Bilmek istediğin her şeye ulaş

9 yıldır piyano çalıyorum ve artık bir beste yapmanın zamanı geldiğini düşünüyorum. Şu an Bach Prelude ve Fugue'lerini çalıyorum ve Bach'ın tarzını çok beğeniyorum. Bestenin tamamı çift ses mi olsun, bazı akorları çift yapıp parçanın genelini ters seslerle mi yapmalıyım?

Yardımcı olursanız sevinirim.Düzenle
Bence bu kadar teknik yaklaşılmamalı. Benim müziğin tekniğine dair söyleyecek bir şeyim yok, haddime de düşmez ama mesela 9.senfoninin ana teması yani tek sesli ezgi bir beste değil midir? Bunun üzerine katılan enstrümanlardan dolayı armoni bilgisine ihtiyacımız var diye biliyorum. Bu yanıt değil soru oldu aslında ama :)

Mesela kontrpuan kullanılan bestelerde iki ses üst üste gelmediğinde hatta kontrpuan kurallarını da bilmeden çalınan bir melodi beste midir? Bir çalışmanın beste olmasını ne belirler? Sonat, prelüd, vals gibi mi? Yoksa nedir? Ben de merak içerisindeyim.
  • Paylaş
4

Sezer Dursun, Kontrpuan inanın artık unuttuğum bir terim. Sıkışan bir melodi/denklem çözümü gibi bir şeydi sanırım.Ortada yeni üretilmiş bir ezgi/melodi var ise evet, bu bir beste sayılabilir. Ama bunu süslemek, zenginleştirmek, diğer notalar ile gizemli veya neşeli bir moda sokabilmek için armoni bilgisi şart. Sonat, prelüd vs. gibi terimler de "genre" tabir edilen, eserin sınıflandırılması, türünün belirlenmesi ile alakalı.

Gökhan Çancılar, Teşekkür ederim bilgilendirme için. Peki bestelemeden önce eserlere çeşitlemeler yapmak nasıl olur dersiniz?

Sezer Dursun, Ne kadar farklı çalışmalar yapılırsa, o oranda müzikal deneyim ve üretim kapasitesi artacağından olumsuz bir yönü olmaz çeşitlemelerin. Doğaçlama yapmak bana göre bir bestecinin geliştirmesi gereken en önemli becerisi olmalı. Bestecilik sonra gelebilir.

Gökhan Çancılar, Kontrpuan konusuna gelince, ben de bildiğim şeyleri yazayım. Sesler üst üste binmediğinde fakat ağırlık verilen ve tekrarlanan notananın değişimi ile ilgiliydi sanırsam. C AA C AA C# AA C# AA gibi. Hani benim hatırladığım buydu, bilen arkadaşların yazımını artırmak için yazdım. "öyle olur mu kardeşim" derler de açıklarlar diye :)

Ben de besteler yapıyorum ama olayı hiç bu kadar katı görmemiştim. Bence içinizden geleni yapın. Bach da üç sesli beş sesli yapayım diye düşünmedi muhakkak. Benim de yedi sesli vokalleri olan bestem var da kendimi hiçbir zaman Bach'la kıyaslamadım. Beste yaparken insanın içinden bir şiir ya da bir melodi geçer ve o süslenir hatta bir bestemi sipariş üzerine yapıp Almanya'da bir Alman'a sattım ama yine de bu kadar teknik düşünmedim. Armoni yapısı olsun, ritm bir par ça olsun, değişebilir, ama olsun, söz yazar da şarkı yaparsanız dinleyenler de sever, biraz da melodi olsun, kaç sesli olduğu kimsenin umurunda olmayacak. İstediğiniz kadar melodinizi de süsleyin ama melodi de olsun. Yani tabii melodi olmasa da olur ama Bach'dan da oldukça uzaklaşırsınız. 12 ton yapanlar da var, ona müzik demek için 12 ton hayranı olmak lazım. Bir de Bach gibi yapmaya çalışmayın, yaptığınız Bach "gibi" olur, siz kimseniz osunuz, Bach değilsiniz, kendiniz olun. Müzisyen olmayanların laflarına da kulak asmayın, hem müzik yapmaktan bir şey anlamazlar hem de ukalalık yaparlar, hiçbir anlamı da olmaz. Bir de bu tabloyu kullanın, bir armoniden başlayın ve oklar yönünde armonileri gezin, garantili güzel beste çıkıyor:
dl.dropboxusercontent.com/u/65299103/d%c... .
  • Paylaş
2

Halil Uğur Adıgüzel, teşekkür ederim sağolun. evet ben bach olmak istemiyorum sadece beğeniyorum :D . teşekkür ederim

Şaman, Rica ederim. Yalnız Bach olmak gibi bir seçenek olsaydı ben isterdim. "His organ has never stopped." diyorlar :)

Sorunuzun cevabını Bach'ın ve diğer beğendiğiniz bestecilerin armoni tekniklerini inceleyerek kendiniz bulmalısınız. Neredeyse sonsuz kombinasyona sahip bir yapıdan bahsediyoruz armoni derken. Nina Simone da sizi yerinizden hoplatacak Bach benzeri barok yürüyüşlü jazz eserleri bestelemiş bir piyanisttir. Bu ve benzerlerini dinleyip örnek almalısınız. Bach'ın ayna görüntüsüne benzer ters bas yürüyüşü gibi o kadar çok tekniği vardır ki, sizin bunları bestenize uygulayabilmeniz için 'orta seviye üstü' armoni bilmemeniz durumunda 10 bilinmeyenli bir denkleme dönüşebilir çalışmanız. Devrim Yoldaş'a danışmanız fayda sağlar. devrimyoldas.com/ Bilgi ücretsizdir.
  • Paylaş
Besteci olmak, doğuştan Tanrı vergisi bir yetenekle mümkün olabilecek bir şeydir. Teknik olarak "kompozisyon" vb. bölümlerde bu alanın eğitimleri olsa da, müzik, farklı alemlerden gelen ilhamların işitsel yansımalarının görünmeyen alandan (farklı alemlerden) görünür alana (bu aleme) çıkmasıyla oluşur.

Mekanik etkileşimlerin sonucunda ortaya çıkan müzik, varoluşu itibariyle mekanik değildir. Bu özelliği sebebiyle -amatör bir müzisyen ve aranjör olarak- bir bestecinin daima içinden geldiği gibi hareket etmesini, ihtiyaç duyduğunda ise çeşitli teknik ve kuramlardan faydalanması gerektiğini düşünüyorum.

Not: Yazdıklarımı lütfen yanlış anlamayın. Söz konusu müzik olunca bazı şeyleri açıkça ifade etme ihtiyacı duydum sadece.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

423 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt