Bilmek istediğin her şeye ulaş

3DMax/AutoCad/Catia gibi programları kendi kendimize nasıl öğrenebiliriz?

Internetteki anlatım videolarının kendi kendine öğrenmek için gerçekten faydası büyük fakat 3dMax'in bunun için fazla kapsamlı bir program olduğunu düşünüyorum. Kendi kendinize keşfedip uyguladığınız bir komutun  ya da varmaya çalıştığınız modellemenin çok pratik yolları karşınıza çıkabiliyor sonradan. Tecrübelerden yararlanıp bir bilene danışmak bana her zaman daha çok hız kazandırmıştır:)
 • Paylaş
Na kadar kendi kendine öğrenme denir bilmiyorum ama ben nasıl öğrendiğimi anlatayım;öğrencilik dönemimde el çizimi de autocad çizimi de kabul ediliyordu ... 2.sınıfta proje başında ben bu proje dersinde autocad öğrenicem dedim ... en başından autocadde çizmeye bşladım. sadece line komutu ve delete tuşunu biliyordum ... ilk başlarda inanılmaz yavaş ordan oraya sürükleniyordum ... tek tek tüm komutları denedim ... ikonların üstüne gelip ne işe yara bakıp deneye deneye gittim ... bir kaç arkadaş bir araya geldikçede neyi nasıl yapıyoruz nasıl çiziyoruz birbirimize gösteriyorduk ... çok iyi kullanan bir ii üst sınıf arkadaş çizerken yanlarında oturup ne yaptın ne yadın diye sorup duruyorduk ( onlarda kovmamışlar bizi iyi hani ) derken öğrenmişiz anlamadan ... ama öğrenen kadar bir hayli mesai harcıyorsun bilgisayar başında ... bir programı öğrendikten sonra diğerleride arkasından geliyor temel öğrenme mantıkları aynı çünkü ...
 • Bir proje al
 • Sıkılmadan çizmeye - modellemeye çalış
 • Takıldığında araştır, sor, öğren, programı kurcala
 • Help her daim açık olsun :) ...
 • Paylaş
2

Ahmet Kırgız, Benim işimle alakalı bir program değil ben bile 5 dk da öğrendim. Bence çok abartmışın , belki daha önceden hiç bir program bilmiyorsan yenin bir program olduğu için zor gelmiştir ama daha öceden az çok farklı programlar bilen bir kişi abartısız 5 dk da öğreniyor. Çünkü mantık hepsinde aynı. bu şekilde göz korkutmamk lazım.

Ahmet Kırgız, tabi 5 dk da öğrendim derken sadece 2 boyutunu çizmeyi. ve bütün komutların işlevini.ve çok hızlı bir şekilde çizim yapabilmeyi. Yoksa line bukadr zorsa oooooo autocad kullanabilen herkes bir dahi olmalı :)

Programı kullanmak kadar, en pratik şekilde kullanmak da önemlidir. Hızlı olmak insana zaman kazandırır. Autocad kendi kendine öğrenmeye çok müsait bir program. Ben de kendi kendime proje çizerek öğrendim ve zamanla kendi kısa yollarımı buldum. Ancak 3D Studio Max gibi bir programı bence kurs alarak öğrenmek daha mantılı. Zaman ya da para sıkıntısı var ise; eğitim cd'si ve kitabını almak da mantıklı olur. Kendine göre zaman yaratıp öğrenilir. Sadece kursta 3 ayda ulaşacağın maksimum noktaya kendi kendine daha uzun zamanda varırsın.

 • Paylaş
Bunun için ciddi bir öneriye benim de ihtiyacım var, hatta bu konu Catia öğrenmek için benim için büyük bir sıkıntı.Ama şöyle bir yol izlemeye karar verdim ve paylaşmak isterim:

Büyük kitapçılarda (D&R gibi), bir çok programın kitabı olduğunu,kitapların bazılarının CD'li olduğunu ve çizim örneklerini kitapta basılı olarak verip,CD'de çizimi anlattığına denk geldim.Bir çok örnek var ve konuyu size anlatıyorlar.Bunu deneyebiliriz.
Youtube gibi video sitelerini karıştırdığımızda örnek çizimlere rastlayabiliriz ve burdanda kendimizi geliştirmek mümkün.
Tabiki biraz zamana ihtiyacımız olıcak ama halledebiliriz diye düşünmekteyim :)
 • Paylaş
İnternette biraz -da makale ve kısayollar üzerine okudum. Sadece bu yol ile iyi bir seviyeye geldiğime inanıyorum. Stajım AutoCad'e ilgimden dolayı bir Mobilya firmasının Ar-Ge bölümünde geçti, yaklaşıp 1 aydır da yüksek okulumun verdiği kursa katılıyorum sertifika alabilmek için.

Bilgisayar ve yazılımlar ile haşır neşir olanlar ve terimsel ingilizceye sahip olanlar bu programları sıkca inceleyerek ve birkaç eğitim CD'si ile öğrenebilir.
 • Paylaş
Artık internette her program için çeşitli tutoriallar mevcut. En kolay proje üreterek öğrenilir.
 • Paylaş
3d max programını nasıl hızlı öğrenirim bana yardımcı olun
 • Paylaş
9

Şaman, 3D Max hızlı öğrenilmeyecek kadar gereksiz karmaşık bir yazılımdır. Animasyon yapmayacak sadece fotoğraf render'ı alacaksanız sketchup ve bir render motoru öğrenin. Sketchup ile her şeyi modelleyebilirsiniz hem de çok basit yollarla. Eğer animasyon da yapmak istiyorsanız yine de sketchup öğrenin, üstüne Cinema4D'nin sadece animasyon kısmını öğrenin, üstüne de isterseniz bir render motoru ya da Cinema4D ile render almayı öğrenin. Adet olarak çok görünse de dünyanın en verimsiz çalışan ve gereksiz karmaşıklaştırılmış modelleme, animasyon, render programı 3D Max'i öğrenmekten kolay ve çabuk olacaktır.

Fatos Ertaş, benim bu program hakkında hiç bilgim yok oyüzden pek anlamıyorum bilgisayara indirmeye calısıyorum programı ama olmadı cok karısık yinede tesekkürler

Burcu Ateşudemy.com/courses/search/?q=3d+max&p... adresinde ücretsiz ve ücretli giriş, orta, ileri seviye eğitimler mevcut. autodesk.com/education/free-software/3ds... adresten de ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Şaman, Yine de sırf Amerikan malı diye aynı Autocad gibi saçma, hantal, geri teknolojili 3DMax bence gereksiz.

Fatos Ertaş, sanırım en iyisi iyi bi kursa gitmek bu sekilde cok zor olacak :/

Bahadır Şentürk, kursa gitsen daha iyi öğrenebilirsin ama mesaj atarsan anlatmaya çalışırım :)

Orçun İbrahim Yıldırım, catia bir çok arayüzü olan bir program
youtube da videoları varsa uygulamalar ile öğrenebilirsin lakin %100 asla değil(kurstada aynı)

diğerlerini youtube da belki bişiler ilerleyebilirsin.ben solidworks'u arkadasımdan ve videolardan öğrenmiştim mesela

Levent Özyakınkampüs.com
autocad için fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Artpro, klavye kısa yolları ile başla bence tabi çalışma mantığını da çözmen zaman alacaktır. Kursa git :))

Evet artık internet kaynaklarından cad yada 3d, maya gibi programları ögrenmek çok kolay. sadece zaman ve sabır ihtiyacınız olan
 • Paylaş
İnsanlar ne kadar sanslı.Ellerinde her turlu ogrenme ımkanı var. Ben autocadın dos tabanlı 10 versiyonun help dosyalarını turkceye cevırmek ıcın kac gun ugrasmıstım. Ben egıtım almadan autocad kullananlardanım. kullanım tarzım o yuzden cok farklıdır. Ama ben gayet memnunum.
 • Paylaş
Eğitim insana bilgiden çok zaman satar. öğrene bilme ihtimalin tabiki var hatta daha sağlam olur ama uykusuz gecelere katlana bilirsen yada bunu gibi kursları tercih edebilirsin 3 senede yapacağın seyleri üç ayda gösteririler.

kariyermimari.com%2fegitimler%2fmimari-t...
 • Paylaş
Eğer basitçe bir şeyler karalamak, 3D modeller yapmak istiyorsanız sorudaki programlar geniş kapsamlı ve göreceli olarak karmaşıktır. Sketchup programı ise zaten doğuş amacı google earth'e 3D binaları herkes eklebilsin diye olan, ama beklenenin üzerinde kullanım alanı oluşturan bir program. İncelemenizi tavsiye ederim
 • Paylaş
Hisetmen gerek işte tam o :))
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4785 Görüntülenme26 Takipçi12 Yanıt