Bilmek istediğin her şeye ulaş

20 yaş dişi nedir ve nasıl çekilir?

20 yaş dişleri en son çıkarttığımız dişlerdir. Gelmeden önceki ağrısı tartışılmazdır, kendisini belli eder. Bir gün pat diye çenenizde bir ağrı hissederseniz anlayın ki 20 yaş dişiniz koptu geliyor. Bu dişler genellikle 17 - 25 arası yola çıkarlar. 

Eğer gelen dişte sıkıntı varsa, diğer dişleri rahatsız ediyorsa o diş oradan alınır. Alınırken lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir şey hissetmezsiniz. 
  • Paylaş
20 yaş dişleri ortalama 20 yaş civarında süren dişlerdir. 3. azı (molar) dişlerdir. problemsiz olarak sürüp ağızda yerini alabildiğinde herhangi bir azı dişinizden farkı yoktur. çekimi gerektiğinde de normal bir azı diş gibi çekilebilir. ancak sürmesinde problem olursa, çene içinde pozisyonundan (yatay duran veya çapraz pozisyonda sürmeye çalışan 20 yaş dişleri vardır) veya ağız içindeki yer darlığından dolayı gömülü kalırsa, ya da sürdüğü halde fonksiyon görmüyor veya komşu yanak dokusuna-dişe zarar veriyorsa çekilmesi gerekir. bir kısmı sürmüş bir kısmı gömülü kalmış  olabilir, bu durumda da belli aralıklarla o bölgede enfeksiyon ve ağrı görülebilir. gömülü bir dişin çekimi de ameliyatla lokal anestezi altında olur. bazen çeşitli nedenlerle bu ameliyatlar hem hekim hem de hasta açısından çok da kolay olmayabilir. söylendiği gibi sonrasında da bir süre ağrı ve şişlik meydana gelebilir.

4 tane 20 yaş dişini de ameliyatla çektirmiş biri olarak, ortalama düzeyde ve problemsiz bir 20 yaş dişi çekiminden 1 hafta sonra bi' şeyinizin kalmayacağını söyleyebilirim :)
  • Paylaş
Doktorumun ağzından şöyle açılayayım: 20'lik diş işkencedir. Çoğu doktor alınmasını istemektedir keza ilerleyen zamanlarda başa bela olabiliyor. Kiminde 10lu yaşların sonunda çıkabilirken kiminde 20li yaşlarda çıkabiliyor İlla iki taraftan çıkmıyor kiminde sağ taraf çıkıyor kiminde sol. Doktorların dediğine göre besinleri parçalamaya hiçbir katkısı yok. En arkada olduğu için ve çoğunlukla tam çıkmadığı için besinler orada birikip çürümeye neden olabiliyor.
20'lik diş şayet gömülü ise lokal anestezi yapılarak ameliyat ile alınır. Alınan yere 2-3 dikiş atılır. Size verilen ilaçları ve gargarayı kullanarak en çok 1 hafta acısını çekersiniz. Acıdan kastım her saniye dişinizin çekildiği yerin ağrıması değil. Ağzınızı açamamanız. Konuşmaya çalıştığınızda yada güldüğünüzde acı hissetmeniz. Sulu gıdalarla beslenmeniz gerekir. Tavsiyem pipetle çorba için. Ağzınıza kaşık soktuğunuzda da acıyor çünkü ağzınızı açamıyorsunuz bile ilk zamanlarda. Dişinize kaçabilecek çekilen yere gidebilecek gıdalara dikkat edin. Dikişler alındıktan sonra (yaklaşık 1 hafta içerisinde alınıyor) yine gıdalara dikkat etmeniz gerekiyor çünkü 20lik yaşın olduğu yerde bu gıdalar birikirse enfeksiyona sebep olabiliyor. Şayet 20lik dişiniz çıkmış ise ameliyatla değil normal bir dişi çeker gibi alıyorlar ve hatta anı olarak size hediye bile edebiliyorlar =) .
  • Paylaş
Gelirken ya da çekilirken değilde çekildikten sonraki ağrısı en fenasıdır.Neredeyse 2 3 gün sürer ve su ve çorbadan başka doğru düzgün yemek yemeyecek olunması da cabası..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

750 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları