Bilmek istediğin her şeye ulaş

ABD'nin en büyük dergilerinden Newsweek kapandı. Yakın gelecekte, medya yayını (gazete, radyo, tv) sadece internet üzerinden mi halka ulaşacak?

Ross Dawson'ın tahminlerine göre ABD'de 2017'de Türkiye'de ise 2036'da basılı gazetelerin sonu gelecek.

Kaynak (ve diğer ülkeler):
futureexploration.net/newspaper_extinction_timeline.pdf
  • Paylaş
Tabii ki İnternet üzerinden olmalı. Her gün kilometrelerce karelik yağmur ormanı kesip bir de entellektüel ayaklarına yatmak kadar ikiyüzlülük var mı... .
  • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, Aynen katılıyorum. Bu "kitabı hissetmelisiniz, elinizde tutmalısınız" tarzı yaklaşımlar yayınevlerinin safsataları. Diğer şekilde hala papirüslere yazıyor, okuyor olurduk.

"Google olsa ne yapardı" kitabında gazetelerin Google ile olan karşılaştırılması ve google'ın mantığıyla davrandıkların nasıl bir yol çizmeleri gerektiği anlatılıyordu. Benim de görüşüm kesinlikle basılı medya bitecek çünkü sınırsız ve şimdilik ücretsiz bir bilgi ağı varken sınırlandırılmış ve ücretli olanı kimse tercih etmeyecek. Gazete ve kitapların kokusunu sevenlerin oranı her yeni doğan ile birlikte azalıyor :)
  • Paylaş
Öyle olması olası. Belki de kağıt israfı ve ağaçların kesilmemesi için bir umut olabilir. :) Çok mu iyimser oldum ne? Yani ağaçlar sanki sadece kağıt için kesiliyormuş gibi, değil mi? :)) ) İlahi ben...
  • Paylaş
Tüm zamanların en güçlü medya aracı TV ve onun yayın dünyasıdır (teknik ve yapım olarak) . Hâlâ öyle.
  • Paylaş
Bence yayımcılığın önü internet ortamında hiç açık değil. Derginin kağıda basılması ya da internetten yayımlanması hiçbir şey değiştirmez. Her ikisinin de ortaya koyulmasında insanlar görev alıyor. Dergi olarak satıldığında yayımcıların cebine para giriyor ve işlerine devam edebiliyorlar. İnternet ortamında ücret talep etmek çoğu zaman işe yaramıyor. Çünkü insanlar genelde bilgiye birden fazla kaynaktan ulaşabiliyorlar. Bu yüzden kaliteli ve köklü yayınların çizgilerini internette koruyabileceklerine inanmıyorum. İnternet ortamında kendilerini maddi açıdan tatmin etmeleri çok çok zor.
  • Paylaş
Hiç şüpheniz olmasın :)
  • Paylaş
Benimde kişisel görüşüm bu yönde, hatta gazete ve dergilerde çok daha interaktif hale gelerek olabildiğince kişiselleşecek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1064 Görüntülenme14 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları