Bilmek istediğin her şeye ulaş

19.04.2011 tarihli Gümrük Genelgesi ile Yurtdışından Online Alışveriş'in büyük ölçüde kısıtlanması (aslında yasaklanması) hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fazla ödediğimiz 70,-TL. resmi haraç ya da kibarca söyleyelim vergi. Bunun da bir sınırı olmalı. Bir alışverişe karışmamışlardı, o da oldu tam oldu. Kabul edenlerin arasından  yurt dışından alışverişe ihtiyaç duyanların gümrük kapılarında adamları vardır. Ürünü bedavaya bile alırlar. Ötesini berisini düşünmez, kendi çıkarlarının peşinden koşarlar.
  • Paylaş

'Basına kozmetik ve sporcu gıdaları yasağı olarak yansıyan gümrük genelgesi; kozmetik ve besin takviyelerinin yurtiçine girişini tamamen yasaklarken, muafiyet kapsamındaki ayakkabı, giyim, elektronik ve diğer ürünlerin yurda girişini 2 ayda 1 kez yılda ise 5 kez olmak üzere sınırlandırmış.'

Tüketici olarak, ticaret amaçlı olmayan küçük çapta alışverişlerimi nereden yapıp, nereden yapamayacağımın bir genelgeyle belirlenmesini insan haklarına aykırı buluyorum. ve bunun bazı çevrelerin çıkarlarını gözetmek için yapıldığını düşünüyorum. Sonuçta yapılan yerel ürünlerin satışını arttırmaya yönelik birşey değil, yine yabancı menşeili ürünleri yüksek fiyatlarla tüketmememizi dayatan bir uygulamadır.


Ayrıca bu uygulamayı yapan ender ülkelerden biriymişiz, heralde kuzey kore falan vardır bizden başka...


Yurt içinde kalan sermaye sadece sizin bir ürün için fazladan verdiğiniz paralar. Yani  bir parfümü yurtdışından  80 tl'ye alırken, Türkiye'den 150 tl'ye alıyorsunuz. Parfüm aynı parfüm, ikisi de aslında yurt dışından geliyor ama sizin fazladan ödediğiniz 70 tl, bu genelge ile korunmaya çalışılan kişi ve kurumların cebine giriyor. 80tl yine yurt dışında...

 

  • Paylaş
bu konu cidden çok önemli bence. malesef türkiye'de insanların hayatına direk etki eden değişiklikler, yasalar veya yönetmelikler hiçkimse duymadan, farketmeden ve bir geçiş süreci olmaksızın ani şekilde yürürlüğe giriyor ve kimse neyin ne olduğunu bilemeden, anlayamadan bizlerin ve gelecek nesillerin yaşam şekilleri değişiyor. konu ile ilgili kendi görüşlerinizi yazarsanız bizi de bilgilendirmiş olursunuz sevgili @deci_dela.

Genelgenin kendisi bu linkte var anladığım kadarıyla:
gumruk.gov.tr%2ftr-tr%2femevzuat%2fgenel...'>gumruk.gov.tr/tr-tr/emevzuat/genelgeler/2011-23.pdf

  • Paylaş
Yurt dışında gelen telefonları pasaportlara işletme hikayesi gibi yıllık kotanı satma organizasyonları başlar yakında.
  • Paylaş
Sermayenin yurt içinde kalması açısından faydalı görsem de, bu genelgeyi kabul edenlerin yurt dışından alışverişe ihtiyaç duyulmaması için hiçbir halt yapmamasına sinirliyim.
  • Paylaş
"...bu genelgeyi kabul edenlerin yurt dışından alışverişe ihtiyaç duyulmaması için hiçbir halt yapmamasına sinirliyim..." kelimeleri ile ifade etmek istediğim şey aynen buydu. 
  • Paylaş
E zaten niye yutdışından alışveriş yapıyoruzki git bakkal amcadan alışveriş yap git elektrikçi salih abiye...........ama bi sindirme politikası var mı bence var
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1288 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları