Bilmek istediğin her şeye ulaş

301 Yönlendirmesi nasıl yapılır?

Tasarımı ve altyapısı değişine sistemde daha önce abc.com/p?=45 şekliden olan url yapısını abc.com/kurumsal gibi değiştirdim. 301 yönlendirmesi yapılması gerekiyormuş, nasıl yapabilirim?Düzenle
Google'ı memnun etmek ve ürkütmemek için yapılması gereken işlerden biri daha :)

Sorunuzu .NET için şu şekilde yanıtlayabilirim;

Response.RedirectPermanent("NewUrlOfThePage");

RedirectPermenant özelliği yanlış anımsamıyorsam .NET Framework 4.0 ile beraber gelmişti.

Normalde .NET ile Response.Redirect("url") kullanarak bir isteği başka bir sayfaya yönlendirebiliyorsunuz. Ancak, bu yönlendirmeyi bu şekilde yaptığınızda SEO açısından gerekli olan ve arama motoruna "bu sayfa artık tümüyle taşındı" sinyalini veren "301 Moved Permenantly" kodunu göndermemiş olursunuz.

İşte bunu da sağlamak için Redirect yerine RedirectPermenant özelliği bulunuyor: msdn.microsoft.com/en-us/library/dd3220...

Maalesef PHP tarafında bunun nasıl yapıldığını bilemiyorum ancak, mantık olarak, muhtemelen "response header" bilgisi içine "Http Status Code 301" olarak bu bilgi eklenip yönlendirme yapılıyordur.

NOT: HTTP Status Codes listesi; w3.org/protocols/rfc2616/rfc2616-sec10.h...
  • Paylaş
Apache kullanılan sunucularda .htaccess dosyasını kullanarak kolaylıkla 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Bu işlem için .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları kendinize göre değiştirip sitenizde 301 yönlendirme yapabilirsiniz.

Htaccess 301 Yönlendirmesi
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)? eskiadres.com$ [NC]
ReWriteRule ^(. *) $ yeniadres.com$1 [R=301, L]
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

312 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt