Bilmek istediğin her şeye ulaş

1970 öncesinde sosyal ve toplumsal bir çizgide yayın yapan ve artık el büyüklüğündeki kitapları sadece sahaflarda bulunabilen Çan, de, Ataç, Sosyal, Yeditepe, Işın, Payel vs. gibi kitabevlerinin sosyal, toplumsal ve felsefik içerikli kitaplarından hangilerini okudunuz?

Bu yayın evlerinin pek çok kitabını okudum, ancak birini unutmam mümkün değil.
1974 Kasım ayında mezuniyet tezi çalışmam için sevgili ve rahmetli öğretmenim Nermi Uygur'u Karl Marks üzerine tez yapma konusunda bir türlü ikna edemiyordum. O'na göre Marks'ın tek Felsefe kitabı olan "1844 El Yazmaları"nı bulursam "yabancılaşma" üzerine çalışabileceği söyledi. Kitap yasaktı. Milli Kütüphaneden kitabın baskısını bulup, bütün kitabı yaklaşık beş günde el ile yazmama rağmen, öğretmenim "kitap olmazsa olmaz" diye tutturdu. Çaresiz Payel Yayın Evi'ne gidip kitabı istedim. Bir hafta sonra gel bir bakalım dediler. Gittiğimde yayın evinde A. Kadir de vardı. Kitabı bana verdiler, parasını da almadılar.
Kitaba ne olduğu ise daha hazin. 12 Eylül nedeni ile kirada oturduğum evin taban tahtalarının altına sakladığım bir çok gibi Payel Yayın Evinden güç bela aldığım kitabı oradan bir daha çıkaramadım. Akibetini bilmiyorum!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

300 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt