Bilmek istediğin her şeye ulaş

3D ev veya oda tasarım programları nelerdir?

Ücretsiz indirilebilecek, kullanımı kolay (tasarımcı olmayanlar için) ve gerçeğe olabildiğince yakın modeller sunabilen tasarım programlarıDüzenle
Rhino, architect , 3ds max, allplan, sketch-up, maya, cinema 4D , ... Bunlar en çok kulanılanlar olmakla beraber, başka bir çok programdan bahsedilebilir. Fakat çok sayıda program bilmek , iyi bir mimar olduğumuz anlamına gelmez. Şahsen rhino ve maya dışında bu proramları biliyorum fakat hepsini kullanmıyorum. Fazlası beyinde yer israfı bence. İç mekan için en uygunu 3ds max, dış cepheler içinde architect , normal plan , kesit, görünüş yani 2 D çizimler içinde Auto cad bence en uygunu. Aslında dış cepheler içinde max çok gerçekci görünüm sağlıyor fakat maxte çizip, pds den eklentiler yapılırsa muhteşem sonuç alınabilir. Bir diğer iyi modelleme için örnekte; allplanda moddeyip, cinema 4 D de render almak olabilir. Tek başıan en iyi sonuç veren program 3ds max fakat muhteşem görüntüler için bence hiç bir program tek başına yeterli değil. Photoshop, After efect , Corel gibi program katkıları gerekiyor.
 • Paylaş
Roomeon 3d planner ... Ayrıca sketch-up ta da koalyca yapılabilir birçok markanın ürünleri de 3d olarak bulunabiliyor
 • Paylaş
Ben de sweethome3d.com ile yapıyorum... Tasarım programlarından anlamayanlar için kolay ve eğlenceli ama gerçek mobilya seçenekleri kısıtlı... Yine de başlangıç için denenebilir
 • Paylaş
Modelleme için sketch up ı şiddetle öneriyorum.
sketchup.com
Render ve animasyon için ise Lumion.
lumion3d.com
 • Paylaş
IKEA nın kendi programı var IKEA Home Planner diye aratbilirsiniz.
 • Paylaş
Sketch-up ta çizenler var fakat max kullanamayanlar daha çok tercih ediyor. En güzel modelleme tartışılmaz 3ds max te yapılır.
 • Paylaş
En iyi 10 çizim programının detaylı anlatıldığı bir makale okumanı tavsiye ederim, umarım faydası olur. 3dmimariofisi.com/en-iyi-3d-mimari-cizim...
 • Paylaş
3 Boyutlu Ev Tasarım Programı DreamPlan Home Design Software, ev tasarımına ilgi duyan ve aradığı 3 boyutlu ev tasarım programını hala bulamayanlar için ideal ve güzel bir programdır. Bir ev en güzel şekilde nasıl tasarlanır, mobilyasından, penceresine, ev araçlarına kadar tüm evi istediğiniz gibi dekore edebileceğiniz programı kolaylıkla kullanabilirsiniz. :) DreamPlan Home Design Software, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir tasarım programıdır. 3 boyutludur bu program ile gerçekçi görüntülerle evi dekore edebilirsiniz. Oldukça eğlenceli ve hayal gücünüzü kullanabileceğiniz, yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz bu ücretsiz 3 boyutlu ev tasarım programını indirip kullanmanızı tavsiye ederim :)
 • Paylaş
3d studio max zor ama çok başarılı bir program, zaman ayrılıp öğrenilirse çok başarılı tasarımlar yapılabilir. Programa render için vray plug'ini de eklenirse ortaya çıkan sonuçlar tadından yenmez.
Daha kolay öğrenip amatör çalışmalar yapmak içinde sketchup'ı öneririm. Vray render motorunu bu programda destekliyor.
Bilmeyenler için render motoru: yaptığınız 3d tasarımlarınızı etkili fotoğraflara dönüştürmek için kullanacağınız doku, kaplmama, renk, ışık, yansıma gibi malzeme özelliklerini ortaya çıkaran yazılımlardır. V-ray render motorları arasında en cok kullanılanlardan biridir.
 • Paylaş
Önerilerim : Ben formül bilirim... Tut çekiştir benzet... Ben bunları yapamam diyenler için AUTOCAD VE SOLID WORKS. Neslerimi ölçerim. Ağırlıklarını hesaplarım diyorsanızda bu iki yazılım. Sözün özü. Yazılım bilmek iş bilmekten çok daha az önemli. Ve bir teknik eleman... Pastel bir hayat yaşamıyorsa. Ölçüden formülden, helede mimarsa... Hidrofordan... Elektrikten ... Demirden taştan anlamalımı ? Anlamalı. Bir metrik civatanın diş dibi çapı nedir dersem ne olur ? Birşey olmaz : ) gelelim işin görseline. Nasip kısmet işidir biraz ama. Render denince MAX+VRAY den öte köy henüz yok. Maxte modellemek ... Biraz nurbs. Biraz blue print. Çokta detaya gerek yok. Yetmedi? Karlar yağacak diyorsanız da LUIMON3D.
 • Paylaş
İşi öğrendikten sonra sıra para kazanmaya geldiğinde,yapanibul.com.tr/3d-mimari-modelleme gibi sitelerden iş alabilirsiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1706 Görüntülenme15 Takipçi12 Yanıt