Bilmek istediğin her şeye ulaş

AB mi? ABD'mi? Rusya mı? Yoksa İran mı bizim gerçek dostumuz?

Hiçbir ülke dostumuz değildir. Ülkeler dost olmaz sadece çıkar birliği kurarlar. 
 • Paylaş
türkiyenin 2 dostu vardır biri azeriler ikincisi türkiyedir bu saydığın ülkelerle aramızda hep menfaatlerimz sayesinde dost görünüyoruz ki menfaatin oldugu yerde dostluk ne arar
 • Paylaş
2

Murat Elbeye, Siyasi alanda belki Azerbaycan dostumuz ama azeri halkı çok da Türkiyeci değiller

Hakan, sanırım yurt dışında hiç azeri ye denk gelmedin... Azerbaycan da yada Türkiye de dostluk mesajları hava da uçuşsa da. Üçüncü bir ülke de denk geleceğin bir azeriyi ilk 10 dakka içinde sevmeyeceğine garanti veririm. Yahu Allahın domatesine bile dünyanın en güzeli azeri domatesi diyen kaç insan tanıdınız. övünmek ve insanları her fırsatta aşağılamakta üstlerine yok. Tabii bu yazdıklarım Türkiye Azerileri için geçerli değil.

Hangi ülkenin gerçek dostu varmış ki? @nazende çok güzel demiş, çıkarları çatışan tüm ülkeler birbirleriyle dostluktan çıkarlar. Türkün tek gerçek dostu Türktür tabii ki aynen Amerikalının tek gerçek dostunun da Amerikalı olması gibi.
 • Paylaş
Siyasi tarihte dostluk kavramı çok değişkendir.Güç mücadelesi içinde dostlarda düşmanlarda hızla yer değiştirebilir.
 • Paylaş

Tek dostumuz Muz Cumhuriyeti'dir.

 • Paylaş
Devletler arası dostluk yoktur.Menfaat vardır.
 • Paylaş
Hiçbirisi de bizim dostumuz değil ne var ki çıkarlar ön plana çıkar bir şeyler istenir o ülke bizi müttefik yapar birileri para için insanlara her şeyi yaptırır iken birileri bizim dostumuz görünür bize her şeyimizi unutturur gider...
 • Paylaş
Bizim gerçek dostumuz Rusya'dır. Rusyanın siyasi rejimi olarak konuşmuyorum. Gerçekten Rusya halkı bize sempati duyuyor.
 • Paylaş
Siyasi arenada abi kardes dost düşman bu gibi kavramları belirleyen seyler iç ve dış dinamiklerdir . Modern cagda bu dinamiklerin içinde ekonomik ve siyasi cıkar kavramı agır basmaktadır. Yani faydacı bir cizgi görülmektedir. Dördü de aynı anda hem dostumuz hem düşmanımız olma potansiyeline sahiptir. Rusya ve Avrupayla ekonomik ilişkilerimiz yoğundur. Bunun yanında Amerika ile askeri alandaki ortak calışmalarımız( müttefiklik silah geliştirme...) ve istihbari ortaklıklarımız bizi yakın yapar.
Ancak Avrupa'nın dayatma tarzı bir duruşla bize dikte ettiği ermeni meselesi kıta sahanlığı mevzusu bizi uzak kılmakta.. Rusya ile de Amerika'ya yakın olmamızdan kaynaklanan belli uzaklıklarımız mevcut ama benzerliklerimiz bizi yaknlaştırmaktadır. İran sınırları içinde yasayan Türk unsurları dolayısıyla Türkiye'ye hep mesafeli bir duruş sergilemiştir. Ama ciddi bir düşmanlık olduğu da düşünülemez.
bütün bunlar bir arada düşünüldüğünde su mu dost bu mu dost seklindeki bir soru bir miktar kıt olma özelliğne sahiptir. Aynı anda ikisi birden bile varolabilmektedir. . .
 • Paylaş
Tarihe bakarsanız hicbir ülkenin birbiriyle dost olmadığını görürsünüz. Tarih tekerürden ibarettir bu yüzden hiçbiri dostumuz değildir.
 • Paylaş
Türkün türkden başka dostu varmıymış!!!
 • Paylaş
Bende ulkeler arası dostluklar kurulmasının olası olmadıgını dusunuyorum, kaddafı 1 sene oncesınde berlusconın dostuydu, ulkeler arası nezaket kuralları ve cıkar ılıskılerının karsılıklı olması dostluk gıbı gorunebılır ama bunlardan bırı bozuldugu zaman dostlukda bozulmus olur
 • Paylaş
Devletlerin dostu olmaz, devletler içerisindeki halkların diğer devletlerin halkları ile olan ilişkisi vardır; ki bunlarda da dostane olan her zaman için hasmane olandan yeğdir. Bugünler artık 1789 ile başlayan hareketliliğin ürünü olmaktan çıkmıştır, insanlar sınırları aşmış, aşılan sınırlardan dönülmek istenmemiştir. Liberalizm kendini hepten kabul ettirmiş, Tarihin Sonu gelmiştir. Netice de söylemim şuna varmak istemektedir: Hiç bir ülke bir diğer ülkenin dostu olamaz. Yakın ilişkiler kurulabilir; ama bunların sarsılması en yakın iki halk arasında bile çok olasıdır. Yakın zamanda Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri üzerine düşünüldüğünde ne dediğim daha iyi anlaşılabilecektir. Mavi Marmara Olayı'nın üzerinden 10 yıl geçmiş değil, ki öncesinde ilişkiler gayet iyiydi İsrail ile.

Sevgili arkadaşlar, devletleri dost yapabilmemizin yolu var ise eğer, bu onların içindeki unsurlardan olacaktır; bir zamanlar kendi güç kullanma, ceza verme yetkilerini bir üst otoriteye teslim etmiş olan "insanlar" sayesinde olacaktır.
 • Paylaş
Müslümanin müslümandan baska dostu olmaz, iran sünni olmadigi icin onlarda dost degil. İranda bir tek sünni ibdaethanesi bile yok ve sünniler hapishanelerde cürüyor veya asiliyor. Suriyedede iran askerleri tarafindan katlediyor.
tek bir istisna var oda düsmanimizin düsmani olan, bizim dostumuzdur misali ama öyle bir ülkede bulamiyorum.
 • Paylaş
2

Şaman, Neden acaba bu Suriyeli mülteciler Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE gibi dost, Müslüman, zengin ülkeler dururken kendi yağında kavrulmaya çalışan Avrupa'ya akın ediyorlar?

Tarik, cünkü hepsi bati müteffiki mesela senin müslüman kimligin senin müslümanligina delil mi? degil tabiki öyleyse Allah ile kandiran hükümdarlardan bi beklentin olmasin. avrupaninda ucuz isci pesinde oldugu icin mültecilere kapi aciyor. almanya bir sirket, ülke degil.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1414 Görüntülenme19 Takipçi14 Yanıt