Bilmek istediğin her şeye ulaş

4 üniversite öğrencisinin ayrı eve çıkması nasıl olur? Yani yurt mu uygundur yada ev mi? Ayrı evde olmanın kötü ve iyi yanları nelerdir?

En iyisi 2 kişi ayrı eve çıkmak. Nerde çokluk...
 • Paylaş
Gerçekten beraber sorun yaşamayacaklarını düşünüyorlarsa ev çok daha rahat ve keyiflidir. Evle ilgili işler  kollektif yapılıyor, sorumluluklar paylaşılıyorsa sorun yaşama ihtimali ortadan kalkıyor.

Evde olunca dilediğin gibi müzik dinleyip, arkadaş ağırlıya biliyor insan. Dilediğin saatte dilediğini yapabiliyorsun hem ayrıca ileriye dönük artılarıda oluyor, ilerki yaşamında çok daha rahat sorumluluk alabiliyor insan.

Kötü yanı ise arkadaş seçimi ile ilgili pişman olmak, ev arkadaşlarıyla sorun yaşama ihtimali.

Ben 4 sene boyunca evde kaldım, çeşitli ev arkadaşlarım oldu, bu bahsettiklerimin tümünü yaşadım, ama bu gün olsa yine evde kalmayı tercih ederim.
 • Paylaş
Yurtta kaldım ve şuan ki aklımla kalınmaz diyorum. Aynı oda içinde kişinin özeli kalmıyor. Bu nedenle evde kalınmalı ve kendine ait odan olmalı. Ayrıca kalabalık evde gruplaşma ve iş dağılımında sorunlar çıkar bu nedenle az insanla ev de yaşanmalı diyorum.
 • Paylaş
İyi yanları kendi başına daha buyruksundur. Karışan ve giriş/çıkış saatin olmayacaktır. Acıktığında her an bir şeyler hazırlama fırsatın doğacaktır. Kötü yanları ise ayrı ayrı ödenecek faturalar. Yemek hazırlamak, bulaşıkları yıkamak vs.
 • Paylaş
yurttaki gibi giriş çıkış saatlerine uyma zorunluluğun yok. giren çıkana karışan yok. ev hayatı güzeldir . sadece yemek ve bulaşık sorun olur. bende 2 kişi çıkma taraftarınızım . ama çok olmakta güzeldir
 • Paylaş
Temizlik en buyuk problem bence...
 • Paylaş
İnan matematiğin zannettiğinden de kötü 
 • Paylaş
Çok kişi çıkmak iii değil 2 kişi idealdir

 • Paylaş
Ben 4 arkadaş çıktım geçen yıl problem oldu bu yıl 4 arkdas bir daha çıkıyorum bakalım ne olacak :D
 • Paylaş
Yurtta bi. yarm dönem kal genel not ortalamnı yüksek tut sonra iki kişi eve çık ve dağıt dağıtabildığin kadar.
 • Paylaş
Ev kesinlikle daha iyi ama kafa dengi bir arkadaşınla en fazla iki arkadaşınla çık 4 kişi de garanti sorun yaşanır, hangi ilde yaşadığına da bağlı olarak değişir ama bütçe olarak yurlta hemen hemen kafa kafaya gelir ev hayatı, (ilk çıktığın ay hariç evin depozitosu ve eşyalarından dolayı), bide ev nasıl bi hayatın var bilmiyorum ama eve çok gelen giden olursa derslerin düşer eve çıkmanın rahatlığı kalmaz kendi başına kalıp da rahat edemezsin o yüzden bu konuyu felan ev arkadaşınla önceden konuşman gerekir
 • Paylaş
Bu seçeceğin kişilere bağlı bir de eğer zenginsen yani masrafları karşılamayı düşünüyorsan en iyisi iki kişi. Bizde bir söz var ve doğruluk payı da vardır, nerede çokluk orada........ Artı yönü cebinde az para çıkar negatif yönü fazla sorunlar falan çok olur...
 • Paylaş
4 kişi çıkmanın kötü yanı zamanla kutuplaşmanın olması olabilir ama 2 kişiyle başlayıp sonradan artması herhangi bir sorun teşkil etmez. Ayrıca eve çıkacağınız insanlarla iyi bir arkadaş olmanız gerekir yok bu ortamcı yok bu alemci derseniz kaybedersiniz
 • Paylaş
Yurtta kal evi mevi bos ver
 • Paylaş
Anlaştığın kişiler varsa iyidir öyle dışarıda kanka nasılsın dediğin adamlar evde farklıdır evde insan ailesinde ne gördüyse onu ister evde anlaşmak zordur en iyisi 2 kişi eve çıkmak idealdir.Yurt ise devlet yurtları şimdi çok ideal oldu hem ucuz hemde güzel tabi yurt ta yaşamanın da bedelleri var ev gibi bir rahatlık ta pek arama ama iyidir yani
 • Paylaş
Şahsen ben üniversite kampusu içerisindeki yurtlarda kaldım ve en kötü denilen yurdumuz bile bir devlet yurdundan kat kat iyiydi. 4 kişi kalıyorduk ve oda içerisinde çalışma + yatak odamız ayrıydı. Tabii ki de yurtta kaldığında oda arkadaşlarını kendin seçemiyorsun ama benim mezuniyet sebebiyle oda arkadaşlarım birden fazla kez değişti ve hayatımın en güzel arkadaşlıklarını edindim. Üniversitede okuduğum 4 yılın 3.5 yılında yurtta kaldım ve inanılmaz arkadaşlıklar edindim orada. Odamız temizleniyordu her gün, ilaçlaması bakımı yapılıyordu yurdun. Yemekhanemiz mükemmeldi ve öğrencilere uygundu. Aynı zamanda kat mutfaklarımız da olduğundan kendi yemeklerimizi de yapıyorduk. Fatura derdin yok, gazı elektiriği keserler derdin yok. 24 saat sıcak su, -bizim okul için- deli gibi hızlı bir internet bağlantısı, ve heryere ulaşımın kolay olması bir artıydı.

Daha sonra mezuniyetime bir dönem kala mecburen eve çıkma hazırlıkları yapmaya başladım ve 3-4 senelik çok iyi bir arkadaşımla eve çıktım. Emin olun eve çıkınca her şey değişebiliyor. Bir kere sorumluluk artıyor. Bulaşığı yemeği paylaşım yapılıyor. Bunlar normal şeyler tabii. Üstüne kira masrafı biniyor ve onunla da kalmıyor. O evin elektirik masrafı olacak, su masrafı olacak, interneti olacak, doğalgazı olacak, mutfak masrafı olacak. 4 kişi çıkınca paylaşılır diyebilirsin ama evde ne kadar fazla insan varsa o evin tüketimi de artıyor. Sonra ne kadar iyi tanısan da eve çıktığın insanları bütün vaktini beraber geçirdiğin zaman arkadaşlarınla emin ol bir şeyler değişiyor ve tartışacak şeyleriniz çoğalıyor. Benim için öyle oldu. Ev arkadaşım gereksiz triplere girdi ve bastım gittim evden kendi başıma eve çıktım. Hayatımda aldığım en doğru karardı kendi başıma, kendi gelirime uygun bir eve çıkmak. Melek gibi bildiğim arkadaşımın önceki ev arkadaşlarının neden zamanında çekip gidip onu yüzüstü bıraktıklarını anladım ve hak da vermedim değil.

Velhasıl bana soracak olursan, iyi bir yurt hem maddi açıdan hem de arkadaşlıkların korunması açısından evden çoğu zaman daha iyidir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3460 Görüntülenme17 Takipçi16 Yanıt