Bilmek istediğin her şeye ulaş

On yaşındaki oğlumu götürdüğüm psikolog ilaç tedavisi önerdi ama ilaç tedavisine sıcak bakmadığım için bilgisi olanlardan değerlendirme alabilir miyim?

Kesinlikle ilaç içirmeyin şeklindeki tepkileri doğru bulmuyorum. Konunun ne olduğu ve neden ilaç tedavisi önerildiği önemli. 

Genel olarak, çocuklarda, öncelikle psikoterapiyi denemek ardından ilaç düşünmek tercih edilen bir yaklaşımdır. Ancak uzmanın ne görüdüğünü ve neden böyle bir öneride buluduğunu bilmediğimden kesin bir fikir belirtmek yanlış olur. Bazen danışan terapiye cevap veremeyecek durumda ise veya kendine zarar verme gibi bir riski varsa veya sorun günlük hayatını çok fazla etkiliyor ve işlevselliğini çok bozuyorsa  da ilaç tedavisi hızlı bir müdahale olarak önerilebilinir. 

Eğer Hakan Bey'in anladığı gibi psikolog size ilaç ismi verip bunu kullanın dediyse ne olursa olsun bunu yapamaz  Eğer yaptıysa harekete geçip şikayet etmek gerekir. Bu durumda mutlaka başka bir uzmana görünün ve önerilen ilacı kesinlikle almayın. 

Eğer sizi psikiyatriste yönlendirdi ise gidin ve ilaç kullanmak ile ilgili tüm sorularınızı ve kaygılarınızı psikiyatrist ile tartışın. İlaç tedavisine alternatif bir yöntem olup olmadığını, psikoterapi ile çözülüp çözülmeyeceğini sorun.  

Eğer gittiğiniz zaten bir psikiyatrist ise ama siz yanlışlıkla  psikolog dediyseniz o zaman, aynen yukarıdaki gibi, tüm kaygılarınızı gittiğiniz hekimle konuşun. Eğer tatmin olmazsanız başka bir uzmana danışın. 
  • Paylaş

bu soruyada verilen cevaplarada inanamıyorum.

neden mi?

1. psikolog ilaç tedavisi dedi diyor. Bir psikolog bunu diyemez tıbben yetkili değildir. çok çok psikiyatra gitmelerini tavsiye edebilir. Çünkü ilaç kullanma kararını psikiyatr verir.

2. ilaç içirmeyin yazmışlar. Psikiyatr'ın verdiği ilaçları içmediği için şizofren olan ve daha sonra tüm hayatını mahveden binlerce örnek var.

3. 10 yaşında bir çoçuğun kişilik haklarını afişe etmeye de annenin hakkı yok sahte olma ihtimali bile olsa profiliniz de bir isim ve soyisim yazıyor. Çocuğunuza sordunuz mu senin sorunlarını sosyal medyada yazabilirmiyim diye.

 

Admin olsam şu dakka silmiştim bu başlığı

  • Paylaş
2

Sevgiseli, "Tedavisi önerdi" diyor "tedavisi verdi" demiyor. Hakan bey gözünüzden kaçmış olmalı.

Hakan, Hangi satırın da "verdi" kelimesini görüyorsunuz. Gözümden kaçmadı elbette ona göre yazıyorum . Yazımı birkez daha okuyunuz lütfen. Ayrıca psikologlar ilaç tedavisi de öneremez, 2 madde de yazdım psikiyatr ihtiyacını önerebilir ilaç tedavisini sadece psikiyatr önerir. Bir psikolog bir danışanına "sizin sorununuzu ilaç çözer " derse tıbbi bir teşhis koymuş olur ki psikologlar tıp doktorası yapmıyorlar , bilimsel doktora yapıyorlar yani ilaç önerisine de bulunamazlar.

Belirtilerin neler oldugu bilinmeden cocuk yeterince gozlenmeden, hangi belirtiye hangi ilac verildi ogrenilmeden su ilac uygun demek, uygunsa bile icin icmeyin demek dogru olmaz..  
buna ancak cocugunuzu muayene eden hekim karar verebilir.. supheleriniz varsa bunlari da hekiminizle konusunuz..  supheleriniz gecmezse ikinci bir hekimden oneri alabilirsiniz.. ama alsa sosyal paylasim sitelerinden bu tur tavsiyeler istemeyiniz..  verirlerse almayiniz.. 
  • Paylaş
Yahu 10 yaşındaki çocuğu insan daha kucağına alıp sevip okşayabilir. Bunları yazana kadar önce biraz ilgi göstermeyi deneseniz. Eğer problem tanımınız gerçekse çocuğunuza zaten çok uzaksınız ve çok az sevgi gösteriyorsunuz.  @hakkan arkadaşımın söylediği üç noktaya da tamamen katılıyorum.
  • Paylaş
kesinlikle ilaç içirmeyin..asla...başka başka dr lara göturun..kesinlikle içirmeyin..
  • Paylaş
sorun neymiş onuda yazsaydınız ?
  • Paylaş
tabi o da çok öenmli..hani ilk etapta asla ilaçla başlanılmamsı için öyle yazdım..ama sorun detaylı anlatılırsa..
  • Paylaş
cocukta sinir devamlı ağlamak derslerini calışmamk hic beni dilemiyor birşey sorduyumda ağlayarak cvp veriyor bütr şeyler
  • Paylaş
ben olsam cocuğa karsı ilgisiz davranırdım o zaman size sokulmaya baslayabilir ama bu konuda uzman deilim baska bi doktorlada sansınızı deneyebilirsiniz
  • Paylaş
Bana da hap vermişlerdi. Başka bir doktora gittim. İlacı kesti. Başka bir doktora götür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1186 Görüntülenme10 Takipçi10 Yanıt