Bilmek istediğin her şeye ulaş

Abdulkadir Duru kimdir?

Abdulkadir Duru

İş Adamı, Yazar, Şair1920- 1989

Eğitim imkanının sağlanamaması sonucunda bir dönem kunduracılıkla uğraşmıştır. Eğitimini sürdürememesi ve yerel bir zanaatkar olmayı daha fazla kabullenemeyerek 16 yaşında tek başına İstanbul' a gider. Gündüzleri ünlü bir ayakkabı dükkanında ücret almaksızın çırak olur, geceleride hamal postallığı tarzında para kazanabileceği işler yaparak geçimini sağlar. Daha sonradan ustasının verdiği izinle kendi ayakkabı imalat işini kurmuştur.

Çevresindeki insanlara ' Ne iş yapıyorsan, mutlaka en iyisini yap' düşüncesini benimsetmeye çalışmıştır. 'Fikir kulaktan değil eylemden girer' diyerek memleketi olan Kemaliye' de kendisine ait bir Teknokent kurmuştur. Hayatı boyunca kazandıklarını harcayarak çeşitli sanayi dallarında ar-ge çalışmaları ve üretim sağlayan atölyelerin bulunduğu matbaa, ilkokul, lojman gibi tesislerin yer oldığı bir yerleşke oluşturmuştur.

Çeşitli sanayi dallarında basın ve inşaat alanında faaliyet gösteren sekiz şirketin kurucusu ortağı olarak koordinatörlük görevinide yerine getirmiştir.

'Bütün yapmak istediğim insanların zihinsel tabulardan kurtulup kendi yeteneklerini keşfetmesi ve bunu hayata geçirmekte tereddüt etmemesidir. Çünkü Türk insanının tek zaafı kulağından yönetilmesi, tek eksiği de iş , ürün sahibi olmayı bilmemesi, ekonomik oyunlara gelmesidir. ' diyen Duru 48 tane de kitap yazmıştır.

  • Paylaş
düşünür
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1234 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları