Bilmek istediğin her şeye ulaş

İkinci sınıf öğrencisiyim. Ders seçiminde yeterli krediyi sağlıyorum fakat ikinci sınıf derslerinden bazılarını almak istemiyorum. Onun yerine bir üst sınıf derslerini aldım. Bu yapılabilir mi yoksa ikinci sınıfın bütün derslerini almak zorunda mıyım?

Bu konuda en ufak bir fikrim yok . Benim zamanımda bu tür soru ve sorunlar danışman hocayla çözülüyordu.
  • Paylaş
Bölümünüzü bilmiyorum ama mühendislikte ikinci sınıftaki temel dersleri atlamanızı tavsiye etmem. Hem ikinci sınıfta alacağınız mesleki dersleri hem de 3. Sınıftan alacağınız mesleki dersleri etkiler. Eğer almayacağınız meslek dersiyse ona bağlı olmayan bir 3. Sınıf meslek dersini deneyebilirsiniz ama o bile 2. Sınıfta almakta olduğunuz temel derslerin henüz tamamlanmamış olmasından etkilenebilir. Danışman hocaya sormak en doğrusu olacaktır.
  • Paylaş
Öncelikle kaldığın dersleri daha sonra o dönemki dersleri almak zorundasın onları almadan üstten derse alma seçeneğin yok.
  • Paylaş
Ben ikinci sınıfın derslerini almak zorundasın diye biliyorum, fakat okulunun sitesine girip gerekli yönetmelikleri okumanı tavsiye edebilirim.
  • Paylaş
Almak zorunda değilsin üstten alabilirsin tabi ki eğer alacağın ders şartlı değilse. Ama bence kendi dönem dersini al çünkü bi ara onlarıda almak zornda kalacaksın ve bunu tanımadığın insanlarla yapmak daha zor olacak.
  • Paylaş
Bildiğim kadarıyla kendi derslerini aldıktan sonra onları alman gerekir ki zaten kendi derslerin zorunlu vermen gereken derslerdir tavsiyem öncelikle kendi derslerini al zaten ağır geleceğini düşünmezsen üst sınıf derslerini alırsın.
  • Paylaş
Eğer almak istemediğin dersler must-course yani almanın zorunlu olduğu, almadan mezun olamayacağın dersler ise, ki seçmeli dersler katalogda görünmez, almak zorundasın. İstersen fazladan kredin olsun, istersen notun 4.00 olsun, bölümünle ilgili zorunlu dersleri almama, başka dersle değiştirme seçeneğin yok. Örnek vereyim kendi bölümümden; diyelim ki Edebiyata giriş aldın, bunun yeterli olduğunu düşünüyorsun ve ikinci/üçüncü sene verilen başka bir edebiyat dersini almak istemiyorsun. Ders müfredatta görünüyorsa ve yanında elective(Seçmeli) yazmıyorsa must-course(zorunlu) oluyor. Must-course'ların bitmeden mezun olamıyorsun. Mümkünü, oluru yok bunun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

144 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt