Bilmek istediğin her şeye ulaş

22.09.2011 tarihinde yapılan Facebook F8 Konferansı'nda açıklanan 'Timeline' ve 'Open Graph' özelliklerini nasıl buldunuz?

Timeline : facebook ta kullanıcıların profil sayfasında kullanıcıların yaşamlarıyla ilgili tüm hikayeleri ve paylaşımları geriye doğru kronolojik sıra içinde bir araya getirildiği yeni bir özellik.Düzenle
Bence facebook açıkladığı son özellikler ile çok büyük bir hamle yaptı, ancak bunun beklenmeyen bir durum gibi görünmesi şaşırtıcı. Şu an facebook'un elinde istemediği kadar çok data ve istediklerini rahatça yapabilecek kadar para ve hepsinden de ötesi ve en önemlisi inanılmaz geçen bir 8 yıllık tecrübe var. Bütün bunları alt alta yazınca, ortaya çıkan sonuca pek şaşırmamak gerekiyor.

Ancak; benim yorumum, facebook'un bu hamleleri ile tüm interneti kapsamaya çalışıyor olduğu. Bu esnada ise kimse dışarda kalmak istemeyecektir. Dışarda kalanlar ise yanacak, yara alacak (ör: Google)..
  • Paylaş
Yenilenmiş Open Graph, Timeline'dan daha önemli olarak; facebook'un sosyal ağ sitesi olmanın ötesinde sosyal bir katman olma isteğine çok büyük fayda sağlayacak. Timeline ise albenisi olması, tasarımı ve kullanım kolaylığı sayesinde birçok insanın kendiliğinden yaşamını oraya aktarmasına yol açacaktır diye düşünüyorum. Bu son adımları ile facebook legal olarak her kullanıcının varolmaktan sakınca görmeyeceği bir mecra halini almış oluyor. Şirketlere, gruplara,... vs. getirdiği faydalar ise saymakla bitmez.
Webe daha sağlam ayaklarla yayılmak için bundan daha iyi bir yol düşünülemezdi.
Sosyal ağ savaşlarının ilk galibi facebook gibi görünüyor.
Tüm bunların yanında birşey daha dikkatimi çekti. Adamlar F8'i tam bir show haline dönüştürmüşler. Özellikle gençleri çok etkileyebilecek bir "Biz burada sizin geleceğinizi yaratıyoruz. Amerikan rüyası...vuhuuuu" tadında bir etkinlik olarak gördüm. Yaptıkları şeyi öyle güzel sundular ki, işin kalitesinin yanına bu da eklenince süper oldu.
Şimdi sırada halka açılma ve hızla yükselecek bir şirket değerlemesi göreceğiz.
Hadi bakalım :)...
  • Paylaş
Hep yabancı siteler hep yabancı bırakın dünya inploid konuşsun türk sitesini konuşsun yayalım yayılsın facebook twiter gibi söz sahibi olalım olmazmı. 
  • Paylaş
Gayet hoş görünüyor.. Bir kaç fazla modül var, kolumu kırdım, hastalık atlattım, mezun oldum vs. gibi :) Ve kullanıcıları takip etmemizi sağlayan bir alan daha var -kim neyi beğenmiş? vs. görebiliyoruz. Şu an da kullanıyorum ve hoşuma  gitmeye devam ediyor Facebook yenilikleri.
  • Paylaş
Ben anlamadım bunu bilgisayarla bir ilgisi olmayanın da anlayacağı dilden anlatsan olmaz mı @burhan ? Facebook la ilgili olduğu için merak ettim :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1007 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları