Bilmek istediğin her şeye ulaş

18 yaşındayım. Sabahları erken kalkıp zamanımı verimli geçirmek istiyorum fakat derslerde de uyumak istemiyorum. Kimileri 8 kimileri 6 kimiler de 4 saat uyku yeterli diyor. Sizce günde kaç saat uyku yeterlidir? 23.00 gibi uyuyorum. Kaç gibi kalkmalıyım?

1

Eyes Magic, 6 saat yorucu oluyor gün içinde uyuma imkanın yoksa onu 7.30 saat yap uyku siklüsünün sonuna denk geldiği için gayet dinç kalkıyorsun gününde keyifli geçiyor ama düzen önemli hep aynı saatte yatmalısın saat 6 da kalkmak için 10 civarı yatıyorum fazla kurallı ama gündüz hiç uyuklamıyorsun :)

Herkesin uyku ihtiyacı farklı oluyor. O nedenle 5-8 saat arası herhangi bir saat yeterli olacaktır. Uzmanlar ne olursa olsun 5 saatten aşağısının yetersiz olduğunu söylüyorlar ki uzun süre 4 saat uyumayı denerseniz siz de durumu fark edersiniz. Gün içinde özellikle öğle yemeğinden sonra uykunuz geliyorsa az uyumuşsunuz demektir. 5 saatle başlayıp deneyerek gerekirse arttırın bence.
 • Paylaş
Uyku için en verimli saatlerin 22:00-04:00 olduğunu okumuştum.Coğu kez de denedim biyolojik olarak bana uygun ve bilincim gün içerisinde açık oluyor tavsiye ederim
 • Paylaş
Uyku süresinden çok, rahat ve huzurlu bir uyku daha önemlidir. Kilo verip, spor yaparsanız, stresten uzak bir hayata sahip olursanız, 5-6 saatlik uykuyla dinlenmiş bir şekilde uyanıp güzel bir gün geçirebilirsiniz. Bunun yanında geceleri streslenirseniz bölük pörçük uyursanız elbette dinlenemeden uyanırsınız. İsterseniz 20 saat uyuyun yine toplamaz sizi.

uykuyla ilgili bir problem yaşadığınızda bunu farketmeniz çok güç olur. çünkü uyuyorsunuzdur o sırada. Dolayısıyla bir yakınınız siz uyurken izlesin. her hangi bir problem varsa o daha rahat farkeder.

bunun dışında eğer 7-8 saatlik bir uyku geçirmenize rağmen gündüzleri iş yaparken uyuyakalma başınıza geliyorsa ya işinizden hoşlanmıyorsunuzdur ya da uykunuz iyi bir uyku değildir. Ve uyku bozukluğunun en sık sebebi uykudaki nefes alma problemleridir. Bu durumda bir hekime danışılmalıdır.

bana sorarsanız 7-8 saatlik bir uyku ve dertsiz, tasasız bir yaşam yeterli bir dinlenmeyi sağlar.
 • Paylaş
Bence 7 saaten fazla uyunmamalı. Soruyu soran akadaş tıp öğrencisi olduğu için ona uygun yanıt vermek zor. Uykusuzlutan ölüp, ders stresinden kaynaklanan taşikardi nedeniyle uyuyamadığım cok zaman oldu. Bu nedenle en verimli olduğun saatlerde uyanık kalacak şekilde bir uyku düzeni edinmeni öneririm.
Adminlere: Tablet ve telefonda sorulara yanıt vermek tam bir işkence . Buna bir çözüm bulunması gerekli.
 • Paylaş
Yatsı namazından sonra ve güneş doğmadan önce olmalı bence.
 • Paylaş
2

Orhan Tutum, Uyku düzenim tepetaklak olduğu bir zaman fazladan uyumayıp saat 20-21 civarlarında yatıp ezan ile uyanmıştım. Bir sefer yapınca devam ettirmesi zor olmuyor ve bu düzeni 1-1.5 ay felan koruyabildim. Garptir ki o kısa dönem içinde hazırladığım program(web) alt yapısını şuan 4. programımda kullanıyorum ve hala memnunum.(genelde 1,2 program sonra bu olmadı daha iyi alt yapı yapmak lazım derdim)

Eren, Kesinlikle doğru.

Okul zamanında sabah 4 de yatıp 8 de kalktığım ya da çarşamba sabah 9 yatıp perşembe sabah 6 da kalktığımda olmuştu hepsinde de dinlenmiş olarak kalkmıştım. Öncelikle eğer amacın ders çalışmak ise zihninin en çok açık olduğu zamanları bulmasın mesela benim için gece 2 ve 5 arası ders çalışmak için harika bir zamandı. Vucudunu kaç saat uykuya alıştrırsan öyle gider, uyku uykunun mayasıdır der anneannem.
 • Paylaş
Bünyeye göre değişir bu. Bence 06:00 gibi kalkman uygundur. Uyku düzenlemesi yapmak istiyorsan ''Sadece aptallar 8 saat uyur'' kitabını tavsiye edebilirim sana.
 • Paylaş
23.00 gibi uyuduğunuzda 5.00 gibi kalkabilirsiniz . Böylece uykunun alınabileceği en verimli saatlerde uyumuş olursunuz. Maksimum melatonin salınımı ile uykunuzu alabilirsiniz. Bunu yapan arkadaşlarım var ama devamlılık isteyen bir şey. Yani haftasonu da aynı şeyi yapman gerekir. Buna ilaveten öğle arası 25-30 dk kestirmeniz sizi daha zinde tutacaktır.
 • Paylaş
05.00 te kalkmalısın
 • Paylaş
6 saat uygun bir zaman dilimi ( benim fikrim )
 • Paylaş
Kaç saat uyuduğunuz önemli ama bir de kaliteli uyku uyuyabilmek var. Halk tabiriyle 'deliksiz' uyuyabilmek de önemli. Bu yüzden, evvela kaygılarınızı asgariye indirmelisiniz. Bunu kendiniz başaramıyorsanız, uzman yardımı alabilirsiniz.
 • Paylaş
Bence 6 saat ideal
 • Paylaş
1

Özkan Kozacı, Bir hedefin varsa 4 saat uyursun

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

366 Görüntülenme22 Takipçi13 Yanıt

Konu Başlıkları