.org/

Zamanın , imkanın olur mu bilmiyorum ; ama en azından bir incele ve stratejini buna göre planla derim.

Bu sadece aklıma gelen bir örnek ; biz lisedeyken muhteşem bir kadın olan matematik öğretmenimizden rica etmiştik ; haftasonları okulda bize takviye yapıyordu. Hakkını ödeyemem ; Lisans Diplomamı aldığımda gidip ellerinden öpmüştüm.

Matematik candır ; yanına felsefe de koydun mu tadından yenmez.

Başarılar genç arkadaşım.
 • Paylaş
Müfredatta hali hazırda öğretilen kalıplardan dışarı çık, formül öğrenmek yerine nerden geldiğini araştır ve öğren, konuları kitap sırasına göre değil kendine göre belirlediğin sıraya göre öğren, konuyu enine boyuna anladıktan sonra binlerce soru çözmenin bir mantığı yok bu da bir kalıp, konu öğrenmek için soru çözme öğrenip öğrenemediğini ve ne kadarını öğrenebildiğini teyit etmek için soru çöz, %80 konu çalış %10 soru çöz %10 tekrar et, tekrar yaparken şunu dene: eline kağıt ve kalemi al kitaba bakmadan ne kadarının aklında olduğunu yaz, sonra aklında kalmadıklarını da kağıtta ayrı bir bölüme yaz, sonra da aklımda kalmayanları öğrenip üzerine az miktarda soru çöz,
en önemlisi asla ve asla gözünde büyütüp ön yargılı olma, insan icadı olup da öğrenemeyeceğin hiç bişey yoktur .
 • Paylaş
3

Eray Özkoç, Ben şuan basit bir kitaptan çalışıyorum yinede deftere yazarak çalışmaya gerek varmı

Eray Özkoç, Kendi başıma çalışarak verim alamaz mıyım matematiği iyi olan bir tanıdığım yokta

Sezer Çevik, İşte bu kendi başına çalışabileceğin bir sistem, basit bir kitaptan başlayabilirsin elbet ama önemli olan konunun bütün inceliklerini öğrenmen.

Kardeşim eğer temelin yoksa kendine bir tane güzel bir konu anlatımlı kitap al konuları iyice kavra ardından kolay olan bir soru bankası al birden cıkamazsın zor sorulara hem bu seni motive eder hevesin kırılmaz daha sonra orta ve zor şeklinde level atlayarak git bu şekilde 1ay ders çalışmayı sürdür düzenli çalışma programını aksatma ve sonuçu kısa zamanda göreceksin matematikte başarılı olursun
 • Paylaş
Benden özel ders almalisin kardeşim. Şaka değil gerçekten.
 • Paylaş
1

Eray Özkoç, Yourumunuz için teşekkürler ama özel ders alicak durumum yok

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1270 Görüntülenme23 Takipçi20 Yanıt

Konu Başlıkları