Bilmek istediğin her şeye ulaş

7 yaşında bir çocuksunuz ve okula başladığınızda öz dilinizden farklı bir dille eğitim verilen bir okula gitmeye başlıyorsunuz. Kürt çocuklarından bahsediyorum. Öz dillerinde eğitim verilemez mi?

İlköğretimde öz dilde eğitime karşıyım.
Bunun, ulus benliğine balta vurmak olduğuna inanıyorum. Başka bir anlamı varsa da öğrenmek beni mutlu eder...
Yani başka bir anlam olarak aklıma gelen tek şey ayrılıkçılık.
Oysa ki; Stalin'in ulus tanımı bu konuda son derece manidardır.
 • Ulus, ortak dil, arazi, ekonomik yaşam ve kültür birliğiyle belirlenen ruhsal oluşum temeli üzerinde doğup tarihsel olarak meydana gelen istikrarlı insan topluluğudur.

Ayrıca, bir çok üniversitede Kürt Dili ve Edebiyatı kürsüleri de kuruldu.
Unutmamak gerekir ki; Orta Asya'daki Türk topluluklarının tarih boyunca birleşip tek ekonomi, tek güç ve ulus olamamalarının temelinde de bu dil problemi en büyük etken olmuştur.


Eğitim
 • Paylaş
Almanya ya da İngiltere ye giden çocuklar da (ayrıca bir Türk okulu yoksa) o ülkenin dili ile eğitim görmekte! Asıl 7 yaşına kadar neden bu dile bu kadar uzak kalmış o soru işareti olabilir. 30 sene öncesinden bahsetmiyoruz neticede. Anneler sürekli evin içinde diye düşünürsek sadece kürtçe konuşabiliyor olsa bile babalar çalışmak durumunda olduğu ve sürekli dışarı da olduklarından türkçe biliyor diye tahmin ediyorum. Öz dillerini konuşabilmeliler, bu yasaklanmamalı ama eğitim söz konusu ise yaşadığı ülkeden de kopuk olmamak adına o dil de eğitim görmeliler gibi geliyor.
 • Paylaş
Bence o yaşa kadar ülkedeki hakim dilden uzak kalabiliyorsa kullandıkları dil ülkenin ana dillerinden biridir. Tabii ileride resmi dildeki okullarda da eğitim görmek isteyebileceğini düşünerek eğitimin her iki dilde de olması avantaj olur diye düşünüyorum. Tabii bunun için önce Kürtçe'nin de bir enstitüsü olmalı, yazım kılavuzu ve sözlüğü hazırlanmalı, ayrıca Kürtçe okul kitapları da yazılmalı. Belki de Kürtçe eğitim istiyoruz dayatmasından önce Kürtçe eğitim için altyapı çalışmaları yapılmasını istiyoruz, hadi başlayalım denmeli.
 • Paylaş
Hangi dilde yaşayacaksa, o dilde eğitim görmeli insan. Dil paylaşımdır, yaşamaktır. Almanya'daki Türk çocuklarına hiç Almanca öğretmeden eğitim verdiklerini düşünün. Asıl dışlama, yok sayma budur.Sen evinden hiç çıkma ya da hadi çık ama sadece çalış, konuşma, anlama, anlaşma demektir.
 • Paylaş
Milli eğitim sisteminin olduğu Türkiye'de, Türkçe dersleri zorunludur. İngilizce, Almanca gibi Kürtçe'de seçmeli ikinci bir dil olarak verilebilir.
Tamamen Kürtçe bir eğitim ise ancak özel okulların yapabileceği bir iştir. Gelir düzeyi yüksek olan bazı aileler, öz dilleri Türkçe olan çocuklarını sırf İngilizcesi gelişsin diye İngilizce eğitim veren özel okullara veriyorlar.
 • Paylaş
Bahsi geçen çocuk Türkiyede eğitim görüyorsa, Türkçe eğitim veren bir okulda olması gayet normaldir. İngilterede eğitim görecekse de İngilizce eğitim görmesi gayet normal. Şöyle bakalım duruma, biz Brezilyaya yerleşip ardından Türkçe eğitim görmek istiyoruz dersek abest kaçacaktır. Türkiyede de durum böyle. Türkiyede yaşayan insanlar, çocuklarının Türkçe eğitim görmelerinin yadırgamamalı.
 • Paylaş
İlkokul çağındaki çocuklara anadilde eğitim verilmesi ülke içinde ki ayrılıkçı hareket ve düşünceleri tetikler ama ortaokul döneminde yani çocuğun kendi düşünlerinin pekişmeye başladığı dönemde seçmeli ders olarak verilebilir.
 • Paylaş
Verilebilir. Verilmelidir de. Ancak genel dili de öğrenip ortak iletişim kurulmalı.
 • Paylaş
Türkiyenin öz dili türkçeyse ve türk devletinde yaşıyorlarsa verilemez.
 • Paylaş
4

Ayhan Şimşek, "Verilmesi gerekir" derken ki dayanaklarınız nelerdir? Yoksa -duygusal- bir yaklaşım mıydı bu cevabınız?

Bahar Özel, Verilmesi gerekir

Ayhan Şimşek@boraerdem bey söyleminiz her ne kadar kulağa hoş gelse de anadilde eğitimin evrensel bir hak olduğuna dair hiçbir anlaşma ve madde bulunmamaktadır.
***
Küreselleşen dünyada devletlerin hareket tarzlarını belirleyen en önemli unsurlardan olan uluslararası anlaşmalar, anadilde eğitim konusunda devletleri bağlayıcı hükümler içermemektedir. Genellikle bu konuyla ilgili var olan hükümler de muğlâk ifadelerle konu geçiştirilmiş ve bir temel insan hakkı olarak metinlerde yer alamamıştır.
***
Bu konuyla ilgili daha geniş yazı metnine aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.
ankarastrateji.org/misafir-yazar/anadild...

Bora Erdem, Ana dilde eğitim evrensel bir haktır ve verilmelidir

Bakın ilk olarak kesinlikle ırkçı bir insan değilim herkesin eşitliğini savunan biriyim. Öz dil, haklar maklar tamam ama Türkiyede yaşıyorsanız Türkçe konuşmalısınız kesinlikle bunu savunuyorum. O zaman okullarda Japonca eğitim de verilsin Lazca eğitim de verilsin Yidce (google translate den saçma bir dil aradım resmen) eğitim de verilsin. Çok afedersiniz ama Kürtlerin bu isteklerini çok bencilce buluyorum. Öz dilimiz, ırkımız diye savunup Türkiye içinde başka bir ülke kurup kendi diliniz kendi yasanızı kurma hakkını buluyorsunuz. Diğer ırklarda olan kişilerin hiç böyle bir sorun yaşadığını görmedim yalnızca Kürtler bunu savunuyor ben de bunu anlayamıyorum. Madem dil dil diyorsunuz çocuğunuz 7 yaşına gelene kadar hem Türkçe hem Kürtçe öğretin ilkokulda İngilizce, lisede Almanca dersleri veriliyor. Hop! 4 dil cepte. Gelecekte her yerde çok rahat iş bulabilir. Bir de bu yandan düşünseniz?
 • Paylaş
6

Beril, Aman çok şükür insanların ölmesi durdu görüyoruz nasıl durmuş. Ayrıca Kürtler insan kesiyor mu diyorum ben söylediklerimi anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz. Her Kürt teröristtir hiçbiri Türkleri sevmez gibi görmüyorum merak etmeyin. Ayrıca yamyamlarla barbarlarla Kızılderilileri aynı şeyde görüyorsanız, Türkler Kürtleri böyle böyle görüyor diyorsanız asıl ırkçı sizsiniz. Birazcık zahmet edip yazdıklarımı okuyup düşünseniz kendi hatalarınızı göreceğinize eminim. Kürtçe yoktur Kürtçe konuşulmaz konuşanın dili kesilsin dediğim de yok.
Şöyle anlatmaya çalışayım bir de: Lazlara bakın Türkçe biliyorlar, anlıyorlar ama dillerini de yaşatıyorlar. Bunu neden Kürtler de yapamasın? 7 yaşınıza gelene kadar Türkiye'de yaşayıp Türkçe öğretmemeleri ailenizin suçu. Türkçeyi yabancı dil olarak küçük yaştan öğrenin o zaman. Hatay'da yaşayan arkadaşım oradakilerin hem Türkçe hem de Arapça konuştuklarını söyledi. Bunu siz de yapabilirsiniz. 1 dil fazladan bilmek sizden hiçbir şey eksiltmez. Batıda verilen eğitimin yarısını almamanız ise devletin suçu. Ona da bir çözüm bulmaları lazım ancak bu verilmeyen imkanlar da şu an konumuz değil.
Tamam bakın anlıyorum biz zaten bildiğimiz dili okuyup yazmayı öğrenirken siz sıfırdan başlıyorsunuz bu özellikle de bir çocuk zor bir şey ama anadilde eğitime izin verilmesi bu ülkeyi daha da karıştırır. okullar teker teker burası Kürtçe burası İngilizce burası Fransızca burası Lazca burası bilmem nece öğretiyor diye ayrılsa devletimizi birliğimizi ayakta tutan en önemli unsur kaybolur. Mesela Diyarbakır'da Kürtçe konuşulsa İstanbul'da da Türkçe, İstanbul'dan birisi oraya gittiğinde kimle nasıl anlaşsın? Resmen Bir Türkiye içinde bir kaç ülke olmuş olur. Böyle bir durumda bir ülke olarak kenetlenmek söz konusu bile olamaz.
Doğuda medeniyet adalet tabi ki vardır ona lafım yok ben anlaşma konusunda takılıyorum. Eğer anadilde eğitim olursa çocuklar durduk yere niçin Türkçe öğrensin ki? O yaştaki bir çocuk zaten dil öğrenmenin önemini bile tam kavrayamamıştır. Hayatlarını yalnızca Kürtçeyle devam ettirmeye devam ederler. Ben Kürtçe bilen çocuklara Türkçe konuşarak İngilizce nasıl öğreteyim?
Bağımsızlık istemiyoruz Türk bayrağı bizimdir dediğiniz için sizi ayrıca tebrik ediyorum ancak her Kürt de sizin gibi düşünmüyor. Doğuda yakılan bu kaçıncı bayrak kırılan kaçıncı Atatürk büstü.. (Doğuda dediğime bakmayın Batıda da oluyor böyle şeyler tabiki ama daha çok Doğuda olduğu için genelleme yaptım çok hoş olmasa da..)
Tabiki sizin açınızdan düşününce sizin de haklı olduğunuz yanlar var ama bir de genel olarak bu ülke ve geleceği açısından düşünmelisiniz.

Abdulkadir Tumur, Türkçe hep yabanci dildi ve hep de oyle olacak 30 yildir bu anlatilmaya calisilo ama ne yazikki hala degismemis.. ve gelin doğuda medeniyetin cok daha ilerde oldugunu hoşgörünun babasi adaletin kralini goreceksiniz kefilim ki dışlanmaya caksiniz kesinlikle hicbiryerde ...insanlarin olmesi durdu ya bunada şükür çarşıda artik ilaçlanmiyoruz ..gelin ve görün. ..herseyin en krali var

Abdulkadir Tumur, Bir dili yok saymak irkciliktir anadilde egitim verilmese bu dil kaybolacaktir.. her dil bir ayettir kaybolmamasi gerek ilkokulda siz okuma yazma ogrenirken biz türkçe ogreniriz bir sifir olaya baslarsiniz ikincisi ise bizde batida verilen egitimin yarisini almayiz etti iki sifir eskiden Kürtler yoktur denilirdi sindirildi gitti simdi ise dil meselesi var buda sindirilir ama sakin dusunme ki bağımsızlik falan istemiyoruz biz bir butunuz sadece bir kac degisiklik olacak.. turk bayragida bizimdir Çanakkale de savasan kurt vardir...

Abdulkadir Tumur, Kurdistan kelimesi bugun anayasanin kabul ettigi birseydir ve korkmayin yamyam degiliz kizilderilide degiliz barbarda degiliz kurt devletinin kurulmasindan da korkmayin emin olun hic sorun olmaz Türk bayragini da sahiplenen bir halkiz kürt dilinde egitimin de verilecek ve daha birsürü sey de ve burdaki halk neyi istiyorsa o olmasi gerekmezmi sizin dediginiz değil ortaokulda bir hocanin söylediği soz batida anlattigim seyi ogrenciler bir seferde anlarken sizde ikinci seferde anliyorsunuz cevabim ::acaba anadilde egitim verilmediginden dolayi olmasin?? Dedim ve turkcenin kalkmasini istiyorum kürtçe de kalksin dünya dili olan ingilizce olsun birsuru devlette ingilizce egitim yapiliyo bizdede oyle olsun saygilar..

Beril, Sayın Abdulkadir bey, ırkçılık demek, insanları ırkları için yüceltmek veya küçültmek demektir. Ben Türkler iyidir Kürtler kötüdür falan demedim gördüğünüz gibi. Ayrıca Türkiye'de Türkçe konuşulacak tabi. İsterseniz Urduca konuşalım olur mu?
Bakın ben de bir ingilizce öğretmeni adayıyım ve en büyük korkum şu anda bazı kişiler tarafından kürdistan olarak görülen Türkiye'nin doğusundaki illerden birine atanmak. Buradaki insanlar için Türkçe yabancı dil olmuş. Ben buradaki çocuklara nasıl İngilizce öğreteceğim?

Abdulkadir Tumur, Turkiyede yasiyorsunuz Türkçe konusacsksiniz ve de irkci degilsin nasil oluyorsa

Ortak paydadaki dil neden türkçe ki dunya dili olan ingilizce olsun sizde turkceyi seçmeli olarak görün. .
 • Paylaş
Seçmeli olarak verilebilir. Bu dünyada böyle. Aile isterse 2 5 15 dil bilen çocukları olsun isteyebilir. Bu kültürdür nihayetinde.
 • Paylaş
Önce bir deney yapmak lazım;
Bölgenin altındaki petrolü alıp İsviçre'nin altına koyalım ve neler olacağını seyredelim.
 • Paylaş
En doğal haktır. Şuan Kürtçe ye bayağı bi açıklık getirildi ama bunun eğitim ocaklarındada olması gerekiyor. Gerçi bağımsız bir Kürt devleti 1 ay sonra kuruluyor. Bakalım bir Kürt vatandaş olarak olayları yakından izliyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

705 Görüntülenme19 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları