Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çalışanlar, 2 aylık deneme süresinde ihbar tazminatsız işten çıkarılabilir mi?

Deneme süresi, ismi dolayısıyla yanlış bir izlenim uyandıran ve son derece yanlış bilinen bir kavramdır.

Kanunen deneme süresi dahilinde bir elemanı istihdam eden işveren, çalışanı ilk iş gününden itibaren yasal olarak SGK'ya bildirmek zorundadır. Aksi halde, işveren suç işlemiş sayılır.

Deneme süresinin yasal sınırı olan 60 gün boyunca işveren, işe aldığı kişiyi nitelik, yetenek ve iş performansı bakımından deneme (değerlendirme) hakkına sahiptir. Eğer bu süre zarfı içerisinde çalışandan memnun değilse, hiçbir şekilde ihbar tazminatı ödemeden işten çıkarabilir.

Yani; işverenlerin aymaz bir şekilde iddia ettiği gibi çalışana söylenen "60 günlük deneme süresi boyunca sizi sigorta yapmıyoruz. Yasal olarak; 60 gün sonra sigortanız başlayacak" cümlesi TAMAMİYLE UYDURMADIR.
  • Paylaş
Deneme süresi diye bir süre sgk da geçerli değil. işe giriş işçi işe başlamadan yapılmalıdır. yapılmıyorsa işçi hakkını mahkeme de arar ve %90 ihtimalle davayı kazanır. gelelim ihbar konusuna, deneme süresi de olsa işten çıkarılacağını bilmek zorundadır yani işbverenin o işçiye işten çıkarılacağını ihaber etmesi gerekir bu durumu bildirmez ve işçiye bir sabah hadi canım bay bay derse işçi ihbar tazminatı almaya hak kazınır. iş kanunu ve yüksek yargı bu gibi durumlarda işçi lehine kanunu yorumlar hakkınızı arayınız.

EDIT: teşekkürler musakka sayende bir düzeltme yapmaya ihtiyaç duyudum; yıkarıda bahsi geçen ihbar tazminatının alınmasından kastım, yazılı bir deneme süresi yok ise kaydıyla geçerlidir. çünkü kanun yeteri kadar açık, yazılı olarak belirlenmiş deneme süresinde ihbar tazminatı alamazsınız. iş sözleşmeninde yazmadığı halde firma 2 ata kadar deneme süresi uyguladım diyorsa bu durumda alma hakkınız doğar. deneme süreli sözleimelerde tazminat hakkından mahrum kalacağınız tek tazminat ihbar tazminatıdır. başka kayıplarınız olduğunu düşünüyorsanız dava hakkınız vardır. deneme süresinin dolmasını takiben daha sonra geçen zamanlarda işten çıkarma durumunda işçi ihbar tazminatı deneme süresi dahil olarak alacaktır. iş veren 2 aylık (TİS ile 4 ay) ihaber tazminatı süresinden düşemez.
  • Paylaş
1

Hakan, Musakkayım ben :-) ek editasyon ile net bir cevap olmuş elinize sağlık.

Eğer iş anlaşmasında deneme süresi belirtilmiş ise (ki bu en fazla 2 ay olabilir. toplu görüşmeyle sendikalarda 4 ay) ihbar tazminatı vermeden işçiyi çıkarabilirsiniz.
zaten deneme süresi de bir tek ihbar vermeden işten çıkartmaya yarar.
  • Paylaş
Tazminat verme yükümlüğü yok. Sadece çalıştığınız gün ücretini talep edebilir ve SSK gibi sosyal haklarınızı alabilirsiniz.
  • Paylaş
Adı üstünde, deneme süresinde herhangi bir gerekçe sunmadan direkt çıkarabilir...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

18356 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • 2 aylık deneme süresinde işten çıkarma yapılabilir mi?

  • 2 aylık deneme süresinde çalışan tazminatsız işten çıkarılırsa ne olur?

  • Deneme süresinde ihbar tazminatı verilir mi?