Bilmek istediğin her şeye ulaş

3D Secure nedir? Avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Siber Güvenlik
3D Secure güvenli bir ödeme sistemidir. Visa tarafından “Verified by Visa” ismiyle geliştirilmiş, daha sonra MasterCard’ın da “SecureCode” ile dahil olduğu sisteme ortak olarak 3D Secure ismi verilmiştir.

3D Secure; internet üzerinden yapılan ödemelerde güvenliği bir boyut daha ileriye taşıyarak üye işyeri, banka ve kart sahibi arasındaki sorumlulukları düzenler. Kullanıcının kart bilgilerini girmesinden sonra bildiğimiz normal ödeme işleminin gerçekleşmesinden farklı olarak, ödeme esnasında kullanıcının kartının bankası tarafından ek bir ekran gösterilerek kullanıcıdan kayıtlı cep telefonuna gelen SMS şifresi ve/veya CVC2bilgisini girmesi istenir. Kullanıcıya SMS şifresi ve/veya CVC2 bilgisi de sorulduğu için kart sahibinin kimliği doğrulanır ve kartın sahibi dışındaki kişilerce kullanılmasının önüne geçilmiş olunur.

Siber Güvenlik
İnternetten alışveriş yaptıysanız bu ekranı siz de tanırsınız. 3D Secure tam olarak bu, yani telefonla konfirmasyon işi...

Avantaj: Elbette başta güvenlik geliyor. Hem iş yeri hem kullanıcı adına. Kullanıcılar hiç duymadığı veya güvenemediği sitelerde 3D Secure ile alışveriş yaptıklarında bankanın 3DS ekranlarında gördükleri, SMS şifresini ve/veya CVC2 kodunu girdikleri için kendilerini güvende hissederler. Üye işyeri açısından ise çalıntı kartların internet üzerinden kullanımını engellediği için ve işlemi yapan kişinin kart sahibinin kendisi olduğunu garanti altına aldıkları için üye işyerleri olası ters ibraz (chargeback) bildiriminden muaf olurlar.

Dezavantajı: İşlem süresinin ve adımların uzamasından ötürü, 3DS’a kayıtlı banka/kullanıcı olmaması, kullanıcının 3DS şifresini, CVC2 kodunu yanlış girmesi, SMS şifresinin geç gelmesi, kullanıcının ekranı terketmesi, browser redirection(ödeme sonrası gelen küçük ekran) problemleri vb. nedenleden ötürü üye işyeri ciro kaybeder. Genel olarak normal ödemelerin başarı oranı (başarılı ödeme sayısı / gelen toplam ödeme sayısı) %70-80 bandında gezerken, 3DS işlemler için bu oran %60-70 seviyelerindedir.

Kısaca maddelersek 3D Secure'nin sağladıkları:
  • Güvenli alışveriş sağlar.
  • Chargeback (geri ödeme) ve sorunlu işlemlerden oluşan zararlar,
  • Sahte kart işlemlerinden doğan zararlar,
  • Onaylanmayan kart işlemlerinin maliyeti,
  • Üye işyerinin marka kimliğinin zarar görmesi,
gibi maliyetleri ortadan kaldırır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

735 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları