Bilmek istediğin her şeye ulaş

4chan gibi bir imageboard yapmak için en uygun yazılım dili hangisidir? PHP bu konuda yeterli olur mu?

Bu soru kendini 24 saat içerisinde imha edecektir ^^Düzenle
Yani eğer resim işlemeyeceksen gerçi resim işlesen de php işini görecektir. Ama sadece php değil biraz javascript de bilmen gerekir. Bunun dışında hazırda bulunan ücretsiz php scriptlerde var işini görecekse bu scriptlere de bakabilirsin. Softaculous a girip oradan ücretsiz onlarca scripte bakabilirsin. Tabii illa istediğim sistemi kendim yazacağım dersen; Php ve javascript sana yetecektir (tabii html ve css bildiğini varsayıyorum). Scriptlere ulaşacağın adres :
demo.softaculous.com/enduser
  • Paylaş
3

Decim, Hocam cevabınız için teşekkürler. JS'yi sanıyorum front-end için önerddiniz?

Mijdar Balta, Javascript ile de çok iyi resim işleyebeilirsin hatta doğrudan çizebilirsin (canvas). Bi de 4chan.org de js ile çalışan bölümler var (Hani görsel arayüzü çok kötü sen yapacağın sistemde artık daha modern devam edersin). O açıdan front-end için işini görecektir. Sadece görsel değil kullanım kolaylığı sağladığı da unutulmamalı.

Decim, Cevabınız için teşekkürler :)

1

Decim, Bu değerli cevap için teşekkür ediyorum :D

Yazılım tarafında hangi teknolojileri kullandığın sandığın kadar kısıtlayıcı değil. 4chan gibi bir siteyi PHP ile da yapabilirsin, NodeJS ile de yapabilirsin, C# ile de.

Belli bir kullanıcı kitlesine ulaştıktan sonra donanım yazılımdan daha önemlidir. Örneğin tek sunucuyla anlık 100 kişiden sonra sunucu zorlanmaya başladı diyelim. Bu durumda donanım desteği eklemen gerekir.
PHP yeterli mi? Örneğin Facebook ve Instagram PHP ile yazılmıştır.
  • Paylaş
1

Decim, Cevabınız için teşekkürler :)

Php işini görür sanada yeter ona yoğunlaş. C# belli bir yere kadar destekler sonra bayılır. . .
  • Paylaş
1

Decim, Cevabınız için teşekkürler :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

90 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt