Bilmek istediğin her şeye ulaş

3d MAX ve Autocad gibi programların orjinallerini kullanmamak ne gibi bir durumda bize sorun olarak çıkar?

Bu programların üreticileri BSA (Business Software Alliance) üyesi firmalar. BSA, korsan yazılımla mücadelede şu an kullanılan tek özel kuruluş. Yasal olarak bilgisayarınıza direkt kontrol etme ve müdahale etme yetkisine sahip olmamakla birlikte, ihbar üzerine belirli bir yere kontrol baskını düzenleyebiliyorlar. Böyle bir durumda bilgisayarınıza kurdukları bir programla kendilerine üye firmaların tüm programlarını çıkararak hangileri lisanslı, hangileri lisanssız bunu anlayabiliyorlar. Sonucu para cezası ve hapis cezası olarak size dönebilir. Şimdi kontrol ettiğim kadarı ile (reporting-emea.bsa.org/r/report/internet/add.aspx) ihbarı korsan lisans dağıtımı yapan offline ve online mecralara yapabiliyorsunuz.

Günlük olarak bilgisayarınızda kullanımınızı direkt etkilemese bile yazılım üreticilerinin ürünlerini biçtikleri fiyatlandırmaya saygı göstermek gerekir. Birçok büyük firma bu konuda Akademisyen, Eğitim ve Öğrenci lisansları altında yazılımlarını oldukça uygun fiyatlara lisanslıyorlar. Microsoft'un Microsoft DreamSpark desteği buna bir örnek.
  • Paylaş

Bahsedilen programlardan AutoCAD icin (2007 yılına ait) lisans ücretleri full paket için 4000$, lt (3D çalışamadığınız) versiyonları için ise 1000$. Fiyatlar eski olsada sanırım bir fikir verecektir. Bu yüzden çoğu firma ve bireysel kullanıcı lisanslı ürün kullanmak yerine korsan ürünleri tercih ediyor. Birde işin şu boyutu var, öyle firmalar var ki bünyesinde 20-50 arası kullanıcı bulunuyor ve tüm bu sayıları birbiriyle çarptığımızda karşımıza çıkan fiyatlar dudak uçuklatıcı cinsten.


Zaten lisans konusunda yapılan baskınlar(!) bir şekilde önceden haber alınıyor ve şirketlerin bilişim departmanları buna karşı önlemlerini almış bir şekilde denetime giriyor. O yüzden en azından ben sektörün içerisinde şu güne kadar hapse atılan herhangi bir yönetici ya da sorumlu duymadım.


Diğer ülkelerdeki uygulamaları bilmiyorum ama Türkiye'de şöyle bir uygulama var; diyelim ki 50 adet CAD yazılımı kullandığınız bilgisayarınız var, denetimde de bu sayı tespit edilmiş ve tutanaklar tutulmuş. Denetleyen kurumda bu kadar yüksek bir meblağı sadece yazılıma harcayamayacağınızı bildiğinden "bunların yarısını ya da da belirli bir yüzdesini lisanslı kullanın, kalanına da biz göz yumalım" gibisinden bir teklifle geliyor. bu sayede ne şiş yanıyor ne kebap.


Bireysel kullanıcı iseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, ticari kullanıcı için yukarıda yazdıklarım sadece örnek teşkil etmesi açısından. Dolayısı ile lisanssız ürün kullanmak iyi bir şey değildir ve kanunlarımızda da belirtildiği üzere suçtur, bunu aklınızdan çıkartmamanız faydanıza olur.

  • Paylaş
Kısa ve öz yazayım.
Kurumsal çalışıyorsan amiyane tabirle "inletirler". Hatta denetime bir hakim eşliğinde gelirler, bilgisayarlarda ne kadar lisanssız uygulama varsa onları da eklerler. Tabii bilir kişi ve hakim olarak gelen ekibe bir de terslik olursa ne ala.
Kişisel çalışmalarda ise bazı kuruluşlar (ender de olsa) yaptığınız çalışmanın hazırlandığı yazılımın lisans bilgilerini isteyebilirler.
  • Paylaş
Proje yaptıgın şirketin lisansı olması gerek lisans yoksa ceza alırsn. ögrenmek amaçlı kullanıyosan kimsenin gelipte sen ne kullanıyon dye bilgisayarını araştıracagını sanmıyorum.
  • Paylaş
Bazı öğrenciysen autodesk bedava lisans veriyor.bazı üniversitelerde birçok programın bedava lisansını veriyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2452 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • 3D Studio Max veya Autocad programlarının orjinallerini kullanmazsak ne olur?