Bilmek istediğin her şeye ulaş

ABET nedir? Faydaları nelerdir?

ABET 'in açılımı Accreditation Board for Engineering and Technology'dir. Türkçe'si Mühendislik ve Teknoloji Programları Akreditasyon Kurulu'dur. Yüksek öğretim kurumlarının uygulamalı bilim, mühendislik, teknoloji ve bilişim alanlarındaki programlarını akredite eden ve sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteren bir oluşumdur. Kısaca dünyadaki üniversitelerin belli standartlarda olup olmadığını denetleyerek denklik veren bir kuruluştur. Değerlendirmelerini üniversitelerin bütçelerini, laboratuvar, kütüphane, öğrenci işleri ve bilgi işlem alt yapısını; ders programlarının içeriklerini, öğretim üyelerinin özgeçmişlerini, ders verme yöntemlerini, öğrencilere verilen kariyer desteğini, öğrencilerin bitirme projelerini ve iş hayatına ne kadar hazır olduklarını, öğrenci projelerine sağlanan maddi desteği, bölüm mensuplarının motivasyon seviyelerini, üniversitenin tüm akademik ve sosyal olanaklarını detaylı olarak inceleyerek yapıyorlar.

ABET akreditasyonu, uluslararası tanınırlığın yanı sıra eğitim kalitesinin Amerika’da akredite olan üniversitelerle denk olması ve verilen diplomanın tüm dünyada geçerli olması anlamına gelmektedir.

Ülkemizde İTÜ 24, ODTÜ 13, Boğaziçi Üniversitesi 6, Doğu Akdeniz Üniversitesi 4, Bilkent Üniversitesi 1 programında akreditasyona sahiptir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4260 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt