Bilmek istediğin her şeye ulaş

10-11 yaşındaki çocukların kod ve yazılım denemeleri yapması için, visual basic, başlangıç programı olarak doğru bir seçenek mi?

Hayir degil. 10-11 yaslarindaki bir cocugun kod yazmayi ogrenmesi icin Visual Basic kesinlikle dogru secenek degil.

10-11 yaslarindaki bir cocugun soyut dusunme yetenegi gelismemistir. Oncelikle cocugun programcilikta nesne denen ama tamamen soyut olan seyleri ogrenebilmesi icin calismaniz, olayi mumkun oldugunca basit ve gorsel hale getirmeniz gerekir. Soyutlamalarin daha az oldugu, ogrenmesi cok daha kolay bir dille baslamak cok daha iyi olacaktir.

Kod yazmak pencereye dugme birakmaktan ibaret bir islem degil. Ekranda dugme seklinde birsey gorunmesi ortaya bir program cikarmaz. C# sadece ilk zamanlar iyi bir secenek olarak gorulebilir. On yasindaki bir cocuga kisa sure sonra hem cok soyut, hem de cok karmasik gelecektir.

Sakin cocugu kavramlara bogmayin. Algoritma nedir, dongu nedir gibi kavramlardan mumkunse hic bahsetmeyin. Ornekler uzerinden gidin. Mesela, etkilesim kavramini sadece bir kere duysun, onun disinda surekli orneklerle gosterin etkilesimin ne oldugunu, nasil isledigini. Kucuk bir cocuga soyut seyleri ogretmenin dogru yolu orneklerdir.

Ben kendi cocuguna da programcilik ogretmek isteyen bir babayim. Benim yapacagim sey su. Programlama mantigini Python ile ogretecegim, daha sonra bir sure PyGame ile gorsel nesnelerin bilgisayar ortaminda temsilini (representation) ogretecegim. Ardindan PySide kutuphanesiyle gercek programlamaya gecmesini saglayacagim.

C#'i dunya dili sananlari da dinle ama oyle olmadigini da bil.
  • Paylaş
1

Hakan, Teşekkür ederim çok faydalı oldu.

Çocuklara kod yazma ile ilgili eğitimler düzenleyen Coder Dojo atolyeleri var.
Detaylı bilgi: yazilimheryerde.com/2014/04/kod-yazmann-...
  • Paylaş
code.org projesi de ayrıca ilgi çekici bir proje
  • Paylaş
Dil sadece bir araç.
küçük yaşlarda algoritma geliştirmeye , nesnel düşünmeye tevşik etmeyi daha sonra dillere yavaş yavaş adapte edilmesi gerekliliğini düşünüyorum.

umarım doğru düşünüyorumdur bende araştırma aşamasındayım coderdojo 'yu takip ediyorum.
  • Paylaş
Çok derin bir soru çok farklı cevaplar verilebilir. Amacın ne olduğuna bağlı olsa da asıl durum hangi dilde söylemek istediğin değil ne söylemek istediğin önemli olduğundan öncelikle algoritma geliştirmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Ne söyleyeceğini bilirse nasıl söylediği önemini yitirmektedir. Zira diller sürekli gelişir ancak bir temel vardır ki C# gerisi de teferruarttır. Saygılarımla.
  • Paylaş
1

Hakan, Teşekkür ederim

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

519 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt