Bilmek istediğin her şeye ulaş

8-bit oyunlar ve arcade oyunlar yapmak için hangi programlama/yazılım dillerini bilmek gerekir?

Örneğin; Super Mario Bros. , Contra gibi oyunları günümüzde hangi dil ile yapabiliriz? Veya The King of Fighters 97, Tecmo World Soccer 98 gibi arcade oyunlarını hangi dil ile yapabiliriz? Python ile başka bir dile ihtiyacımız olmadan yapabilir miyiz mesela?Düzenle
Tam da bir oyun üzerinde çalıştığım zaman bana yönlendirmişsin :) Genel amaçlı geliştirilmiş (yani desktop, mobil, web, gömülü sistemlerde de çalışabilen) her dille oyun yazabilirsin. Ben Python ile uğraştığım dönemde Türkiye'de bunu kullanan yer yoktu iş bulamamıştım :)) O zaman bile oyun motorları vardı şimdi almış başını gitmiştir. İki yolun var ya oyun motoru kullanacaksın yada sıfırdan kendin yazacaksın. Tecrübeyle sabit oyun motoru kullan :)) Başka bir dile ihtiyacım var mı diye sormuşsun. O ancak Halo 5 gibi 3D oyunlarda gerekir çünkü onların kullandığı oyun motoru çok gelişmiştir ve kendi script dilleri olur. Ondan da anlaman gerekir, eğer Halo 5 gibi oyun yazacaksan :)
  • Paylaş
3

Decim, Hocam güzel yanıtın için teşekkür ederim :) Şu anda yazılım bölümünde üniversiteye hazırlanıyorum ve yazılım dili öğrenmeye pek vaktim olmuyor. Fakat uzunca süredir aklımda ve sınava girdiğim gün oturup 8-bit oyunumu yapmak için çalışmalara başlayacağım :)

Peki hocam önereceğin oyun motoru nedir acaba? Ve 8-bit oyun yaparken nelere ihtiyacımız var (bilgisayar harici)?

Uğur Çakmak, Açıkcası 8-bit oyun yapmanın diğerlerinden bir fakı var mıdır? Bir bilgim yok ama tahmini olarak olduğunu düşünmüyorum. Birçok oyun motoru var. Kullandıkları dil farklı farklı. Pyhton'a el sürmeyli çok yıllar oldu. O zaman PyGame kütüphanesi vardı. Eminim şuan çok çok gelişmiştir.

Decim, Anladım hocam saolasın :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

366 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları