Bilmek istediğin her şeye ulaş

7 yaşında bir çocuksunuz ve okula başladığınızda öz dilinizden farklı bir dille eğitim verilen bir okula gitmeye başlıyorsunuz. Kürt çocuklarından bahsediyorum. Öz dillerinde eğitim verilemez mi?

İlköğretimde öz dilde eğitime karşıyım.
Bunun, ulus benliğine balta vurmak olduğuna inanıyorum. Başka bir anlamı varsa da öğrenmek beni mutlu eder...
Yani başka bir anlam olarak aklıma gelen tek şey ayrılıkçılık.
Oysa ki; Stalin'in ulus tanımı bu konuda son derece manidardır.
 • Ulus, ortak dil, arazi, ekonomik yaşam ve kültür birliğiyle belirlenen ruhsal oluşum temeli üzerinde doğup tarihsel olarak meydana gelen istikrarlı insan topluluğudur.

Ayrıca, bir çok üniversitede Kürt Dili ve Edebiyatı kürsüleri de kuruldu.
Unutmamak gerekir ki; Orta Asya'daki Türk topluluklarının tarih boyunca birleşip tek ekonomi, tek güç ve ulus olamamalarının temelinde de bu dil problemi en büyük etken olmuştur.


Eğitim
 • Paylaş
Almanya ya da İngiltere ye giden çocuklar da (ayrıca bir Türk okulu yoksa) o ülkenin dili ile eğitim görmekte! Asıl 7 yaşına kadar neden bu dile bu kadar uzak kalmış o soru işareti olabilir. 30 sene öncesinden bahsetmiyoruz neticede. Anneler sürekli evin içinde diye düşünürsek sadece kürtçe konuşabiliyor olsa bile babalar çalışmak durumunda olduğu ve sürekli dışarı da olduklarından türkçe biliyor diye tahmin ediyorum. Öz dillerini konuşabilmeliler, bu yasaklanmamalı ama eğitim söz konusu ise yaşadığı ülkeden de kopuk olmamak adına o dil de eğitim görmeliler gibi geliyor.
 • Paylaş
Bence o yaşa kadar ülkedeki hakim dilden uzak kalabiliyorsa kullandıkları dil ülkenin ana dillerinden biridir. Tabii ileride resmi dildeki okullarda da eğitim görmek isteyebileceğini düşünerek eğitimin her iki dilde de olması avantaj olur diye düşünüyorum. Tabii bunun için önce Kürtçe'nin de bir enstitüsü olmalı, yazım kılavuzu ve sözlüğü hazırlanmalı, ayrıca Kürtçe okul kitapları da yazılmalı. Belki de Kürtçe eğitim istiyoruz dayatmasından önce Kürtçe eğitim için altyapı çalışmaları yapılmasını istiyoruz, hadi başlayalım denmeli.
 • Paylaş
Hangi dilde yaşayacaksa, o dilde eğitim görmeli insan. Dil paylaşımdır, yaşamaktır. Almanya'daki Türk çocuklarına hiç Almanca öğretmeden eğitim verdiklerini düşünün. Asıl dışlama, yok sayma budur.Sen evinden hiç çıkma ya da hadi çık ama sadece çalış, konuşma, anlama, anlaşma demektir.
 • Paylaş
Milli eğitim sisteminin olduğu Türkiye'de, Türkçe dersleri zorunludur. İngilizce, Almanca gibi Kürtçe'de seçmeli ikinci bir dil olarak verilebilir.
Tamamen Kürtçe bir eğitim ise ancak özel okulların yapabileceği bir iştir. Gelir düzeyi yüksek olan bazı aileler, öz dilleri Türkçe olan çocuklarını sırf İngilizcesi gelişsin diye İngilizce eğitim veren özel okullara veriyorlar.
 • Paylaş
Bahsi geçen çocuk Türkiyede eğitim görüyorsa, Türkçe eğitim veren bir okulda olması gayet normaldir. İngilterede eğitim görecekse de İngilizce eğitim görmesi gayet normal. Şöyle bakalım duruma, biz Brezilyaya yerleşip ardından Türkçe eğitim görmek istiyoruz dersek abest kaçacaktır. Türkiyede de durum böyle. Türkiyede yaşayan insanlar, çocuklarının Türkçe eğitim görmelerinin yadırgamamalı.
 • Paylaş
İlkokul çağındaki çocuklara anadilde eğitim verilmesi ülke içinde ki ayrılıkçı hareket ve düşünceleri tetikler ama ortaokul döneminde yani çocuğun kendi düşünlerinin pekişmeye başladığı dönemde seçmeli ders olarak verilebilir.
 • Paylaş
Verilebilir. Verilmelidir de. Ancak genel dili de öğrenip ortak iletişim kurulmalı.
 • Paylaş
Türkiyenin öz dili türkçeyse ve türk devletinde yaşıyorlarsa verilemez.
 • Paylaş
4

Bora Erdem, Ana dilde eğitim evrensel bir haktır ve verilmelidir

Ayhan Şimşek@boraerdem bey söyleminiz her ne kadar kulağa hoş gelse de anadilde eğitimin evrensel bir hak olduğuna dair hiçbir anlaşma ve madde bulunmamaktadır.
***
Küreselleşen dünyada devletlerin hareket tarzlarını belirleyen en önemli unsurlardan olan uluslararası anlaşmalar, anadilde eğitim konusunda devletleri bağlayıcı hükümler içermemektedir. Genellikle bu konuyla ilgili var olan hükümler de muğlâk ifadelerle konu geçiştirilmiş ve bir temel insan hakkı olarak metinlerde yer alamamıştır.
***
Bu konuyla ilgili daha geniş yazı metnine aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.
ankarastrateji.org/misafir-yazar/anadild...

Bahar Özel, Verilmesi gerekir

Ayhan Şimşek, "Verilmesi gerekir" derken ki dayanaklarınız nelerdir? Yoksa -duygusal- bir yaklaşım mıydı bu cevabınız?

Ortak paydadaki dil neden türkçe ki dunya dili olan ingilizce olsun sizde turkceyi seçmeli olarak görün. .
 • Paylaş
Seçmeli olarak verilebilir. Bu dünyada böyle. Aile isterse 2 5 15 dil bilen çocukları olsun isteyebilir. Bu kültürdür nihayetinde.
 • Paylaş
Önce bir deney yapmak lazım;
Bölgenin altındaki petrolü alıp İsviçre'nin altına koyalım ve neler olacağını seyredelim.
 • Paylaş
En doğal haktır. Şuan Kürtçe ye bayağı bi açıklık getirildi ama bunun eğitim ocaklarındada olması gerekiyor. Gerçi bağımsız bir Kürt devleti 1 ay sonra kuruluyor. Bakalım bir Kürt vatandaş olarak olayları yakından izliyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

756 Görüntülenme19 Takipçi13 Yanıt

Konu Başlıkları