Bilmek istediğin her şeye ulaş

ABD'de ehliyet nasıl alınır? Prosedür nedir?

Kısa süreli olarak ABD'de kalacaksanız ve Türkiye'den bir ehliyetiniz varsa eyaletlere göre değişmekle birlikte 1-12 ay arası Türk ehliyetiyle idare edebilirsiniz.

ABD'de ehliyet alma işlem ve prosedürleri ise eyaletten eyalete farklılık gösteriyor. Mesela Washington DC, Massachusetts ya da Teksas'ta benzer uygulamalar söz konusu. Bu eyaletlerde geçerli bir ehliyetiniz olduğu takdirde 1 yıla kadar otomobil kullanabiliyorsunuz. Üç eyalet için tavsiye edilense ülkenizden uluslararası bir ehliyetinizi çıkartmanız. Uluslararası ehliyetiniz olduğu takdirde, otomobil kullanırken bir sıkıntıyla karşılaşmıyorsunuz. Teksas'ta dikkat edilecek bir husus, 18-75 yaş arasında olmanız şartı. Türk ehliyetinizin İngilizce çevirisini de resmi ofislerden yaptırmanız gerekiyor.

New Jersey'de ehliyet almak kolay. Burada ehliyet alabilecek kişiler: Antlaşmalı tüccarlar, öğrenciler ve aileleri, geçici işçiler ve eşlik eden arkadaşları ve çocukları, şirket içi transferlerle gelen çalışanlar ve aileleri, din adamları ve eşleri. Ancak F tipi vize ile gelen öğrencilerin ve ailelerinin ehliyet sahibi olmak için INS I-20 formuna ve öğrenci kimliğine ya da okulu tarafından verilmiş, durumunu belirten bir kağıda ihtiyaçları var. Bunlarla beraber I-94 formlu pasaportunuzun olması yeterli. Bundan sonra yapmanız gerekenler, eyaletin 6 puanlık kimlik doğrulama programını tamamlamanız (Bunu Motorlu Araçlar Komisyonu internet sitesinden yapabilirsiniz). Geriye kalan son şey INS'den (Birleşmiş Devletler Göçmen ve Vatandaşlık Bürosu) yeterlilik belgesi almanız ve geçerli bir sürücü ehliyetinizin olması. Bunlar sadece yarım gününüzü alıyor.

Daha fazla bilgi için ziyaret edin: dmv.org
  • Paylaş
Eğer turk ehliyetiniz warsa cok daha kolay olacaktır sizin icin prosedür, direk gidip sadece direksiyon dersi alarak ehliyetinizi alabilirsiniz eğer yoksa DNV ye gidip kendi dilinizde ama Amerikan kurallarının bulunduğu bir testi geçmeniz gerekecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1237 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt