Bilmek istediğin her şeye ulaş

35 yaşından sonra gerçek bir müzisyen, bir bestekar olunur mu?

Müzisyenlik ve bestekarlık gibi şeylerde yetenek söz konusudur ve bu yeteneğin keşfedilmesi veya ortaya çıkması için de belli bir yaş kriterinin
olduğunu düşünmüyorum.


Bu konu hakkında aklıma gelen en güzel ve yakın örnek Susan Boyle'dir. 47 yaşına kadar İskoçya'nın bir kasabasında taşra hayatı sürmüştür. 91 yaşında ölüm döşeğinde olan annesine verdiği söz üzerine Britain's Got Talent yarışmasına katılmıştır. Görünüşü ve verdiği ilk izlenime göre herkesin onunla dalga geçmesine aldırmamıştır. Sahnede okuduğu I Dreamed A Dream şarkısıyla herkesi bir anda utandırmış ve yeteneğini tüm dünyaya göstermiştir. Yarışmada finale kadar ilerlemiş ancak birinciliği bir dans topluluğuna kaptırmıştır.

Şu anda 50 yaşındadır ve 3 yılda toplam 5 single ve 2 albümü yayınlanmıştır. 53. Grammy Ödülleri'nde Susan Boyle'nin de aday olduğu En İyi Pop Vokal Albümü ödülünü Lady Gaga kazanmıştır.
 • Paylaş
1

Hakan, yok artık... bu nasıl bir şey... müziği bırakıyorum :)))

Tübitak Yayınlarının "Matematik Sanatı" kitabında şöyle deniyordu; "eğer şu an olgun denilebilecek bir yaştaysanız matematik dahisi değilseniz, bundan sonra da olmayacaksınız" diyordu. Carl Friedrich Gauss olamazsınız diyor yani. Ama şöyle de bir durum var; yeteneğinizi uygulayacak bir çevrede olmayabilirsiniz. Müzikal yetenek de öyle keza. Tamam herkes bir Mozart olamaz. Doğuştan aşırı yetenekli biri mesela. 2,5 saatlik kopyalanması yasak olan kilise müziğini 1 kere dinleyip eve gidip notalara dökmüştür, hem de ufak denilebilecek yaşta. Ama kendisi için "evet yetenekliyim ama hangi besteci kendinden önceki bestekarları ve eserleri benim kadar incelemiştir acaba" da demiştir.

40 yaşından sonra da olunur. Yani biraz yetenek olursa, bununla birlikte çalışmayla bir şeyler çıkabilir. Tabi artık kaslarınız enstrüman çalımı için zorluk yaratabilir. Beynin öğrenme safhalarında olmayabilirsiniz ama müzik yapabilirsiniz. Herkes Mozart olacak diye bir kaide yok. Zaten bu işten para kazanan popüler tiplere bakarsanız "bunlar müzisyense ben olmayayım" bile diyebilirsiniz. Ama müzik yapmak, keyif almak, 40 yaşında istediğin şeyi yapmak en güzeli. Bırakın unvanınız olmasın.

Let's Rock!
 • Paylaş
1

Alican Yıldız, Konu ile alakasız olmak üzere, akademik sahada matematik alanında ilerlemekte olan biri olarak, Gauss'u her ne kadar sevsem de bu sözünü gereksiz buluyorum. Matematik, yetenekten ziyade hayli hayal gücü gerektiren, araştırma ve öğrenme arzusu ile ilerlerleyebileceğiniz bir yoldur ve bu gibi soyut yönü baskın kavramların yetenekle alakası dahi yoktur. Müziğe gelecek olursak, bu işte yetenek yalnızca sizi hızlandıracaktır.

Muhtemelen bende bunlardan biri haline gelebilirim. Tabi ünlü olmakta gözümüz yok. Artık ön yargıların o tabuların yıkılması olgunluğa bakan bir mevzu. Bu da zaman gerektiren bir durum. Yani gayet normal. Tabi bu konudaki yaş sınırlaması biraz gereksiz olabilir. 8 yaşındaki bir çocuk da beste yapabilir 80 yaşındaki dedem de. Yeteneğe ve birazda insanların bakış açılarına kalmış bir durum. Ne yazık ki önce görünüm ve kişiselliğe baktığımızdan ötürü müzisyenlik kısmı bunlardan sonra gelerek daha da zor bir hal almış durumda.
 • Paylaş
Olunur da, doğulur da, bu beyninizdeki değişimi nasıl başarabileceğiniz ile ilgli birşey.

Müzik; ciddi egzersiz isteyen, üzerine kafa patlatmak gereken, yeteneğin, seslerin matematiği ile birleştiği noktada mükemmelleşen birşey,
35'inden önce olun hiçbirşeyi ciddiye almıyorum ayrıca iyi şeyler 35'inden sonra oluşuyor (istisnalar hariç) . Siz de 35'inden sonra iyi bir müzisyen, iyi bir bestekar, iyi bir saz üstadı olabilirsiniz ama @chamacon çok önemli bir noktaya değinmiş o da geçecek zaman dilimi yani 8-10 yaşında muziğe başlamış olsanız 35'inden sonra mükemmel olgunluğa erişebilmekle 35'inde müziğe başlayıp belki de mükemmel olgunluğa 50'nizde erişmek arasında ciddi fark var ama olmaz mı olur olur.
 • Paylaş
Gerçek bir müzisyenin tarifi nedir?
Bestekar olunur.
 • Paylaş
neden olmasın bence birikimlerin olduğu bir dönemde güzel eserler çıkabilir.
 • Paylaş
İddia ediyorum, olunur diyenlerden hiçbiri müzisyen değil! (35'i de görenlerin kıt olduğunu düşünüyorum.)
Banal olacak ama 'müzisyen olunmaz doğulur'. Eğer 35'inde müzisyen olduğun aklına geldiyse, artık aile toplantılarında terennüm edebilecek kadarını olabilirsin diyeceğim. Yaşın bir müzik enstrümanı çalmak için gerekli olan fiziksel ve beyinsel gelişimin için çok ileri. Yoksa insanları devlet konservuarlarına ileri yaşlarda da alırlardı. Ağaç yaşken eğilir misali beyinde, küçük yaşta oluşumunu tamamlayan bazı yollarla ilgili bir durum. Eğer ilgiliysen bu yaşına kadar yeteri kadar şarkı söylemişsindir, yani şarkıcı olabilirsin. Bestekar olmak içinse az biraz enstrüman çalabilmek yeterli olacaktır, tabii yanı sıra sağlam bir müzik teorisine ihtiyaç duyacaksındır ki onu 35 yaşında da edinebilirsin. Diyeceğim, şarkıcı, besteci olabilirsin ama iyi bir enstrümentalist olamazsın. Amaç ilk ikisiyse cevap 'evet', yok sonuncusuysa cevap 'hayır'.
 • Paylaş
2

Sertaç Kunduz, Aslında 10.000 saat kuralından bahsediyor Malcolm Gladwell Outliers kitabınca -şu aralar okuyorum- ve buradaki bilimsel verilere göre yeterince zaman ayrılan her konuda mutlaka başarılı olunuyor.
Şu linkte kitaptan alıntılar var (sonsuz.us/node/3717) ve buradaki bir paragraf aşağıdadır:
"...
Örneğin elit Berlin Müzik Akademisinde yürütülen bir araştırmada kemancılar dünya çapında virtüöz olabilecek ‘yıldızlar’, ‘ iyiler’ ve ancak müzik öğretmeni olabilecek ‘vasatlar’ olarak üç grupta incelenmiştir. Hepsi 5 yaşlarında kemana başlayan ve önceleri yaklaşık aynı süreyle çalışan çocukların çalışma sürelerindeki fark yıllar geçtikçe git gide açılmaktadır. Yıldızlar 14 yaşındayken haftada 16 saat, 20 yaşına geldiklerinde 30 saati aşkın çalışmaktadırlar. Böylece elit kemancılar 20 yaşına geldiklerinde 10.000 çalışma saatine ulaşmaktadırlar. Buna mukabil iyilerin toplamı 8.000 saat, müzik öğretmenlerinin 4.000 saattir. Aynı durumun profesyonel piyanistler için de geçerli olduğu görülmüştür.
..."

Not olarak; bir şeye erken başlamak ya da genetiğinin buna çok uygun olması bir etkendir ama herşey değildir diyor kitabın genelinde..

Şaman, Kesinlikle harcanan zamanın miktarına bağlı olduğuna ben de eminim. Yalnız bu zamanın hangi yaş döneminde harcanmış olduğunun da çok büyük bir etkisi olduğunu biliyorum.

 içinde varsa neden olmasın
 • Paylaş
Bu soru bende bir çeşit "harcanmışlık" duygusunun sonucudur. Yaptığı işten memnun yada tatmin olmayan herkesin aklına böyle sorular gelir belki de zaman zaman. Uygun koşullar olsa iyi bir müzisyen olurdum diye düşünürüm bazen ve bu bilinçli kendine acımalar da biraz rahatlatır beni. Bu da işte öyle bir anda aklıma gelmiş bir sorudur. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
 • Paylaş
1

Hakan Damar, Şimdi müzisyenlikten ne anladığınıza göre bu değişir. Mesela ben konservatuarda eğitim aldım. Şan ve piyano eğitimim var ama kendime tam olarak müzisyen diyemiyorum.

Eğer istediğiniz profesyonel gitar çalmak ve parçalar bestelemek ise bunu yapabilirsin. 2/3 senelik bir süreç yeterli olur. Çıkıp senfoni orkestrası ile çalmayacağınız için de extra bir efor harçamanıza da gerek yok.

Bu bilginiz ile kendi müziğinizi yapabiliyorsanız ve insanlara beğendirebiliyorsanız işte o zaman müzisyenlik adına bir şeyler yapmaya başlamışsınızdır demek. Yoksa benim gibi canın istediği zaman piyano çal, şarkı söyle yapacaksanız müzik adına değil kendi keyfiniz adına hareket edeceksiniz demektir. :)

Denemekten çekinmeyin. Ücretsiz gitar kursları bile var. Bir kaç ayda, basit parçaları çalabilecek seviyeye gelebilirsiniz.

Yeteneği ve alt yapısı varsa neden olmasın?
 • Paylaş
Bence müzisyen olabilirsin, beyinsel gelişim için çok geç denmiş, katılmıyorum. Fakat, bestekar olmak içten gelen süreçtir. O süreci otuzbeş yaşında ve ya ellibeş yaşında bulabilmen için, evvelden beri içinde olması gerekli. Çünkü insan ancak, kaybettiğini bulur ^^.
 • Paylaş
Eğer müzik üzerine belirli bir potansiyele sahipseniz tabi ki olunur. Her dalda bu böyle değil midir :) ?
 • Paylaş
Hangi müzik olduğuna bağlı.
 • Paylaş
2

Karl Engelpert, ne alakası var allasen

Şaman, Bence haklı, elektronik müzik yapmanın yaşı yoktur.

tıp bitirip doktorluğu bırakıp müzisyen olan çok adam var neden olmasın
 • Paylaş
ZOR BE
 • Paylaş
sakin ol şampiyon elindekini yavaşça yere bırak
 • Paylaş
Olmaz 35 yaşından sonra müzisyen olup hayata damgasını vuran birini göster. Müziysen olunur da amatör bir şekilde. 35 yaşındaki bi adamın 10 yaşında müziğe başladığını baz alırsak 25 yıl bilgileri sentezlemek için oldukça önemli bir süre.
 • Paylaş
90 yasından sonrada olunur, olay sende bitiyor
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6803 Görüntülenme28 Takipçi19 Yanıt

Konu Başlıkları