Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aç olmadığımız halde sıkıntıdan yemek yeme isteğimizi nasıl durdurabiliriz?

Burada hissedilen açlık fiziksel açlık değil, duygusal bir açlıktır. Duygusal açlığı frenlemek, fiziksel açlığı frenlemekten çok daha zordur. Örneğin mide dolu olduğu halde duygusal bir ihtiyacı karşılamak için bir şeyler yeniyorsa, büyük ihtimalle yemeye devam edilir. Bir süre sonra da fazla yemek sebebiyle suçluluk duygusu gelir. Ama açlık sebebiyle yeniyorsa, doyduktan sonra frene basmak kolaydır. Sonuç olarak yaşanan yoğun stres, obezite için giderek yüksek risk faktörü haline gelmiştir.

Erken çocukluktaki anılar, yaşam boyunca yeme alışkanlıklarını çok etkilemektedir. Eğer bu anılar dengesiz ve değişken gelişmiş ise yeme davranışında bozukluğa yol açabilirler. Yeme bozukluğunda yiyecek, anne-babanın sevgisinin yerini alabilir. Bunun dışında bu dönemde yeterli değerlilik alamayan, fark edilmeyen ya da koşullu sevilen çocuklar vardır. Bu kişiler büyüdüğünde yalnızlık, terk edilme, çaresizlik ve öfke dönemlerinde aşırı bir yeme ihtiyacı hissederler.

Çocukluk çağı anıları etkisi ile epinefrin, nöropeptid y ve kortizol hormonu üretimi artar. Bu hormonların hepsi de açlık hissine neden olur.
 • Paylaş
Açlık beynin hipotalamusun parçası olan belli bir bölge tarafından yönetilir. Sıkıntı ise duygusal bir olaydır. Bu sıkıntı açıklığını doldurmanın yolu çoğu zaman gıdalardır. Genellikle psikolojik sorunlarda, depresyonda ve yalnızlık durumlarında abur cubur yenilerek aç olunmadığı halde yeme alışkanlığı kazanılır.

Can sıkıntısı buna bağlı olarak koşullanır. Her sıkıldığında ve boşluğa düştüğünde sürekli gıda tüketimi gerçekleştiren birey, zamanla can sıkıntı yaşadıkça tükürük salgısı artar, bir şey yeme ihtiyacı hissedebilir. Ayrıca can sıkıntı sonucu yenilen yemekler sindirim alanı artışına neden olur. Sempatik sinir sistemiyle de alakalıdır.

Sıkıntı

Bu kendi oluşturduğumuz koşullanmayı engellemek için;

 • En çok neyi yaptığınızda sıkılıyor ve buna bağlı olarak besin tüketimine başlıyorsanız onu yapmayı azaltmakta fayda vardır.
 • Duygusal bir tatminsizlik söz konusu olabilir. Özellikle böyle durumlarda çikolata gibi mutluluk verici besinler tüketilir. Bu tür sorunları kökten çözmek gereklidir.
 • Televizyon karşısında yenilen yiyecekler en zararlı ve gereksiz olarak tüketilen yiyeceklerdir. Gün içinde çok fazla televizyonla ilgilenmemek gereklidir.
 • Amaç oyalanmak ve sıkıntıyı engellemek ise ve genellikle evde geçiriliyorsa zaman, yemek yemek yerine sağlıklı yiyecekler pişirmek iyi fikirdir. Yemek yaparken doymak gibi bir durum söz konusudur genellikle.
 • Sosyalliği artırmak çok önemlidir. Bulunduğunuz ortam sizi çok etkiler. Bu nedenle mekan değişikliği yapmak işe yarar.
 • Paylaş
Spor yapmak, bol su ve şekersiz bitki çayları içmek, örgü-resim gibi ellerinizi oyalayacak etkinliler yapmak, müzik eşliğinde dans etmek iyi gelebilir.
 • Paylaş
Sigara içmek de durdurabilir ama zararlı olduğunu söylüyorlar.
 • Paylaş
Bu durum genellikle çok boş kaldığımızda yaşanır.O boş vakit mutlaka doldurulmalıdır.Bana göre en iyi çözüm spor yapmak ya da kitap okumaktır.Tek başımızayken de daha çok sıkılacağımız için evde vakit geçiriyor bile olsak insanlarla iletişim halinde olmak iyi olacaktır.Dişlerimizi fırçaladığımızda da bir şeyler yeme isteğimiz durur.
 • Paylaş
Playstation oynayarak .
 • Paylaş