Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce 5000 yıl içinde dünyamızın doğası nasıl bir hale gelecek ve nasıl görünecek?

Teknoloji geçtiğimiz 5000 yıl içinde oldukça ilerlemiştir. Dünyaya baktığımızda bunun izlerini görmemiz mümkün. İklimi, görünüşünü, biyolojik çeşitliliği değiştirdik. Yaşamak için yeşil alanları yok ettik ve devasa gökdelenler yaptık. Belki de en önemlisi evrenin enerjisini kullanmayı öğrendik ve çok daha fazla kullanmaya da iştahlıyız. Bu iştahın gelecek 500 yıl için de devam edeceği aşikar. 1964 yılında Rus astrofizikçi medeniyetleri, enerjilerini nasıl kazandıklarına göre 3 kategoriye ayırmıştır. Dünya

1. tip medeniyetlerde teknoloji bizimkine benzer , toplam enerji tüketimiyle belirlenmiş.
2. tip medeniyetler ise enerjiyi, kendi ürettiği yıldızdan elde edebilecekler, örneğin; Dyson Küresi.
3. tip medeniyete gelindiğinde , kendi oluşturduğu galaksilerden enerji elde edebiliyor olması gerekmektedir.

Kardeschev ve Kaku, 1. tipten ve 2. veya 3.türden medeniyetlerin tesbitinin neredeyse imkansız olduğuna inanıyor.

Şu anda modern insanın bu skala üzerinde değerlendirilmesi pek mümkün değildir. Kardashev tip 2 ye ulaşmanın 3200 yıl süreceğini tahmin etmiştir.

Diğer tahminler ise şöyle; eğer insanlık 7000 li yıllara tip 1 durumunda ulaşırlarsa hala atmosferik ve jeotermal güçleri kontrol edebiliyorlar demektir. tip 2 ye ulaşılırsa yıldızlar arası seyehat mümkün olacak...

Savaş ve intihar girişimleri insanoğlunu her zaman tehdit etmiştir. Fakat bu seviyelere ulaşılırsa ekolojik kaygılarımızın olmaması düşünülebilir. 5000 yıl içerisinde çok şeyler olur. bir savaş tüm dünyayı yok edebilir yada bir nükleer yada nanoteknolojik olay tüm dünyayı yok edebilir.

Ben Kardashev'in teorisi çok ilgimi çektiği için bu tarafından yaklaştım, diğer açılardan yaklaşılarak verilecek cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

973 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları