Bilmek istediğin her şeye ulaş

8 yaşındaki bir çocuğa kitap okumayı nasıl özendirebiliriz?

8 yaşındaki bir çocuğa kitap okumayı sevdirebilmek için; öncelikle aile bireylerinin de sevmesi gerekmektedir. Eğer siz okumayı seviyorsanız cevabı bulmak kolaydır. Bu sizin için de bir vesile olacaksa herkesin eline bir kitap alıp düzenli okuma yapması elbette faydalı olabilir. Lakin kitabı beraber okumak veya daha önceden sizin okumanız kaydıyla, çocuğunuzun okuduğu kitap üzerinden sohbet etmek, kritk yapmak, okumanın sonuçlarına götüreceğinden, yapılan eylem kalıcı olacaktır. Açıkçası o zaman okuduğum kitaplardan çok, babamla yaptığım sohbetleri hiç unutmam. Etkileri ise 20 yıldır devam etmekte :)
 • Paylaş
5

Belgi Saygı, Bir düzeltme 20 yıldan fazla olmuş :)))

Birkan Aydin, Umarım bir gün babanızın size yaptığını bende kendi çocuklarıma yapabilirim...

Şaman, O kitaba kadar ☺

Belgi Saygı, O kitap bu kitap hepsini okuduk :)

Belgi Saygı, Umarım Birkan Aydın, siz daha iyilerini yaparsınız

Okullarda kitap okuma alışkanlığı kazandırmak hayli önemli bir konu. Bu konu öğretmen, veli, sınıf ortamı, mahalle arkadaşları v.s değişkenlerle birlikte değerlendirilmelidir.
Bir ebeveynseniz yapmanız gereken ilk şey önce kendiniz okumalısınız. Sadece okumak yetmeyecek aile içinde kitaplarla alakalı sohbet edilmesi ilgiyi dahada artıracaktır. Birlikte kütüphane, kitap evleri , kitap fuarlarına gidilebilir kitap atmosferini dahada genişletilebilir.
Bir öğretmenseniz kitap okumanın önemini, bize ne kattığını, ufkumuzu nasıl genişlettiğini uzun uzadıya anlatılarak öğrencilerin durumu kavradığı anlaşılana kadar devam edilmelidir. Bir öğretmen olarak öğrencilerimin hiç bir zaman kuru sözlerle kitap okuma alışkanlığı kazanacağına inanmadım. Öncelikle aileleri ile irtibata geçerek her öğrencimin her gün en az 10 yaprak kitap okuma ödevi olduğunu altını çizerek belirttim. 1 hafta boyunca her gün 2 saatimi ayırarak kitap okumanın öneminden bahsettim. Farklı bakış açısı kazanmak, ufkumuzun genişlemesi, düzgün ifadeler kullanma, hayal dünyamızın gelişmesi, ünlü kişilerden örnekler, ülkemize olan katkısı gibi en ince ayrıntıya kadar sınıf içerisinde görsel ağırlıklı olmak üzere anlattım. Her öğrencinin okuduğu kitabı ayrı bir ajanda tutarak takip ettim. Kitabı biten öğrencilere kitap hakkında sorular sorarak kontrol ettim. Kitaba eleştirel bir yaklaşımla yaklaşmasını sağlamak amacıyla kitaptaki beğenip beğenmediği kısımları sohbet halinde ayrı ayrı konuştum. Okuma alışkanlığı, yazmayı da beraberinde getireceğinden dolayı. İsteyen öğrencilerimle birlikte kendi hikayemizi yazıyoruz etkinlikleri yaptık. Beraberce yürüttüğümüz hikaye yazma kısmında öğrencilerin yazdıklarını tek tek inceleyerek hikaye kahramanı, isimler, mekanlar hakkında üşenmedim detaylıca sohbet ettim. Bu öğrencilerin ilgisini ve şevkini artırdı. Beğendiğimiz hikayeleri temize çekerek teknoloji tasarım dersinde ciltledik ve üzerine kitap yazarı olarak öğrencinin adını yazdık okul kütüphanesine ekledik. Bu anlatılanları ilköğretim 4. ve 5. sınıf seviyesindeki öğrencilerimle gerçekleştirdik.
 • Paylaş
Benim tercihim ve önerim üç boyutlu çocuk kitapları. O yaştaki bir çocuk okumak ve ders gibi olayları zaman kaybı oyunu ilk sırada görür. O halde yapabileceğiniz en iyi şey dersler ve okuma konusunda da oyunsal yaklaşımlar sunmaktır.
3 boyutlu kitaplar şimdiye kadar tanıdığım her çocuğa okumayı sevdirdi. Her sayfada dakikalarca zaman harcayarak, çocuğunuzun da yorumlar katmasını sağlayıp hayal gücü ve kendini ifadesini de geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.
Çocuk Ve Genç Psikolojisi
 • Paylaş
Çocuklar birer aynadır. Ne görürse onu yapar. Kitap okumayan aileler çocukları kitap okumadığı için şikayetçi olmamalıdır. Nasıl sizin kitap okumamak için bir bahaneniz varsa, emin olun onlarında vardır.
 • Paylaş
Mutlaka uzmanlar daha iyi bir cevap vereceklerdir. Ama ben de gözlemlerime dayanarak şunu söylemek istiyorum. Çocuklar anne ve babayı taklit ediyor. Sizleri kitap okurken görürse ve yatmadan önce birlikte kitap okursanız o alışkanlığı edinecektir. Birlikte okurken çocuğunuzun dikkatini çekecek, konusu hoşuna gidecek kitaplar okursanız daha etkili olacaktır.

Kitap okumayan anne baba istediği kadar çocuğuna kitap okuması konusunda telkinde bulunsun çocuklar yapmıyor. İlgi ve sabırla her şeyin hallolacağını sanıyorum.
 • Paylaş
1

Eren Arslan, Katılıyorum çocuklar çabuk büyümek isterler ve haliyle yetişkinlerin yaptıkları şeyleri yapmaya çalışırlar bi nevi bende büyüğüm gibi göstermeye çalışırlar yani olay tamamen anne babada biter

Onlara resimli hikayeler alın
Resimler çocukların hayal dünyasına girmelerine yardımcı olur. Beyinlerinin fazla yorulmasını engeleyebilir. Okudukları kelimeler hafızalarında kalmaya yardımcı olur
 • Paylaş
Çoçuklar kendilerini de yetişkin gibi hissetmek için büyüklerini taklit ederler yani anne baba ve abi abla ne varsa artık düzenli olarak kitap okumalılar ki çocuk kitap okumayı yetişkin olmanın gerekliliği gibi görsün.
Ama kitap okumayı ödül karşılığında yapmayın çünkü çocukta anne baba okumuyo bana okumam için karşılığında bişey veriliyorsa demek ki kitap okumak, yapmak istemeyeceğim bişey algısı oluşabilir ve ödül için yapsada sıkıcı gelir bu da muhtemelen kalıcı olur.
En mantıklı çözüm sizin okumanız ve okurken bişeylere şaşırmış gibi birbirinize anlatmanız da ilgisini çekebilir.
Uzman değilim çocuğumda yok ama ben çocuk böyle düşünürdüm :)
 • Paylaş
Sizde 8 yaşında biri olarak.. .
 • Paylaş
2

Süleyman, Ilgi alanını keşfedip o yönde kitaplar alarak

Ayhan Şimşek, çocuğunuzun farkedebileceği ortalık yere gelişi güzel bırakarak

Okullarda zorla okutulan klasiklerle değil de çocuğun ilgi alanlarına göre kitaplarla başlanmalıdır bence ki çocuk sevdiği bir konuda okumanın zevkini anlayıp okumaya devam edebilsin.
 • Paylaş
Burayı da okumanızı tavsiye ederim: inploid.com/t/cocuklara-kitap-okuma-sevg...
 • Paylaş
Çocuk psikolojisinden anlamam, anlayan arkadaşlar cevaplamış yada cevaplayacaktır ama şu konuda bazı arkadaşlara katılmıyorum. Çocuk her zaman aileden gördüğü şeyi yapmıyor. Şöyle ki babası ilkokul öğretmeni (40. Yılında emekli olmuş) ve her fırsatta kitaplar devirmiş, öğrencilerini ve çocuklarını sürekli kitap okumaları yönünde teşvik etmiş bir adamın çocuğu veya babası din adamı, evinde koca salon duvarı büyüklüğünde kütüphanesi olan, okumakla yetinmeyip yazan insanlar var çevremde. O çocuklar bu kitap furyasının içinde büyümesine rağmen okumuyor. Ve kimi arkadaşlarım var ki babası annesi okuma yazma dahi bilmezken, yada bilse bile hiç okumazken kendisi için kitap yaşam tarzı olmuş.
 • Paylaş
1

Çiğdem Çelik, Armut her zaman dibine düşmüyor yani .

Her çocukta sonuç verebilecek etkili bir yöntem var aslında. Uzman bir arkadaşım tarafından yapılan tavsiye üzerine kitap okumayı odama kapanarak değil, yeğenimin yanında okumaya başladım. Etkisini göstermesi 2 hafta sürmedi. Bilgisayarın başına geçtiğim zaman koşarak yanıma gelen çocuk, artık kitap okumaya başladığımda yanıma geliyor ve ne okuduğumu merak ediyor. Bir süre sonra ona aldığım kitaplarla yanıma gelmeye ve oturuşumu taklit ederek aynı ben gibi kitap okumaya başladı. Doğru davranış,
Doğru ortam,
Doğru kitaplarla sizde bu sevgiyi aşılayabilirsiniz. Tabi önce sizinde sevmeniz gerekiyor.
 • Paylaş
Kitap programı yani ailecek " gün aksamı bir odada her bireyin elinde bir kitap alıp okuyarak cocugunuzun ilgisni kitap okumaya cekebilirsiniz ve zaten siz ona baskı yapmadan okumayı sevk alarak eglencelı bir hale getıee bilirsiniz
 • Paylaş
Yanında kitap okuyarak tabiki
 • Paylaş
Bence okumayi alistirmak icin odul sunabilirsiniz. Kitabi bitir sunu alirim veya suraya gideriz birlikte gibi seyler soylenebilir (yapilmak sartiyla) ondan sonra surekli tekrarlanmasi bunu pekistirecegi icin belki ileride odul istemeden aliskanlik olarak okumaya devam eder fakat yasina uygun odul secmekte lazim cunku onu onemsemesi gerek ki dort elle sarilsin.
 • Paylaş
3

Şaman, Bize ilkokulda kitap ödül olarak veriliyordu C:

Erkan Taylan, bence bu yöntem kitap okumakta çakallığa iter çocuğu, bu tarz daha çok beyin gücü isteyen işlerde ödül çok faydalı olmuyor, kas gücü isteyen olaylarda ödül işe yarıyor bunun hakkında bir araştırma vardı ama kimin neden ne ara nasıl yaptığını hatırlamıyorum araştıranlar bulabilir sanırım :)

Irfan Bahadır, Bu konuda Erkan Taylan'a katılıyorum. Çocukları ödüllendirmek gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir şey. Bir çocuk için verilebilecek en kaliteli hediyenin sevgi, ilgi ve taktir olduğunu düşünüyorum.

Anne ve babanın zaman zaman evde kitap okumasından daha etkili hiçbir yöntem yoktur, bana göre.
Nasihatler, okul yönlendirmeleri, bilmem neler... Bunlar çocuk için zaten monoton hale gelmiştir ve zaten dikkate almaz bu ve benzeri durumları, sıkılmıştır çünkü.
Çocuğumla aram iyi, sürekli iletişim halindeyiz, birlikteyiz, ilgileniyorum diyorsanız arada bir onunla hiç ilgilenmeyin ve sorularını da bir süre cevapsız bırakarak okumakta olduğunuz kitabın önemini gösteriniz.
Tabi bunun da gerçekten işe yaraması için sizin bunu zaten sık sık yapıyor olmanız gerekir.
 • Paylaş
Çok güzel bir soru.bence çocuğa eğitim verirken her zaman o işi oyuna dönüştürmeli.sadece kitap için değil başka bir şey de de olabilir.
Mesela herkes kitabını okusun
(anne, baba, çocuk. Siz kitbı okumayıp hikayeler uydurarak küçük çakallıklar da yapabilirsiniz :) )
daha sonra akşam herkes kitabı 3 dkka 5 dkka neyse anlatsın. Herkes anlattığı kitabı resim çizsin bir kağıda falan. Sonra 1. Ler seçilsin . En iyi çizen . Veya kitabı anlatırken şarkı söyler gibi anlatsın herkes.bazı yerlerde bağırarak falan. Veya tiyatro şeklinde yapabilrisiniz. Anlatırken anne baba hareketler yapar çocuk kitabı anlatırken.
böyle her akşam 15-20 sayfa okunur. Akşam belki çocuğunzla eğlenceli vakitte geçirirsiniz.
Yani çocuk kitap okuduğunu değilde oyun oynadığını sanarak okusun. Daha sonra zaten burdan aldığı zevki kitapla özdeşleştirir.

annem ben çocukkken bu taktikle beni defalarca kandırmıştır.türlü türlü şeyler yaptırmıştırhala da o zamanlardan alınan zevk damaktadır. :)
 • Paylaş
Kitap okuma alışkanlığı belkide 2-3 yaşlarında abileri mizin ablalarımızın kitaplarını karalamaktan başlamakta. Kimseden korkmadan, hayır olmaz onu elleme demiyerek alıyoruz o güveni. . Sonra kitap kokusu ile boyama kitaplarımız. Boyama kitaplarından, şekilli hikaye kitaplarıda oldukça çocuğun okuma alışkanlığı şekillenmeye başlar. Devamında ise anne ve babanın görevi, çocuğun meraklarına göre kitaplar bulup onları okumaya teşvik ederek, alışkanlık kazandırmaktır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1129 Görüntülenme25 Takipçi19 Yanıt