Bilmek istediğin her şeye ulaş

2 yıllık fizik tedavi bölümü nasıldır ve kaç puanla atanıyor?

Bu bölüm fizyoterapistlikten ayrıdır. Eğitim süresi 2 yıldır. Mezun olduğunuz zaman Fizik Tedavi önlisans diploması ve Fizik Tedavi Teknikeri unvanı verilmektedir. İsteyenler iki yılın ardından dgs ile 4 yıla tamamlayıp tekniker unvanı yerine fizyoterapist unvanı alabilir.

Mezun olan kişiler;
  • Fizik tedavi doktorunun teşhis ve tedavi programına göre; Hastalara, hastalık çeşidine göre fizik tedavi uygulaması yapmak için ilgili aletleri hazırlar.
  • Fizyoterapist olmadığı durumlarda egzersiz ve rehabilitasyon gibi tedavi yöntemleri uygular.
  • Fizyoterapist olduğunda ise fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının istemine göre uygun olarak fizyoterapist tarafından verilen görevleri yapar.

3 aşamalı bir basamağı vardır. Fizik tedavi doktoru, fizyoterapist ve fizik tedavi teknikerliğidir. Doktor ve fizyoterapist olmadığında bu basamağı doldurur, olduğunda ise isteme göre tedavileri uygular.

Fizyoterapi

Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzur evlerinde çalışabilirler.
  • Paylaş
9

Mükrime Erbaykal, Atama puanlari nasıl ? Önerir msnz bu blmü

Ebru Özkan, Atama puanlarına burdan bakabilirsiniz. butunsinavlar.com/k-saglik-teknikeri-fiz...

Fizik tedavi son yıllarda sağlık sektöründe önemli bir yeri alıyor. Benim açımdan sorarsanız 4 yıllık fizyoterapistlik önceliğiniz olsun maaşları, statüsü daha üst olacaktır. Puan sıkıntınız olursa bu bölümü yazıp Dgs ile 4 yıllığa tamamlayabilirsiniz. İş sıkıntı çekmeyeceğiniz güzel bir bölüm. Atamalar haricinde özel rehabitilasyon merkezlerin de daha fazla ücretle iş bulma imkanınız yüksek..

Mükrime Erbaykal, Aslında bölüm zaten güzel bir bölüm ama atama çok az ypliyor .bn lab.teknisyenliği okuyorum sağlık meslek lisesinde. Paramedic ve iki yillik fizyoterapi blmlernde kararszm ..fzyoterapinin puani iyi ama pek kişi atamyolar. Szce paramedic mi fixyoterapistlik mi daha iyi???

Ebru Özkan, Meslek kaygıların şuan bölümden daha yüksek anlayabiliyorum seni. Paramedik bölümü daha fazla atanır ve ancak çalışma şartlarına uygun olup olmadığını iyice araştır. Sonuç olarak 24 saat ambulans nöbetlerin olucak bunları da düşünmelisin. Ayrıca meslekte ilerlemek nasıl gerçekleşiyor bilmiyorum ama fizik tedavi de 4 yıllığa tamamlayabilirsiniz. 4 yıllık bir fizyoterapistliği, ATT ile kıyaslayamazsın bile...Ama ilerletmek istemiyor 2 yıl okuyup hemen iş kaygısı yaşamadan atanmak istiyorsan ATT de iyi bir seçim olur.

Mükrime Erbaykal, Anladm .tsk ederim yardimlarnz icn.aslında lab. Bölümünü sewyrm rahat bir meslek ama atamasi olmadgi icn gerckten stres altndaym .hangi bölümü secmem gerektgni bilemyrm ama kafamda birşeyler şekilde gbi:) teşekkür ederim yardmlarnz icn

Ebru Özkan, Rica ederim... İstediğin yerde olman dileğiyle..:)

Hümeyra, dgs sınavı ile 4 yıllığa geçmek zormudur kontenjan bakımından

Damlanur, İki yıllık FTR okuyup bunu 4 yıla tamamlayınca normal 4 yıllık FTr okuyanlarla aynı olarak fizyoterapist mi oluyoruz? Ve iki yıl okuyunca DGS ile direkt 2 yıl mı okuyup tamamlıyoruz yoksa daha fazla mı?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

11363 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt