Bilmek istediğin her şeye ulaş

3 yıllık dış cephe mantolu kombili bir dairenin alt katındaki boş dairenin camları kışın havalandırma bahanesiyle 7/24 3 yıl boyunca açık bırakılabilir mi? Bu camları kapattırmak istememiz durumunda daire sahibi 'benim mülküm açarım sen karışmaya hakkın yok' dediğinde kanuni haklarım nelerdir?

mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.634. Pdf

KAT MÜLKİYETİ KANUNU

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Kat Maliklerinin ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçları
A) Kat Maliklerinin borçları:
I - Genel kural:
Madde 18 – Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.
Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.

Mevzuatın bu bölümüne göre komşunuzun sizi rahatsız etmesi (soğukta kalmanıza neden olması), haklarınızı çiğnemesi (ısıtmanın size aşırı bir ücrete mal olması) gibi uygunsuz davranışları var önce bir avukattan komşunuza mektup yazdırın, işe yaramazsa mahkemeye verirsiniz. Sonuçta pencerelerini kapattırabilirsiniz ama o katta kombi yanmayacağı için tabanınız yine de sürekli soğuk olacaktır. Aslında tabii ki yapıların katları arasında da ısı yalıtımı yapılmış olması gerekir ve isteyen penceresini açar isteyen de evini saunaya çevirir. Bu tür bir yalıtımın zorunlu olup olmadığını da mimarlar bilir, eğer bu tür bir yalıtım zorunlu ise kabak sizin başınıza da patlayabilir. Bir avukat mektubu yazdırın tehdit olarak, işe yaramazsa yasal yollara gitmeden önce kat arası ısı yalıtımının zorunlu olup olmadığını araştırsanız iyi olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

199 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları