Bilmek istediğin her şeye ulaş

32 yaşındayım, sevdiğim kadının evlilik fobisi var. Bunun için psikoloğa gitmeyi bile önerdim ama gene de olmadı. Ondaki bu fobiyi yenmek için ne yapmalıyım?

Bir süre bu konudan uzaklaştırın kendinizi, zamana bırakın, evlenmeden önce bir süre beraber yaşayın, mümkünse tabi, belki bi müddet sonra o da bunu ister. Psikolojik destek en mantıklı çözüm tabi.
  • Paylaş
Evlilik fobisinden ne kast ettiğiniz çok önemli. Yani sevgiliniz evlenmek istemiyor anladığım kadarıyla. Ama bu gerçekten fobiden dolayı mıdır yoksa başka gereklerden dolayı şu an buna hazır mı hissetmiyordur bunun bir uzman ile iyice irdelenmesi gerek.

Psikoloğa gitti ama olmadı demişsiniz ama ne kadar devam etti acaba? Danışmanlık süreci uzun süren ve düzenli devam edilmesi gerek bir süreçtir. 1-2 seansta değişim gerçekleşmesini beklemek hata olur. Terapi süreci kişinin kendini adaması ve tüm kaynakları ile kendini bu sürece vermesi çok önemlidir. 

Bazen de  gittiğiniz uzman ile başarıya ulaşamayabilirsiniz. Bu uzmanın kötü olduğu anlamına da gelmez. Eğer değişim için gerçekten istek var ise, yani sevgiliniz değişmeye kararlı ise, başka bir uzman ile veya biraz daha zaman ile mutlaka başarıya ulaşırsınız.

Bir çift terapistine birlikte gitmeniz faydalı olabilir diye düşünüyorum. 

  • Paylaş
Bir psikolog veye psikiyatristten önce ilişki koçu veya terpistten ikiniz birlikte  destek alması bu tür konularda faydalı olabilir. Ancak "fobi" kronik hale geçmişse ve müstakbel eşiniz bu tür yardımlara şahsen "açık" değilse koç ve terapist faydalı olmayabilir.
  • Paylaş
Tabiki en doğru çözüm yolu konuyla uzman bir danışmana gitmek. Ama olmadı diyorsun. Aslında kendisine 'evlilikte hangi konuda korkuların var' diye sorduğunda buna cevap veriyor mu?

Ben kendimden örnek vereyim. Ben bekarken etrafımda gördüğüm evliliklerde karı-koca ilişkileri hoşuma gitmiyordu ve "evlendikten sonra karşımdaki insan değişir, asıl yüzünü bana göstermiyor olabilir" derdim. Bunu çok anlayamazsın, bilemezsin de.. Eğer problem buysa, çözüm sizde aslında.. Ona karşı ne kadar açık yüreklisiniz? Eğer müsaitseniz, belli bir süre birlikte yaşamak. Bu süreyi kısaltabilir gibi görünüyor... Kolay gelsin..
  • Paylaş
Bence fobinin nereden kaynaklandığını bulmak ve o sebep üzerinde düşünerek çözümler geliştirmek mantıklı bir yol olabilir. Elbetteki bu konuda bilgili uzman arkadaşlar yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
Allah'ın sevgili kulusun, hiç karıştırma bence
  • Paylaş

Önce gerçekten fobisi mi var yoksa sizinle evlileğe dair şüpheleri var bunun ayrımını iyi yapın. Ki kadınları tanıdığım kadarıyla kadınlarda evlilik fobisi %99 olmaz. Çünkü kadın çocukluğundan beri bu güdünmeyle yetiştirilir. Sadece karşısındaki erkeği kendi kafasında yarattığı eş profilinde göremeyince kararından emin olamayınca bahaneyi evlilik fobisine atar.

Eğer gerçekten eskiden yaşadığı olumsuz olaylardan dolayı evliliğe karşı bir önyargısı varsa çevrenizde mutlu evliliği olan çiftlerle sık görüşün.  Ona duyarlı bir eş olacağınızı davranışlarınızla gösterin. Doktora giderken yanında olun mesela. Hasta olduğunda daha da ilgili davranın. Ona yemek yapın. Evinizde de davranışlarınızın aynı olduğunu görmesini sağlayın. Ona iyi bir baba olacağınızı gösterin. Yeğeninizle beraber üçünüz sinemaya gidin. Birlikte eğlenin. Ailenizle beraber pikniğe gidin. Zamanla bu fikri değişecektir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

968 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt