Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisi olarak, Microsoft teknolojilerini tamamen öğrenmek istiyorum, bunun için nereden başlamam gerekir? Hangi teknolojileri öğrenmek daha çabuk oluyor?

ASP.net C# ile kütüphane otomasyonu ya da e-ticaret sitesi yazmaya çalışarak işi öğrenebilirsiniz. Daha sonra silverlight gibi değişik teknolojilere bakabilirsin.
  • Paylaş
Microsoft'un hangi teknolojisi/teknolojileri üzerinde ilerlemek istediğin de burada en önemli konulardan biri olsa gerek. Her şeyi öğrenmeye çalışmak mı yoksa ana bir konuda uzmanlaşmak mı? Öncelikle buna karar vermek daha makul gibi. Bununla birlikte seçimini yaptıktan sonra gerçek yaşama entegre birden fazla senaryolar üzerinde çalışmalar yapabilirsin. Bir tek senaryo değil çoklu senaryolarla ilerlemelisin. İnan ufkunu açacaktır diye düşünüyorum "bence".
  • Paylaş
Öncelikle msdn.com sitesi ile dost olmaya başlamalısın. Burada sana MS'in tüm teknolojileri ile ilgili yol haritası sağlayacaktır. Microsoft teknolojilerini öğrenmek isteyen bir kimse her şeyden önce C# programlama dilini ve onunla birlikte . NET Framework'de öğrenilmesi gereken temel kütüphane ve sınıfları öğrenmesi gerekir. Zaten C#, . NET'in resmi dili olduğu için C# öğrenirken . NET'i de öğrenmeye başlayacaksınız.

Bunun için türkçe kaynak olarak tek geçerim dediğim Sefer Algan hocanın "Her yönüyle C#" kitabını almanı öneririm ve satır satır bu kitabı oku bitir. Bu kitabı bitirdiğinde gerçekten C# öğrenmiş olacaksın.

Bundan sonrası ise tamamen senin isteğin, gayretin ve çalışmanla olacaktır.

Mesela web alanında ilerlemek istersen asp.net sitesine girdiğinde pek çok tutorial video ve makale var. Bunlarla ilgilenmen ve bunları bitirmen bile asp.net web öğrenmen için yeterli. Kendine bir proje edindikçe rahatlıkla yol katedersin. Asp. Net'i öğrenirken Asp. Net MVC ile başlamanı öneririm. Hem MVC patternını öğrenmiş hem de web teknolojilerine hakim olmuş olursun. Daha sonra bir de Asp. Net WebForms'a bakarsın. WebForms klasik windows uygulaması geliştirmeyi andıran componentlerden oluşan bir yapı.

Bir de veritabanı programcılığı öğrenmeye ihtiyacın olacak. Bunun için Sql Server öğrenmelisin ancak ORM araçlarının geldiği noktada developerlara t-sql öğrenmenize gerek yok dedirtecek noktada. Bu dediğimi şu an anlamıyorsan eğer sana tavsiyem C# öğrenirken Linq'u konusuna çok önem ver bu önemli. Bir de veritabanı ile çalışırken LinqToSql ve Entitiy Framework konularının ucundan şöyle bir bak.

Mobil alanda bir şeyler yapmak istiyorsan da HTML5, Javascript ve CSS3 konularını mobil development için birlikte anlatan yabancı kaynaklara yönelmeni öneririm. Microsoft'un mobil piyasasında yeri Android ve iOS'a göre çok geride. Ancak HTML5+CSS3 ve Javascript seni tüm platformlarda mobil uygulama geliştirmek için temel alt yapıyı verecektir.

Benden bu kadar : ) )
  • Paylaş
Size okul yeterli değil diyorsanız, eksiklerinizi tamamlama adına BT Akademinin eğitim kataloğuna bakmanızı da önerebilirim, biz kurumumuz adına çok memnun kalmıştık eğitimlerinden
  • Paylaş
Hangi eğitim hangi gereksinim için kısaca bilgi verebilecek bir video, daha doğrusu fikir verebilecek:
  • Paylaş
Öncelikle bu ortamda her ne kadar iyi niyetle de olsa kurum reklamı yapmak doğru değil. Eğer bir yerden başlamak istiyorsan ingilizceden başlamanı tavsiye ederim zira türkçe kaynaklar içler acısı. Öte yandan öğrenmenin kolay olduğu teknolojiler olabilir fakat önemli olan uzmanlaşabilmek. Yani "bilmek" kavramı değişken bir kavram bugün piyasaya hakim teknolojilerin yerinde yarın yeller esebilir. O yüzden sana tavsiyem "yazılımcının dili yoktur" düsturu ile hareket etmen. Microsoft veya Oracle teknolojilerine bağımlı kalmayıp kendini geliştirirsen senin için daha faydalı olur.
  • Paylaş
Microsoft teknolojilerini tamamen öğrenmek istiyorum demişsin ama bence hedef küçültmen gerek. Tamamını öğrenmek biraz zor ve gereksiz olacak muhtemelen bir kariyer hedefi olarak.

Microsoft teknolojileri içerisinde en çok kullanılanı .Net ve .Net için en çok kullanılan dil C#. Bence ufak tefek desktop uygulamaları yapmaya çalışıp daha sonra web tarafına geçebilirsin. Web tarafına geçmeden önce HTTP'yi yalayıp yutmanı tavsiye ederim. Bir çok web yazılımcı HTTP'den bihaber yazılım yapmaya çalışıyor.
  • Paylaş
Git başka teknolojiler üzerinde yoğunlaş.. Zaman değişti ve firmaların üstünlükleri değişiyor.. Firmalar artık yavaş yavaş uyanıyor ve tekelleşmenin getirdiği olumsuzlukları görüyorlar.. Yakın zamanda telefonlarda yer alan Android işletim sistemini bilgisayarlarda da görürsen şaşırma çünkü herkes telefon kullanıyor ve yakında herkes o sisteme alışacak ve masa üstünde kullanılması çok rahat bir sistem olacak.. Microsoft başka firmaların ürünlerini taklit edip dursun atı alan Üsküdar'ı geçsin..
  • Paylaş
Bir bilgisayar mühendisi olarak elbette Microsoft teknolojilerini öğreneceksiniz, ama ama ama sadece ne iş yaptığını öğren içine girmen senin hayatından ciddi zamanlar ve boşa beyin yorgunluğuna sebep olabilir. Microsoft'u sadece marka olarak bil ve araştırman gereken en önemli kısım bunun nasıl pazarlandığı... Gerçekten içine girmen gereken konu ise Linux'dur. Açık kaynak kodla yazılan bütün kerneller. Linux'u öğrendiğin sürece dünya ne kadar değişirse değişsin Linux değişmeyecektir. Microsoft'a düşman değilim sadece senin zaman kaybı olacağını düşünüyorum o kadar:)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1587 Görüntülenme14 Takipçi9 Yanıt