Bilmek istediğin her şeye ulaş

2014 senesinde üniversitede felsefe / arkeoloji okumak sizce akıl karı mı?

Felsefeyi hayatımın en sevdiğim dersi olarak secebilirim. Ama bölüm okumak günümüz şartlarında tamamen hayatınızin hatası olur. Ben aynı hatayi yaptım ve bıraktım hayatımdan 2 sene gitti az değil. Ne kadar değerli bölümlerin ülkemizde heba olduğunu görüyoruz idealist yaklaşmak sadece kendinizi yormaktan ibaret olur.

Ayrıca Osmanlıca dersinin getirildiği bir ülkede felsefe ne kadar yer edinir ? :)
  • Paylaş
Akıl karı olan şey sevdiğin bölümü okumaktır. Elbette zorunluluktan dolayı iş imkankanlarını da düşünmek gerekir. Ben felsefe hakkında birkaç şey söyleyebilirim. Benim asıl mesleğim programcılık ama felsefe ikinci mesleğim. Programcılık okurken aynı zamanda açıköğretimden felsefe okudum. Lisede tek kopya çekmediğim ders :) Eğer felsefe okuyacaksan bayağı sevmen gerek çünkü dışardan göründüğü gibi değil. İki düşünsel konuşmayı, laflamayı felsefe sanma, felsefe ciddi anlamda zihnini zorlar. Mezun olduğunda tek seçeneğin öğretmen olmak.
  • Paylaş
Arkeoloji hakkında yorum yapmayacağım fakat felsefe okumak, ne alaka diyecekler vardır ama PR reklam gelişim strateji konularında ilginiz varsa akıl karı kazanımlar getirecektir. İş hayatında ''branş mesleki'' finansal kazanım getireceğini düşünmüyorum
  • Paylaş
Arkeolojiyi bilmem ama Felsefe okunacaksa meslek sahibi olmak için okunmamalı, ülke olarak felsefe de çok geriyiz ki felsefeye önem vermeyen toplum gerileme dönemi yaşar.
  • Paylaş
Türkiye'de pek işe yarar mı bilmem.
  • Paylaş
Çok bilgim olmamakla birlikte, güzel bölümler olduğunu düşünüyorum; hatta eğlenceli bile olabilir yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyorsan tabi. Fakat okul bittikten sonra mesleğe atıldığında çok gelir getireceğini sanmam. Gelir ya da iş bulma gayesi olmayan biri bu bölümleri okuyarak kendine bir şeyler katabilir bence :)
  • Paylaş
Sadece bir bölüm mezunu olmak akıl karı değil sadece. Yani iyi bir kombinasyon seni hem zevklerine hem de ihtiyaçlarına götürebilir. Kaldı ki bence başla ve dil eğitiminle yurt dışında devam et.
  • Paylaş
Sadece üniversite mezunu olarak yapabileceğiniz bir sürü iş var. İki meslekte de illa da mesleğimi yapacağım derseniz zaten yolunuz akademisyenlikten geçecek. Zaten ikisi de akademik meslekler. Pratik olarak pek bir şey üretmenize yardım edecek dallar değiller. Aslında bu meslekleri 2014 ya da 1960'da okumuş olmanızın da pek farkı yok. Felsefe zaten hep akademik bir meslekti ve öyle kalmaya da devam edecek. Arkeolojide mesleğinizle ilgili olarak müzecilik yapma imkanınız da olur. İki bölümü de İngilizce okursanız bir de dil bilen üniversite mezunu olarak özel sektörde tüm açık öğretim mezunlarından ve dil bilmeyen diğer insanlardan avantajlı olursunuz.
  • Paylaş
Hangi sınırlar içersinde okuyacağına bağlı, bizim ülkede pek prim yapmaz bu bölümler bu saatten sonra.
  • Paylaş
Kazanç saglamak ve iş olanakları açısında sıkıntılı bir meslek olması muhtemel ancak düşünen ve felsefil bi kişi için güzel bi iş olacaktır... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

522 Görüntülenme11 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları