Bilmek istediğin her şeye ulaş

90'larda internette olmak nasıl bir duygu idi?

Bir soruyu hazır sorulardan edindim. Çünkü yazacaklarım var.

90'larda internette olmak olağan üstü bir şeydi, bilinmedik ve farklıydı hele ki Google olmadan internet daha yetersiz olsa da, bugüne göre daha reel araştırma yapmayı başarıyordunuz. Misal html sohbet odalarında yada mirc kanallarında uzman avına çıkıyordunuz. 56k modemlerle 3k hızlarla gece yarısı bir dosyaya tıklayıp sabah indiyse zafer hissi yaşıyordunuz. Format atılan bir makinanın ayağa kalkması 12 saat filandı update sebebiyle ve o da bir zafer hissiydi. Bazen 20k hızlar yakalanırdı özellikle gece yarısı, ufff jet gibi internet vardı dün filan gibi sohbet sebebiydi. İnternet basitti java, flash, Google portakal kabuğunda vitamin yahoo kraldı. Html.dolphin ve C dilin kralı asp, c++, python filan belki sadece teorik düşüncelerdi. Fiber internet starwars geyiği, WiFi rüya bilim konusuydu. 90 yavaştı ama etkileşim daha iyiydi sanki.
 • Paylaş
Ve daha aklıma gelmeyenler...

Aslında o zamanlar daha 10 yaşlar civarında olduğumdan ve eski dönemleri bilmediğimden, işin büyüsü ve mucizenin pek farkında değildim. Şu anki nesil hiç farkında değil. Ama benden daha eskilerin olayı çok daha iyi anladığını ve takdir ettiğine şahitlik ettim. Onların da ilk günkü hevesleri kalmamıştır şimdi ya...
 • Paylaş
E-Ticaret'in TR'de kocaman bir sıfır olduğu dönemler. Arama motorlarına türkçe bir şey arattırdığında karşına çıkan dataların tamamı ingilizceydi:) Fakat her şey bir yana Front Page vardı bilenler bilir. Ne paralar kazandık Laleli piyasasından:) )
 • Paylaş
Ev telefonunun kablosunu bilgisayara bağlayıp 146 dan internete girerken o çıkan tiz ses heralde herkesin kulağındadır. Ses bittiğindeki internete bağlanabilme heyecanı ise bir başkaydı.
 • Paylaş
Kimsede internet olmadığı için Icq'da konuşacak arkadaş bulamazdık. Mynet'ten tanıdıklara e-kart gönderip dururduk. Bir de sayfalar yüklenirken başka işlerle uğraşırdık gözümüz hep bilgisayarda olurdu... :)
 • Paylaş
1

Hakan, evet ya e-kartlar vardı dimi. şimdi düşündüğümüz de ne saçmaymış :)) ama o zamanlar güzeldi. hele hele icq şifresi ciddi sırdı . aaah aaaah :)

96'da daktilo dersine giderken, annemin bilgisayarını kurcalayarak interneti öğrenmeye başlamıştım. 97de taksitle ilk bilgisayarımı aldığım zaman, dial-up çalıştırıp 3 numara çevirip garip garp bağlantı seslerinden sonra meşgul tonunu yüzlerce kez duymaya rağmen heyecanla tekrar deneyerek internete girmeyi başarabilen siyah-beyaz Telefunken'den gelme bir çocukluktu bizimki : ) Ve şimdi bütün bunlar sayesinde 15 yıllık bir medya uzmanıyım.
 • Paylaş
İyi ki o dönemleri yaşadım:
 • 33.6K modemli yıllarım
 • İnternete yalnızca işimiz olduğunda girdiğimiz yıllar çünkü çok pahalıydı
 • Kaç saat internete girdim telefon faturasına ne yansır diye hesap kitap yaptığımız yılar
 • Gece girersek internet daha hızlı olur dediğimiz yıllar
 • ICQ, MIRC, Netscape, Winamp unutulmayanlar arasında
 • Frontpage Express, Macromedia Flash : )
 • Paylaş
Özgürlük,
merak,
açılan kapılar,
yeni insanlar,
yeni bilgiler.
 • Paylaş
Açıkçası hayran olmuştum ilk Internet bağlantımı sağlayıp, sayfaları görüntülemeye başlayınca.
O zamana kadar etkileşim olarak dünyaya açıldığım tek iletişim aracı telefondu (TV tek taraflı yayın yapıyor, ben onu etkileyemiyorum, o beni etkiliyor) Telefonda, alan kodu, ülke kodu tuşlamak gibi aşamalardan geçtikten sonra karşı tarafa bağlanabiliyorsunuz. Burada böyle bir şey yoktu. 'www... com' yazdıktan sonra doğrudan o siteye erişebiliyorsunuz. Yani önce kendi şehrimden çıkayım, sonra ülkeden çıkayım derdi yoktu. Aslında geri planda böyle şeyler olabileceğini tahmin ediyor insan ama size 'dert' olmaması güzel bir şeydi.
Evdeki tek telefon hattımı meşgul etmeme, ailemin hoşgörüyle bakması da ayrı bir güzel yönüydü Internet kullanımının.
Bir kaç yıl sonra, sahip olduğumuz bir mülkte tadilat yaparken, üç tane telefon hattı çektirmiştim. Biri telefon, biri faks, diğeri de Internet için kullanılmak üzere. Meğer ADSL çıkmış: )
Arama motorlarını keşfetmek galiba önemli bir basamaktı.
Arkadaşlar her gün birbirlerine yeni duydukları bir şeyleri aktarırlardı: icq, mirc gibi.
90'larda Internet'in ayrı bir tadı vardı.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1230 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt