Bilmek istediğin her şeye ulaş

32 bit ve 64 bit arasındaki farklar nelerdir?

32 bit ile 64 bit işlemci arasındaki fark öncelikle RAM desteği ile kendini gösterir. 32 bitlik bir işletim sisteminde işlem başına tahsis edilmiş en fazla 2 gigabaytlık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık sistem belleğini desteklerken 64 bitlik bir işletim sisteminde 16 terabayta kadar sanal belleği destekleme potansiyeline sahip olabilirsiniz.

64-bit bilgi işlem performansının sunduğu daha büyük ve daha karmaşık modeller oluşturabilme avantajından yararlanan mühendisler otomobil ve uçak tasarımı gibi alanlarda önemli kazançlar elde ediyor. 64-bit bilgi işlem kullanımı 3D animatörler, dijital sanatçılar ve oyun geliştiricileri gibi dijital içerik oluşturucuları için de önemli kazançlar sunuyor; bu kişiler 64 bit özelliği sayesinde üç boyutlu modeller sunmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabiliyor. Bunun yanı sıra, 64 bit bilgi işlem kullanımı mali uygulamalarda da büyük veri kümelerinin hızlı bir şekilde hesaplanabilmesini ve böylelikle pazar eğilimlerinin incelenebilmesini, fiyat belirlenebilmesini ve gerçek zamanlı olarak ticaret yapılmasını sağlamakta. Bunlardan büyük ölçüde yararlanacak gruplar:
  • Video, animasyon veya 3D modellerle çalışan dijital içerik yaratıcıları.
  • CAD, CAM veya CAE’den faydalanan mekanik tasarımcıları ve mimarlar.
  • Karmaşık simulatörlerden faydalanan mühendisler ve bilim adamları.
  • Büyük miktarda veriyi kısa sürede işlemden geçirmesi gereken finans analizcileri.
Yazılım


  • Paylaş
Soru: 32 bit ve 64 bit arasındaki farklar nelerdir?

Soru eksik, 32 ve 64 bit neyin arasındaki fark?

1 kg. ile 2 kg. arası fark nedir gibi şu an soru, soran düzenlemeli.

İşlemci ise kastedilen, 32 bit işlemci bir kerede 32 bit lik veri işler, 64 bit lik işlemci 64 bitlik. Yani kapasite iki kat artar.

64 bit likte tampon bellek ve ram bellek ihtiyacı daha fazla olur. Isı ve enerji tüketimi artar.

Veriyolu da aynı yükü taşıyabilmeli.

64 bitlik işlemciniz varsa, 32 bit mi 64 bit mi kuralım Windows u ise soruda kastedilen, genel anlamda tabi ki 64 bit denilebilirse de, şu geçiş aşamasında, gereklilik, ihtiyaç durumuna göre değişir herşey. Gerçekten 64 bit lik işlerle uğraşıyorsanız çok şey farkeder, ama sizin programlarınız 32 bit lik iş yığınları yaratıyor ve üstüne çıkmıyorsa, aynı tepkiyi gözlemlersiniz.

Ha keza 32 bit mi 64 bitlik veriyolu mu ise de aynı şey, tek şerit otoyol mu, çift şerit otoyol mu gibi.

pclabs.com.tr/2003/10/23/64-bit-islemciler-neler-getiriyor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

352 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt