Bilmek istediğin her şeye ulaş

A. Çehov'un "ne kadar harika bir gün ÇAY MI DEMLESEM KENDİMİ Mİ ASSAM KARAR VEREMİYORUM" sözüyle anlatılmak istenen ana fikir ve düşünceleriniz nelerdir?

Anton Chekhov'un oyunları ve öykülerinde komedi unsuru vardır. Onun "komedi" veya "mizah" anlayışını iyi kavrayabilmek gerekir. Bunun için de yazdığı dönem Rusya'sını bilmek, o dönemin insanlarına bakmak gerekir.
Onun karakterleri, taşralarında bol vakitleri olan, sürekli yiyip içen, konuşan, dedikodu eden, şarkılar söyleyip dans eden kişilerdir. Aslında insanların bu monotonluğuna öyle dialoglar yazar ki, onun mizahı da burada gizlidir. Biraz grotesktir, bugünden bakınca.
bu cümledeki "ne kadar harika bir gün" bir ironidir aslında. Böylesi bir yaşamda da çay demlemek ile kendini asmak arasında bir fark görmediğini söyler. Kötümser bir eleştiri niteliğindedir aslında. Ama yapı tersini anlamaya da müsait olabilir. Gerçekten çok güzel bir gün de ölmek! Onun eleştirelliğinde böylesi bir mutluluk anlayışı da çok abes değildir kanımca.
  • Paylaş
... Manifestolarımı ve seviştiğim paradokslarımı yankılandıracağım bir yer buldum. İnsan bedenine hapsolmuş sokak kedisinin ruhuyum, daktilonun maviliği, çellonun sancısı mis gibi sokak edebiyatı ve sessizlik korkuyorum. Bu; sessizliğin fısıltısı.

**ZAMAN TANIĞI**

  • Paylaş
Çay mı demlesem diyor ya. İşi kendi yaptığı için yalnız olduğunu anlıyoruz, çayı demleyecek bir insan bile yoksa hayatımda ölsem mi ya la diyor arkasından da. Mevzu bu zaten abi çayı ayılmak için istiyor, çünkü kafa bi milyon, çehov olmuşsun ama yalnızsın be hacı diyerek efkar yapmış asayım bari kendimi şekilde aforik bir cümle ile çayı demlemekten de yırtmış uyanık ama kafa hala güzel.

Sonuç olarak çehov testesteronun tavan yaptığı gün sevişemeyince hatun tavlamak için değişik önermeler ve aforik sözlerle ilgili uyandırıp hatun yapmaya çalışmış . İşin içine ölümü de sokarak iyice kadınlarının narin tarafına çalışmış çakal hatta burdan gruba bile yürümüş olabilir. Bir Türk ata sözü der ki,

Çay var, içersen? :))
  • Paylaş
4

Devrim Deniz Bardakcı, ..olabilir tabi.. farklı bi bakış açısı :)

Hakan, :) teşekkürler.

Ayhan Şimşek, selam olsun tüm çaykolik yoldaşlara

Hakan, Selam dostum :-)

Demek ki çok harika bir gün değil ki bu duygu karmaşasına bizim rus yazarımız çehovumuzun ruh halide kaosumsu olmuş. Genellikle çayı tercih ederim. Çay kötüyse de gene çayı tercih ederim. Çay getirenim olmasada gene çayı tercih ederim. Yani her durumda oyum çaydan yana olur. Kapı koluna takılırım çay demlerim. Sevgili görürüm yok mu çay derim. Kahve içen görürüm çayın yerini tutmuyor derim. Maçı kazansam çay ısmarlarım. Maçı kaybetsem neyse çayımız var derim... Her şekilde çay demler içerim . Sonrada kendimi asar mıyım onu bilmiyorum :))))
  • Paylaş
2

Jawair Chaker's, Çok iyi yaaaaaa:)

İkisi de bir kaçış yolu. Harika bir gün, önümde hiçbir engel yok ne istersem yapabilirim. Kendimi asabilir ve diğer bütün sorunlardan kurtulabilirim. Ya da çay demleyip 'keyif' yapıp, kafamı sorunlardan uzaklaştırabilirim. Kelime olarak 'kendimi assam' demesek de hepimizin ölmek istediği anlar olmuştur.
Çay benim için de @GüzinTurhan'ın yazdığı gibi her durumda ilk aklıma gelen şey olduğuna göre ölmek isteyecek kadar bunaldığım bir anda da aklıma gelebilir. Bunu benim gibi çay ile sarhoş olabilenler, içmeyince kafası tutanlar daha iyi anlayabilir.
  • Paylaş
2

Güzin Turhan, O zaman bizde cay içerek guzellesim hobaa:))) hatta belki toplanirsak cayanizm tarikati kurarak kafamizda demlikle dolasabiliriz :)))) bkz: pastafaryanizm inanisina ithafen :))))

Mine, ben var seversen, çay var içersen, yol var gidersen diyorum ozaman ;)

Çehov çocuk yaşta acının dibini gölgeler altında kalarak yaşamış garip bir adamdır nihayetinde...
Azimle yılmadan beklemeyi bilmiş bu adamın mesajını Mahsun'dan cevaplayasım geldi:


sonu gelmez bu yollarda acilarla doluyum ben arkadas
her sarkida hüzünlenen ben o hasrettin ben o gurbettin ben o topragin ogluyum arkadas yikilmadim ayaktayim dertlerimle bas basayim zalimlere kötülere vede serrefsizlere yenilmedim
buradayim
  • Paylaş
Camus'cü anlamda düşünürsek eğer; felsefi intihar ile fiziksel intihar arasındaki bir gidip gelmedir, birinin bir diğerinden farkı yoktur bu yüzden Camus her türlü intiharı yadsır.
  • Paylaş
hayat sizi yormuşa benziyo bu kadar çabukmu pes ediyosunuz daha durun daha yolun yarısına varmadan bu gitme çabaları neden bu sıkılganlık bu bezmişlik filan size yakışıyomu yakışmıyo :( :( :(
  • Paylaş
4

Jawair Chaker's, Hocam pes yani bu nasıl bi cevap veriş şeklidir insanı hayattan soğutmaya yeterli bi sebep soruyu doğru anladığınızdan emin misiniz gafletine düşmeyeceğim çünkü anlamamışsınız.

Taylan Dağlı, bana eksileri basmışlar abi ben nerde hata yaptımki abi :'(

Jawair Chaker's, abi sen evlat olsan sevilmen :))))))))))))