Bilmek istediğin her şeye ulaş

25. kare tekniği nedir?

Algıladığımız bir anlık görüntü, 655 satır ve frame/çerçeve denilen 24 küçücük kareden oluşur. Sinema bandında, saat, dakika, saniye olarak bir diziliş vardır. Saniyeden sonra kare gelir ve bir saniye 24 karedir.
Her 24 kare ise bir ekran büyüklüğündeki kareyi oluşturur.
Her 327.5 satırda bir de control-track denilen aralık vardır. İşte bu aralıktaki görüntüler kesilip, aralarına başka görüntüler atılarak 25. Kare oluşturulur ve bu son kare olan 25inci kare anlıktır.

Yani görüntü saniyede 1/24 olacakken, bu 1/25′e çıkar. Kareler 25 olunca bir anda bir görüntü gelir ve anında kaybolur. Günümüzde sinema sanayisinde bu tekniği kullanmayan yok hemen hemen.
  • Paylaş
Bu teknik filmlerde insanların bilinçaltına etki etmek için kullanılır. Normal insan gözü 1 saniyede 24 kareyi algılayabilir. Bu teknikte bu 1 saniyeye 25. kare ekliyorlar siz farketmeden bu kare bilinçaltınıza gizli bir mesaj olarak yerleşiyor. Yerleştirilen kareler genellikle seks içerikli veya reklam amaçlıdır.
Mesela Fight Club (her  ne kadar çok sevdiğim bir film olsa da) filminin 26 farklı yerinde genellikle cinsel içerikli olan görüntüler 25. kare olarak  kullanılmış.
    
  • Paylaş

Subliminal reklam da diyebiliriz 25.kare için.Gizlenmiş ve bilinçaltına yerleşmesi hedeflenmiş görüntüler,dolarları katlayınca çıkan şekiller gibi.. Günlük yaşamda ve internette rastlanabilecek bir kaç belirgin örnekse şöyle:

Sinema


  • Paylaş
1

Hakan, bu eski model camel paketinin hörgücünde de bir adet kaplan sırtına binmiş gibi durur devenin. kuruktan itibaren dikkatli bakın çok kolay göreceksiniz.

25. kare aslında bir sinema efsanesidir. Varlığı ispatlanmış değildir. Yukarıda bahsedilen illüzyonlar 24 karenin içerisine sığdırılan numaralardır.

Şöyle ki; insan gözü beyinin yapısı gereği en fazla 24 kareyi algılar. 25. kare zaten ne sinemada ne de TV'de ekrana gelmez, çünkü bu sistemlerin horizontal tarama boyutları saniyede 24 karedir. Daha teknik bir tabirle 1cm karelik bir ekranda görüntü 24 defa sağa sola salınmaktadır, sol üst köşeden sağ alt köşeye kadar. Bu da 4.16 salisede 1 kareye denk gelir. 25. kare denilen şey bir karenin 2.8 salisesine başka bir kare koymaktır. Konsa bile zaten beynimiz 25. kareyi yok sayacaktır, doğal olarak bilinçaltı da 25. karenin varlığından haberdar olmayacaktır.

Kaldı ki TV'ler ya da sinemalar bu kareyi ekrana taramayacaktır. Bunu evinizde deneme imkanınız vardır. Eğer 1sn içerisinde 24 sayfalık bir kitabı ya da defteri dallayacak kadar zamanlama yapabilirseniz her sayfaya çizeceğiniz açılı çizgilerin hareket ettiğini göreceksiniz. İlk okulda hepimiz bunu en az bir kere defter kenarlarında denemişizdir. Eğer uygun zamanlamada 25 sayfa dallarsanız ve o aykırı sayfayı komple başka bir renge boyarsanız, diğer harekete odaklanan beyninizin o koskoca sayfayı seçemediğini göreceksiniz. Ya da elinizi çok hızlı sallarken parmaklarınızı ileri geri oynatın asla göremeyeceksiniz.

Hani at arabalarının tekerleri belirli bir hızdan sonra geri geri döner gibi gelir gözümüze, bu da algının rutin karşısındaki bozulmasıdır. İşte beynimiz 24 kareden fazla gelen görüntüyü öncekinin üzerine bindirir mecburen ve algı yine 24 kareye oturur ama teker sanki ters döner artık :)

Zaten illüzyonistlerin başarısı da bu sırda yatmaktadır. Yeterli egzersiz ile saniyede 25 kare ve üstü ile yaparsanız numaralarınızı. Asla seyirciler ne yaptığınızı göremeyecektir.

Sonuç 25. kare bir efsanedir teknik olarak yoktur. Olduğu söylenen sinema numaraları 24. karenin son yarısına eklenen görüntülerdir.
  • Paylaş
Yani böyle bişey olsaydı , birileri ABD de yüklü bir tazminat alırdı mahkemeler aracılıyla.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3898 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • 25. kare tekniği bilinçaltını nasıl etkiliyor?

  • 25. kare tekniğinde subliminal mesaj mı veriliyor?