Bilmek istediğin her şeye ulaş

3D printerlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu sektör Türkiye'de ne durumda?

Çok kısa sürede her evde 1 adet bulunacağı kesin.Plastik namıma herşeyi üretebildiğinizi düşünün, biraz modelleme bilginiz varsa her türlü tasarımınızı hayata geçirebiliyorsunuz. Modelleme bilginiz olmasa da önemli değil çünkü hazır olarak bulabileceğiniz çok fazla 3d model var üstelik ücretsiz.
ilgilenenler için örnek bir 3d print model sitesi:
thingiverse.com
Açık kaynak kodlu projeler yaygınlaştı ve Türkiye'dende bir çok insan bu projelerle ilgileniyor.Kendini bile kopyalayabilen bir makina bu :) Bende konu ile alakalı detaylı araştırmalar sonucunda kendi makinamı yapmaya karar verdim. Bunun için REPRAP prusa i3 bu modeli seçtim:
biraz ingilizceniz varsa bu linkte makinanın imalatı ile alakalı herşeye ulaşabilirsiniz.
Ben tüm projemi bu siteden takip ederek tamamladım ve cok başarılı bir 3d printer çıktı ortaya. Üstelik cok ciddi maliyetlerde tutmuyor.
  • Paylaş
Son zamanlarda çok büyük yükselişe geçti. Ön görüler çok yakın gelecekte, her evde bir adet 3d yazıcı bulunacağı ve insanların bir çok ihtiyaçlarını bu yazıcılar sayesinde karşılayabileceği yönünde seyrediyor. Bu yazıcılar sayesinde opendesk(3d yazıcı için değil ama yakında versiyonları çıkar) benzeri projelerin arttığını görebiliyoruz. Sektör türkiye'de iyi yönde gelişmekte ve 3d yazıcı üretimi yapman girişimlerin var olduğu biliniyor.(Zaxe gibi)
  • Paylaş
PAHALLI

Piyasadaki yazıcılarda bile teknik destek konusunda yetersiz olunduğunu düşünürseniz dışa bağımlı bu ürünlerinde yaygınlaşamaması çok normal.

Ayrıca yabancı kur nedeni ile fiyatları da yüksek.

Ulaşılabilir olma durumunu negatife düşüren bir diğer unsur da firmaların reklam ve ürün tanıtımı yapmaması. Bilişim mağazalarında bu ürünleri bulmak imkansız.

Kullanımı için gerekli çizim programları ve 3D tarayıcılar da cabası.
  • Paylaş
O nasıl bi teknolojidir beee helal olsun adamlara "otomobil üretmişler 3D yazıcı ile"
  • Paylaş
İlk etapta maliyetli görünüyor ama yaygınlaşacağına inanıyorum :)
Cebit Fuarında da deneyimleme imkanı buldum. Oldukça yararlı ve umut var eden bir teknoloji.
  • Paylaş
Geleceğin teknolojisi, ancak sarf malzemeleri Türkiye'de hala çok pahalı o nedenle her mekana girmesi için daha 5-10 senemiz var gibi. Ancak dijital görsel hizmetini reale taşıması bakımından oldukça ileri bir yenilik. İnşaat sektörü üzerinden örnek vereyim, alışıla geldik broşür ve katalog mantıgını bitiriyor. Bu printerlar ile yapılan maketler git gide popüler olmaya başlıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

251 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt