Bilmek istediğin her şeye ulaş

7 Haziran seçimleri öncesi yükselişe geçen ve sonrasında da hiç hız kesmeyen Amerikan Doları, 1 Kasım seçimleri öncesi neden ciddi düşüş göstermekte ve seçim sonrası sizce ne olur?

1 Kasım 2015 seçimlerin den sonra çeşitli sebepler ile 3.07 seviyelerine çıkan usd/tl paritesi bu günler de 2.88'e geriledi, USD/TL paritesindeki düşüşün sebebi olabilmesi için anketlerde AKP'nin tek başına iktidarı kuvvetle destekliyor olması gerekiyordu.

Lakin mevcut anketlere göre tek partinin iktidar olacağı yönünde kuvvetli sinyaller gelmiyor kamuoyundan. Bu nedenle bu düşüşü seçimin yaklaşmış olmasına bağlamak çok doğru olmaz (manipülasyon faktörünü hariç tutuyorum şimdilik, bu konuya geleceğim).

Bu düşüşün asıl sebebi 2 temel analizden geçiyor;

Birincisi bu yıl ABD verilerinin kötü gelmesi ve Aralık ayı itibarı ile de çok fazla bir iyileşme olmayacağı bu sebeple de ABD'nin yıl sonuna kadar faiz arttırımı yapmayacağının neredeyse kesin olarak sermaye piyasalarında kabul görmesi.

Bu kabul EUR/USD paritesini avro lehine çevirdi. Malum olduğu üzere EUR olarak AB ülkelerine ciddi bir ihracat yapıyor. Doğal olarak yurda dolara göre daha olarak fazla avro girmesi USD/TL paritesini aşağı çekiyor ve TL değerleniyor. Bu değerlenmeyi AB'nin fon alımı da olumlu olarak destekliyor.

İkinci önemli sebep ise Rusya'nın Suriye'de yaptığı operasyonların doları vurması çünkü sınırlarında kargaşa olan bir ülkede güvenli liman her zaman Altın olur. Altın 1300 - 1400 bandı iken yurt içinde 95-100 TL olan gram altın, 1100-1200 bandına düşen altına rağmen şu an gram altın 110 TL civarında yani dünyada altın ons fiyatı düşmesine rağmen iç piyasada altın bu zararı perakende sektörüne yaslanıp kâra çevirdi.

Haliyle son 10 günde dünyada da nispeten kıymetli hale gelen altının yurt içinde ki volumü AL yönlü arttı. Bu da USD/TL paritesini en az ABD faiz artışı kadar etkiledi ve parite 2.88 bandına geldi.

Ben bu düşüşte bir Boğa tuzağı görüyorum. Yukarıda bahsettiğim manipülasyon bu işte(bu konuya geleceğim demiştim :) ) . Eğer anketlere göre AKP tek başına iktidar olamayacak ise doların yükselmesi lazımdı. Buradan bir ekonomik komplo kuracak olursak seçime kadar Ayı etkili bir piyasa görünümü çizip seçimden koalisyon çıkması halinde ilk bir kaç gün heading etmek.

Bu manipülasyon planı tamamen teori tabii aksi halde heading fonlar ya AKP'yi çoktan tek başına iktidar yaptı ya da seçimler hikaye çoktan kuvvetli bir koalisyon kuruldu. Malum iktidar kurulduğu anda volatil bir piyasa olmaz.
  • Paylaş
4

Ayhan Şimşek, şunu anladım; bu seçimde akp tek başına iktidar olamaz. partiler en az 30 gün gider gelir görüşmeye ve sonunda AKP+MHP koalisyonu kurar.
doların bu saçma düşüş oyununun ise bugün son günü gibi bişi olur ve 1 Kasıma 10 gün kaladan koalisyon kuruluncaya kadar da istikrarlı bir yükseliş devam eder. mi? acaba -:)

Hakan, Şu an bunu söylemek zor ben anketlerden yola çıktım. Ancak haziran da AKP ucu ucuna kaybettiği vekil bölgeleri var oralarda özel çalışmalar yapıyorlar. ilk hedef 276 yı bulmak çünkü ve bu olası bir rakam ya da olağanüstü bir olay ile %44 ve üzeri de alabilirler çünkü alanda bunu yapacak her türlü riski göze aldılar. benim senaryom şuanda ki düşüşün boğa tuzağı olduğu şeklinde . Yani seçim gecesini takip eden 2-3 günlük süreçte hızlı bir yükseliş yaşayacağız ve eğer MHP HDP den fazla sayıda vekil çıkarırsa başarı olarak kabul edecek bu da hükumet kurulması anlamına gelecek. malum her türlü bir hükumet istikrar demektir ve seçimin getirdiği spekülasyonu siler. SENARYOM BU OLSA DA TAVSİYEM SPEKÜLATİF YATIRIMDAN UZAK DURMAK HER ZAMAN İYİDİR.

Ayhan Şimşek, n1, çok sağlam ve en risksiz haliyle harika ifade etmişsin. hEAVY mETaL çok yaşa :)

Hakan, Via Metal :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

64 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt