Bilmek istediğin her şeye ulaş

11 ay her haltı yiyip Ramazan ayında azize dönüşen müslümanlara soruyorum; siz kimi kandırıyorsunuz?

Sen imanının gereğini güzelce yerine getir. Başkasından sanane. Ahirette sana, seninle ilgili şeyler soracaklar, başkasının imanını değil
 • Paylaş
4

Umut Akar, Ben ahirete gitmeyeceğim, öyle bir yerin olduğuna da inanmıyorum. Başkasından banane diyorsun ya! Bana herşey, İslamiyet hakkında hiçbir bok bilmeden, sağda solda duyduklarını ayet sanan cahiller oldukça ve benimde böyle bir toplumda bir çocuğum yetişeceğini düşündükçe. Çin malı müslüman olan sizleri doğru yola sokmak için iğneleyici şeyler söyleyebilirim. Git 3 tane namaz ezberle, cumadan cumaya namaz kıl sonra bir ateist kalkıp konuşunca senin hakkın yok diye saçmala. Siz kendinizi kandırmaya devam edin demeyeceğim. Birisi Gay dir yada değildir. Azcık geyim, elimden bu kadar geylik geliyor denemeyeceği gibi, bu kadarlık müslümanım demek sizi çocuk akıllı yapar.

Uğur Çakmak, Maşallah kırk yıllık dostuz sanki de ne çok tanıyorsun beni :) Müslüman olduğumu nerden çıkardın? Yada ne tarz bir inanca sahip olduğumu nereden biliyorsunda ahkam kesiyorsun? Bu mu senin allemeliğin :) Maalesef bu ülkede ateizm saygı duyulan bir görüş değil. Çok büyük bir eksiklik bu fakat senin şu yazdıklarına bakınca körü körüne iman etmiş bir adamdan farkını göremiyorum. "Senin hakkın yok diye saçmala" demişsin evet hakkın yok. İnsanlar düşüncelerini söyleyebilirler, bunu yayabilirler, aynı düşünenlerle biraraya gelip örgütlenebilirler hatta yönetime aday olurlar. Demokrasi budur. Demokrasi kalkıp şu veya buna inananları yermek,sövmek değildir. Sen kalkıp İslamiyet hakkında konuşsan, "bu din yalan dolan kardeşim" desen bu senin hakkındır söyleyebilirsin ama o dine mensup insanlara laf söylediğin zaman sana "senin hakkın yok" diyenlere laf söylemen abzürt olur. Çocuğunu yetiştirme konusunda etrafını bırakta kendin hakkında endişelen zira kötülediğin insanlardan hiçbir farkın yok.

Umut Akar, Ben senin şahsine bir şey söylemiyorum, verdiğim tüm örnekler toplumun büyük bir çoğunluğunu oluşturan kişilere atıftır, eğer sende öyle olduğunu söylüyorsan senin hakkında kabaca düşüncem bu, benim çizgilerimi kıtlığımdan anlama, benim bu sertliğim çok başka nedenlerden. Demokrasi ile ilgili şöyledir böyledir, demokrasi yeterli bir şeydir yada değildir tartışmasına girmeden sana bir şey söylemek istiyorum. Bu ülkenin bugünkü haline gelmesi halkın tutumu yüzündendir. Hep bir başkasının söylediğini doğru kabul etme, her ceket giymişe ve her sarık takmışa inanma gibi şeyler yüzündendir. Birbirimize kalkıp özeleştiri yapmamadan dolayı oluyor. Sorgulamayı es geçip ezberci toplum psikolojisinden oluyor. Bu nedenle sağda solda görebileceğiniz yerlere böyle yazılar yazıp bunu dile getiriyorum. Çünkü ne kadar az dile getirirsen o kadar ütopyalaşır. Bunun ütopyalaşmaması için birşey söylüyorum. Siz eğer bir inanca sahipseniz, sizin bir inancınız olması durumuna saygı duyuyorum, ama bu sahip olduğunuz dine saygı duymak zorunda olduğumu söylemez. Ha zaten kalkıp sizin inancınız böyledir kötüsünüz demiyorum. Dediğim şey şu; Allah'ın birliğine inanıyorsan, kitabını ve peygamberini kabul ediyorsan bu o kitabın ve Allah'ın kudretine inandığını gösterir. Kimseyi kandırmayın islamiyetin söylediği şeylerin çoğunu yapıyorum kimse demesin bana çünkü aslında islamiyetin söylediği şeylerin büyük bir çoğunluğunu yapmayıp, az birazını yapıp, kendinizi çoğunluğunu yapıyorum diye kandırıp. Hangi kurnazın başlattığını bilmediğim bir söylemle ki o söylem de şudur. "O olay Allah ile kul arasındadır, sen bilemezsin bebeğim" kendinizi avutuyorsunuz. Ne sanıyorsunuz? Allah'ın gözünde sizler "görevlerinin çoğunluğunu yapmayan ama yinede sevimli şımarık çocuklar grubu" falan mısınız? Bak aslında ben buna da karışmam haksız olur ama işte toplumun çoğunluğunun bu tavrı bununla bitmiyor. Bu etkinin yanında başka bir etki geliyor ve dinin çoğunluğunu yaşamayan toplum gidip her önemli konuda dinin arkasına sığınıyor. İşte burada benim hayatımın sınırlarına tecavüz edilmeye başlanıyor. O nedenle toplumda yaşayan bir birey olarak size bunu sormaya %100 hakkım var. Yoksa kendi içinde git taşa tap bana ne? ben kendi hayatımla ilgileniyorum senin hayatınla değil. Bir kere yaşama hakkına sahibiz ve ben kendi yaşamımı düşünmek zorundayım :)

Uğur Çakmak, "Çin malı müslüman olan sizleri" burda bana laf etmiş olmuyor musun? Dikkat ettiysen ben üslubumu bozmadım çünkü ateist olduğunu söyledin(ben değilim) ateistlerin bu toplumda nelere maruz kaldıklarını biliyorum. O yüzden de üslubunu bozmanı dolmuşluğa bağladım. Yani sertliğinin sebebini anlıyorum. " sizin bir inancınız olması durumuna saygı duyuyorum, ama bu sahip olduğunuz dine saygı duymak zorunda olduğumu söylemez" benimde anlatmaya çalıştığım şey bu. Toplum hakkındaki değerlendirmelerine katılıyorum. Körü körüne inançla mücadele etmen çok güzel fakat körü körüne inanç sadece dinde değil birçok konuda mevcut, hepsiyle mücadele etmek lazım. Bunuda yaparken dediğin gibi inancın kendisini eleştirmek lazım. Bugün komünist için Marx'ı eleştirinde dediğimi görün :) Hepsi bir değil elbette ama çoğu Marx'a iman etmişler. Bu Mustafa Kemal içinde böyle Recep Tayyip içinde böyle. Körü körüne iman birçok alanda var ve bunlarla uğraşmak gerekiyor ama üslubu kişiden çekip düşüncenin kendisine çevirmek lazım. Hiçbir insan kutsalına dokulmasına tahammül etmez kolay kolay, bu kutsal din olur, felsefe olur, ideoloji olur.

İftar vakti geçmiş, olmuş saat gece yarısı gibi ve makul derecemde alkollü olarak evime gitmek üzere toplu ulaşım araçlarından birindeyim.
İnsan müsveddesi define bulmuş gibi içtiğimin kokusunu almış ve vırvır vır da vırvır vırdavır gibi birşeyler söylüyor. Dikkatimi toplayıp söylediklerini tercüme ettiğimde beni yargıladığını anlıyorum. Şöyle bir süzüp vatandaşı, bozuk frekansından ötürü kapatıp radyoyu, havale ediyorum farkındalığa...
Bence gol.
 • Paylaş
Bütün aylar kutsaldır, ve içki içmek gibi günah olan şeyleri yapmak daima günahtır. Ramazan ayı ın diğer aylardan farkı sevap kazanmanın daha kolay olduğu rahmetin bol olduğu bir aydır. Ramazan ayı olduğu için elini eteğini bu işlerden çekenler ramazan bitince tekrar başlıyorlarsa bana göre normalden çok daha fazla günah işliyorlardır. 1 ay tutabiliyorsan kendini her zaman tutarsın. Ne yani ramazanda ALLAH varda diğer aylar da yokmu, töbe töbe töbe....
 • Paylaş
11 ay her haltı yiyosunuz ramazanda azize dönüşüyosunuz kendinizi kandırmayın sizin ne ibadetleriniz kabul olur ne duanız der gibi yazmışsınız, yani bende öyle bir izlenim bıraktı. ben asla ağzıma içki vb şeyler sürmedm ve kötü alışkanlıklarımda yoktur Allaha şükür fakat diğer arkadaşlar içn söylüyorum, tabiki hepimiz günah işliyoruz günah işlemeyen kişi yok daha doğrusu, ama ben günah işliyorum diye sevap işlemeyecekmiyim ramazanda orucumu tutmayacakmıyım.
yaptığımız günahlar işleyeceğimiz sevapların önüne geçemez. eğer her günah işleyene sen zaten her günahı işliyorsun şimdi niye azize dönüştün dye bi kelime edersek hiçbirimizin sevab işleyemez duruma geliriz değilmi çünkü hepimiz günah sahibiyiz. yada günah işleyen mübarek günlerde sevab işlediğinde neoldu şimdi önceden yapmıyodunda şimdi niye yapıyosun dersek biz karşımızdakilerie hataya sürüklemiş oluruz.
 • Paylaş
' Azizlik ' kavramı Müslümanlıkta yoktur. Müslümanlıkta ' Halife ' ve ' İmam ' kavramları vardır. ' Kandırmak ' sözlük anlamı olarak ' aldatmak, kanmasını sağlamak ' tır. Allah'ı aldatmak ne mümkündür. İlk emir 'OKU' olarak gelmiştir, belki de biraz daha okuyup araştırmanız gerekir.
 • Paylaş
2

Umut Akar, Azizlik kavramının islamiyette olmadığını zaten biliyorum o işin ironisi. Kandırmak, aldatmak tabi ki karşınızda Allah denen bir varlık var ise imkansızdır. Ben zaten Allah'ı kandırmaktan bahsetmemiştrim, Kendini kandırmaktan bahsetmeye çalıştım ama size Allah'ın Muhammedi olan ilk emrini revize ederek yazayım. " Yazılanı adam gibi oku". Bunları da geçelim. Türkiye'de kaldırın kafanızı bir toplumumuzu analiz etmeye çalışın, sonra kendiniz bu soruyu kendinize sorarken bulacaksınız.

Redcat, Evet haklisiniz aslinda yazilani adam gibi okumak ve adam gibi cevap vermek lazimdi. Emirleri revize etmek hasa ne haddime kendi cevabimi revize ederek adam gibi cevap vereyim. 'Allah ile kul arasina kim girmis ki siz kendinizde boyle bir soru sorma haddi buluyorsunuz.' Cevabin adam kismi ise 'sana ne. ' saygilar.

ramazanda suç oranı %90 kadar azalıyor.suçlular bile imana geliyor.bence seneye ramazanı 2 aya çıkartalım
 • Paylaş
her koyun kendi bacağından asılır diyorum
 • Paylaş
12 ay boyunca günah işlemektense 11 ay günah işlemek daha iyidir. Zararın neresinden dönersen kârdır hesabı :)
 • Paylaş
Bir kere müslüman insan azize dönüşmez. Azizlik kavramı hristiyanlığa özgüdür. (Aziz John- Saint John gibi) Hristiyan olanın da Ramazan'la işi olmaz. Daha hristiyanlıkla müslümanlığı ayıramayan bir insanın o din mensuplarını sorguya çekmesi abesle iştigaldir.
 • Paylaş
Ramazanda günah işlememek yada işlememeye gayret göstermek birini kandırmak deil o aya olan saygıdır tomlumdan gelen bir gelenekdir.sen babanın yanında ayağını uzatmayıp dışarda uzatıyorsan babanı kandırmışmı oluyorsun kusura bakma ama saçma olmuş sorun
 • Paylaş
1

Umut Akar, verdiğin örnek güzel ama içeriği benim anlatmak istediğimden farklı, insanlar saygıdan mı oruç tutuyor yoksa inanıştan mı? ben sana söyliyim inanıştan ama insanlar sadece işine gelene inanıyor işine geleni uyguluyor, acı ama gerçek

Seni kandırıyoruz. Lütfen, günahlarımızı affet ve bizi bağışla. 11 ay içip, ramazan ayında alkol kullanmadığımız için bizi mazur gör. Aptallık bizde; ramazanda niye içmiyoruz ki, kimi kandırıyoruz değil mi? -Tek söyleyebileceğim, hatta söyleyemeceğim, çünkü; sadece gülüyorum...
 • Paylaş
11 ay kandıran 12. ayda da kandırıyordur, raydan çıkmış bi kere ;)
 • Paylaş
kimseyi kandırmıyoruz kandırdığımızıda zannetmiyoruz(üstüme alındım).11 ay alkol alıp mubarek aya saygıdan o ay alkol almıyorum ramazan ayında ağzımın alkol kokması allahsızlık olur !
 • Paylaş
Kimi kandırılarsa kandırsın sizi neden ilgilendiriyor ki siz kendinize bakın.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1723 Görüntülenme20 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları