Bilmek istediğin her şeye ulaş

4K teknolojisi nedir?

Her yerde geçmeye başlayan 4K ne anlama geliyor?Düzenle
4K yatay çözünürlüğü 4000 piksel, düşey çözünürlüğü ise 2000 piksel olan (civarında olan) görüntü veya videoları tanımlamak için kullanılan kısaltmadır (HD 1920X1080 piksel idi örneğin, kıyaslarsanız ne kadar farklı olduğunu kıyaslayabilirsiniz). Örnek 4K video: ufa.lt/Uy04Tc

TV yayınlarında 4K Ultra HD olarak betimlenir (Full HD yerine 4K için bu kullanılıyor). Çözünürlük HD'nin iki katıdır. 3840 ve 2160 olarak yatay ve düşey çözünürlük vardır. 4K Ultra HD Tv üreticileri, görüntülerin, HD yayının 4 katına uygun olarak büyütebilmesi çin mevcut sitemde de kullanılması için buna uygun olarak üretim yapıyorlar artık.

Teknoloji

4K kameralar da HD'nin 4 katına kadar data kaliteli kayıt yapabilmekte aynı zamanda. Kameralardaki bu devrim; 4K'nın hızla endüstri standardı haline gelmesine yardım ediyor. Teknolojinin ucuzlaması ile artık 4K'nın kullanıldığı yerler de hızla artacaktır. Boyutunun büyük olması bir dezavantaj gibi gözükse de internetin ucuzlaması ve hızının da artması ile bu dda avantaj haline dönüşecektir.
  • Paylaş
Basitçe HD çözünürlüğün 4 katına denk gelir :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

349 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt