Bilmek istediğin her şeye ulaş

Abiyogenez teorisi nedir?

Bu teori, yeryüzündeki yaşamın cansız maddelerden meydana geldiğini savunan görüştür. Kendiliğinden oluş teorisi de denilmektedir.

Aristo, canlıların madde parçacıkları içinde bir aktif öze sahip olduğunu ve her canlının bu aktif özden geliştiğini savunmuştur. Bu aktif maddeler bir şey yapma yeteneğine sahipti. Bu görüşü destekleyenler için örnek gösterilen kanıtlardan biri Cnidos yakınındaki bir gölde olan olaylardır. Susuzluk döneminde göl kuruyup yağmurlarla tekrar oluştuğunda bile balıkların gölde olması, balıkların kendiliğinden çamur ve kumdan oluştuğu fikrini vermiştir. Abiyogenez inanışı, Aristo’dan sonra da diğer bilim adamları tarafından da desteklendi. Yani cansız balık yumurtası balık oluşturma yeteneğine sahipti.

Diğer deney; Belçika’lı Dr. Van Helmontbuğday taneleri ile bir arada bulunan kirli bir gömlekten, farelerin oluşturulmasına dair bir reçete bile hazırladı.
Burada aktif öz insan terinde bulunuyordu ve bu nedenle kirli bir gömleğe ihtiyaç vardı.

Francesco Redi isimli bir biyolog bu teoriden şüphelenerek hayat anlayışında bir çığır açtı. Redi, açıktaki etlerin üzerinde görülen kurtların kendiliğinden oluşmadığını, bunların sineklerin gelişme evrelerinden biri olduğu hipotezini ileri sürdü. Bu hipotezden hareket eden Redi, şu varsayıma ulaştı. Eğer ergin sinekler etten uzak tutulursa, ette kurtların oluşmaması gerekir. Bunu kanıtlamak için şu deneyi yaptı.

Geniş ağızlı 4 cam kavanoz alıp
1. ye ölü yılan
2. ye balık
3. ye birkaç ölü yılan balığı
4. ye dana eti koyup ağızlarını açık bıraktı.

İkinci grup için yine 4 kavanoz ve aynı etleri bıraktı fakat farklı olarak bunların ağızlarını sıkıca kapattı. Kısa zamanda açık kavanozlardaki etler kurtlandığı halde kapalı kavanozlarda kurtlanma görülmedi. Böylece Redi, et üzerindeki kurtların sineklerin et üzerine bıraktığı yumurtalardan çıktıklarını kanıtladı.

Evrim Teorisi

Bu deneyin sonunda Redi gözlemlerini şöyle açıkladı. 'Yeryüzündeki bütün canlılar ilk bitki ve hayvanlardan üreyerek oluşmuşlardır.'

Rediden önceki biyologlar cansız maddelerden canlıların oluştuğunu ileri sürerken, Redi canlıların kendilerinden önceki diğer canlılarından ürediğini ileri sürmüştür. Bu da biyogenez teorisidir. Biyogenez teorisi ile kurtların kendiliğinden oluştuğunu savunan Aristo ve diğerlerinin abiyogenez teorisi çürütülmüştür.

Ardından Pasteur ve diğer araştırmacılar canlıların cansız maddeden kendiliğinden üreyemeyeceğini kanıtlayınca, yaşamın doğal yollardan nasıl meydana geldiği sorusu ortaya çıktı. Darwin de ilk yaşamın ancak 'amonyak ve fosfor tuzları, güneş ışığı, sıcaklık, elektrik akımı vb. Unsurların bulunduğu ılık bir su birikintisinde" oluşmuş olabileceğini savundu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

831 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları