Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan sırf dünya için mi yaratılmıştır (dini inanca göre)? Değilse insan neden vaktini sadece bu dünya için harcamaktadır?

Soru evrildikçe evriliyor; orijinalini de paylaşayım, yanlış anlaşılmasın: "Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarfediyorsun!"

Ben başka gezegenlere de gideriz belki diye uzay mühendisliği okudum. Annem ve babam beni sırf dünya için yapmışlar sanırım ama ben başka gezegenlere de gidebileceğim umarım. Soru beni pek etkilemedi zaten bütün vaktimi dünya dışındaki gezegenlere harcıyorum. Sayın soru sahibi benim de ilgimi çekti, siz hangi gezegenlere, galaksilere, yıldızlara harcıyorsunuz vaktinizi? Bir sorum daha olacak: Biz tanımadığımız insanlara "siz" diye hitap etmeyi tercih ederken siz kendinizi hepimizden büyük görüyor da ondan mı sürekli "sen" diye hitap ediyorsunuz? Bu kibir sizce sizi nereye götürür?
  • Paylaş
32

Zerreyim, İlk sorunuza cevabım
-Ahiret hayatına yani ebedi hayata
Diğer sorunuza cevabım ise
-Evet. İnananlar inanmayanlardan üstündür.

Ayhan Şimşek, İşte GERİZEKALI tanımının Türk Dil Kurumunca ifadesine tam bir örnek cümle.
Neymiş, inananlar inanmayanlardan mıymıy mıy MIYY :))

Dilara, Zenne Hanım sizin inancınıza göre üstün olabilirsiniz, zaten bu faşist fikirler yüzünden o inanca oldukça uzağım, uzağımdan öte karşıyım. Eğer kitabınız size bunu öğütlüyorsa başınızdaki sakallı belli ki onu kendi çıkarları için yazmış. İçine ego giren din bu dünyadan uzak olmalı. Yazmayacaktım ama yazayım, olmayan bir şeye inanıyor olmanız tam bir geri zekalılık örneği. Hele bir de en önemli emelinizin Arabistan'a gidip, zengin Araplara bir sürü para döküp boş bir kutunun etrafında deli danalar gibi dönüp gelmek olduğunu düşününce gülmekten gözlerimden yaşlar boşalıyor. Hayır sizin gibi o kadar çok salak var ki, Araplar atık gelebileceklerin adetini kısıtlıyorlar. Bir de gidip kurban kestirip toprağa gömdürtüyorsunuz sizi katil ruhlu yaratıklar. Hele şeytan taşladığınızı zannederek riyalleri sayıp aldığınız taşlarla asıl şeytanın ekonomisini güçlendirmeniz dillere destan. Ülkenin başında cenabet eline sizin başbuğun yazdığı kitabı alıp sallayarak yalan söyleyen bir hırsız var, onu da desteklersiniz şimdi. Çünkü neden? Geri zekalı doğmuş, geri zekalı büyümüş ve geri zekalılığın erdem olduğunu sanan bir salaksınız. Ebedi hayat olsa bile sizin gibi içi kötülüklerle dolu bir yaratığa olmayacaktır. Ahiretiniz varsa siz orada cehenneme gidecek ilk kişilerden olacaksınız. Sakallının yazdığı kitapta sizin en çok sahip olduğunuz (geri zekalılık dışında) kibrinizin de günah olduğu yazıyor. O kibir sizi o inandığınız en sıcak ateşlere sokup sokup çıkartacak. Şimdi lütfen inançlı götünüzü alıp ikileyin.

Şaman, Oha diyecektim ama hak etmiş. Sezar'ın hakkını Sezar'a Zenne'nin hakkını Zenne'ye vermek lazım. Ne yazık yorumlarda beğendim tuşu yok.

Ayhan Şimşek, ALT+n1 var ya :))

Bazarov, İnançlı insanların fanatizminin bende uyandırdığı duygu, öfke. Öte yandan, inançsız ve kendini kültürlü zanneden insanların fanatizmi ise bende daha çok acıma duygusunu uyandırıyor. Çünkü inançlı insanlardan farklı bir tavır sergilemiyorlar fakat kendilerini farklı bir yerde görüyorlar. Ne acı..

Elinizi vicdanınıza koyun ve şu üstteki uzun yorumu bir kez daha okuyun lütfen. Ne demiş, ne vermiş, ne katmış? Birini gömmüş sonra onun üzerinden aynı dine mensup herkesi gömmüş, o dini gömmüş, aşağılamalar, hakaretler, küfürler.. Karşısındaki cahil diye nitelendirebileceğimiz kişiden daha olgun bir tavrı var mı? Hayır bence onun da acınası ve nefret dolu bir üslubu, tavrı var. İşte bu tavırlar yüzünden karşısındaki insanlar daha bağnaz oluyor. Kendilerine küfürler savurulduğu için kendi içlerine kapanıyorlar ve en küçük eleştiriden ve özeleştiriden korkar, kaçar hale geliyorlar. Neyse uzatmadan tek bir kelimeyle toparlamak istiyorum: yazık...

Ayhan Şimşek, Her şeyin bir kopma noktası var Bazarov.
Sadece bu ileti üzerine yazılmış gergin cümleler değil yukarıda bahsettiklerin.
Ayrıca söylediğin bir çok şeye katılsam da İnandığı dini bu denli despotça çevresine bulaştırmaya meraklı iflah olmazları "görmezden geldikçe büyüyen saçmalamalarını 14 yıldır izliyoruz" Bu nedenle bahsettiğin olgun tavırları İnploid geçmişini iyi incelersen bol bol göreceksin.
Patlamış olan şu noktada, geçmiş tüm bu olgun tavırlara "yazık" olmuş diyorsan eğer; Bu olgun tavrın nasıl devam ettirileceğinden de bahsetmelisin. Yoksa kurtulmak bu bağnazlıktan bir hayal olacak!

Şaman, Ayhan hislerime tercüman olmuşsun. Zerre hem şov yapıyor hem de saygısızca yapıyor. Tabii ki saygısızlığının arkasında böyle durunca tepkiyi alacak. Bunların hepsi türbana özgürlük diyen sözde aydın kesimle başladı. Türban özgür oldu şimdi türban kafalar türban takmamaya özgürlük olamayacağını iddia etmeye başladılar. Bir Müslüman'ın gerçek amacı şeriat kurallarına göre yaşamak ve çevresindeki herkesin de o kurallara göre yaşamasını sağlamak, zorlamak, gerekirse öldürmektir. Şimdi Müslümanlar herkesi bunlara zorlarken, bir yandan da o gerçek Müslüman değil, bu gerçek Müslüman değil yapıyorlar. Sanırsın ki kitabı ana dillerinden okuyan Araplar onu anlamıyorlar, bizdeki tefsir Müslümanları anlıyor, biliyor. Zenne'nin gerçek Müslüman düşüncelerini ortaya çıkartmak için biraz provoke ettik evet ama gerçek gerçektir, ortaya çıkmasının da hiçbir mahsuru yoktur. Bunların hepsi böyle, eyleme dökemeseler de böyle düşünüyorlar çünkü dinleri onlara böyle davranmalarını emrediyor. Kötüye ve güce tapıyorlar; Şeytan Ayetleri diye kitap yapana cihat ilan ediyorlar. Bence Atatürk doğru yapmıştı. Hem laik hem de Müslüman ülke ancak Müslümanların şeriat hayalleri bastırılırsa olabilirdi...

Ayhan Şimşek, Şaman,
Bu insanların, özellikle bu yaftalarını ciddiye alabilmem için neleri bildiklerini bir anlamam gerekir.
Adam/Kadın konuya öyle bir giriyor ki konu hakkında fikrin yoksa sanırsın ki kendisi bir uzman.
Sonra ayıkla pirincin taşını. Herkes her konuda uzman olmak durumunda değil ama en azından benim fikrim bu diye düşündüklerini dile getirmezsen milletin kafasını saçma sapan kişisel ideolojilerle ve kaynağı belirsiz bilgilerle doldurduğun için en büyük suçlu ve günahkar sen olursun.
*
Bu noktada bu denli iddialıysa arkadaş Türkiye'nin Cumhuriyet öncesi ve sonrası sosyal yapısını ne denli bildiğini önce bir anlatması gerekir Kİ bir noktadan sonra kendisine hakaret etmeyeyim.
Kaldı ki Bazarov'un yaklaşımını da doğru buluyorum. Fakat Türkiye'deki bu bağnazlığın gelişimi yarım yamalak ve yalan-dolan araştırmacılar vasıtasıyla ulaşılmış olan sözde kaynak bilgilere sorgusuzca inanıp, pervasızca savunmalardan ileri geliyor.
Aslında bu konuyu bir soru başlığı altında irdelemeliyiz.
*
TÜRK AYDINI ve KİMLİK SORUNU / BAĞLAM Yayınları 1995
Mutlak her kütüphanede bulunması gereken özel bir inceleme/araştırma çalışmasıdır.

Ayhan Şimşek, İsmini verdiğim kitabin ilk basımı vardır bende ve 583 sayfadır. Az önce kitaba internetten baktım 283 sayfa olarak belirtilmiş almak isteyenin buna dikkat etmesini öneririm.

Bazarov@zindoz98 İlk olarak şunu belirtme gereği hissediyorum ki burada hiç ama hiç yapmak istemediğim tek şey Zerre'yi savunmak. Lütfen öncelikle bu noktadan emin olun. Ben de, gelip de burada saçma sapan ölümü düşünün, bu güzel çiçeklerin nasıl meydana geldiğini düşünün, yanacaksınız vb. temalı başlıklar açılmasından son derece rahatsızım. Yer yer şikayet et butonunu kullanmaktan da çekinmiyorum. Benzer şekilde, şu yukarıdaki eleştirdiğim yorumun sahibi arkadaş da Zerre'yle aynı kafada ancak zıt görüşte başlık açmaktan çekinmiyordu bunu da eleştirmemiz gerekmez mi? Ne farkları var? O başlığa soru sahibini eleştiren bir cevap vermiştim, bir iki yorumdan sonra kendisi bir linkle beni bu başlığa yönlendirdi. Üstteki hakaretler içeren yorumunu görünce de büyük rahatsızlık duydum ve tepkimi belirttim. Bence son derece çirkin cümleler kullanmış ve benim o cümleleri onaylamam söz konusu değil. İnploidte o arkadaşın ne kadar emeği var kime ne sağduyu göstermiş bilmiyorum da kendisi barış elçisi de olsaydı ben yine yukarıdaki çirkin üslubunu onaylamazdım. Size söyledikleri makul görünüyorsa elbette ona bir şey diyemem.

Bazarov@zindoz98 Daha dün büyük bir hevesle internetten kitap siparişi verdim ve heyecanla gelmelerini bekliyorum. Kitabı biraz överseniz bir sonraki siparişime dahil edebilirim :)

Ayhan Şimşek, Bugün buradaki bu tartışmayla başlayan kitaptan bahsetme gereksinimim bende bu kitap üzerine örneklemelerin de bulunduğu bir yazı hazırlama hevesi uyandırdı. Yukarıda ki yazına cevabımı yazdıktan sonra bir kaç cümlesini keyifle aktarırım buradan :)

Bazarov, Beklemedeyim :)

Ayhan Şimşek@kaisersoze söylediklerine katıldığımı yukarıda da belirttim. Hatta böyle bir soru başlığının açılması beni de rahatsız etti. Fakat bu o verilmesi zor %51 kararlardan biriydi benim için ve zerre gibi ahlakta ve ahkamda tahammül sınırlarını bilmez, tanımaz insanların anlayacakları dilin ulu orta teşhir edilmek olduğuna bu sıralar zor da olsa karar verdim. Hatta bunun tartışmasını da yapmayı çok isterim. Malum Cumhuriyet tarihimizden ve AKP döneminden de gördüğümüz üzere susmanın erdem olduğunu söyledikçe büyüyen egoları ve inandıkları saçma bağnazlıkları ve ahlaksızlıkları başta kendilerine olmak üzere daha büyük bir nesil yıkımını büyüdükçe hızlandırıyor.
Bu söylediğim maalesef evrensel ahlak doğrularına ters düşüyor, bunun farkındayım. Fakat Doğu ile Batının kesişmiş olduğu bu coğrafya insanının diğer tüm coğrafyalara oranla çok başka başka insanlardan oluşuyor olması da bir çok zorluğu beraberinde getiriyor. Bu nedenle evrensel doğrulara verilen evrensel tavırlar bu coğrafyada pek işe yaramıyor.
Açıkçası hala çözümcü bir davranış metodu bulabilmiş değilim. Bu nedenle de senden "yazık" diyerek eleştirdiğin duruma çözüm mahiyetinde gerçekçi bir yanıt vermeni istedim. (Bu arada yazılarındaki samimiyeti beğendiğim için senli konuşuyorum)
*
Türk Aydınının Dünyasını Anlamak
Türk aydını misyoner ve fonksiyoner olduğuna göre, neleri kendi uğraş ve ilgi alanı içinde saymaktadır? Bu sorunun cevabı, onun aydın duruşunu nasıl yaşadığını ve içselleştirdiğini ortaya çıkartabilir.
Öncelikle, Türk aydını soyut alandaki üretimi, yani felsefeyi çabayı küçümser, hatta hafiflik olarak görür, onun için aslolan eylemdir. Eylem ise, daha önceden ve başkaları tarafından yoğrularak doktrin haline getirilmiş felsefi bir çabanın hayata geçirilme kavgasıdır. Felsefi yoğurma işlemine yanaşmayan Türk aydını, dinsel olarak şekillenmişliğinin sonucu olarak, katıldığı doktrini mutlaklık terimleri içinde kabul etmekte ve bu yüzden de marxist değil marxistçi,
(güya Türkçeleştirilirken üretilen Marxçı terimi, Türk aydınının bu mutlakçı tutumunu açık etmektedir)
islami değil islamcı, muhafazakar değil mahafazakarcı olmaktadır.
Türk aydını aydınlatmaya soyunduğu için, kendini aydınlatamamış ve karanlıkta kalmıştır.
Türkiye, aydının entellektüele dönüşmesini veya entellektüelin galip gelmesini beklemektedir.

Türk Aydını ve Kimlik Sorunu / s.178/179

Ayhan Şimşek, Bölüm Yazarı; Mehmet Ali Kılıçbay

Bazarov@zindoz98 Bu konularda her zaman doğru tavrı takındığım gibi bir iddiam yok. Yeri gelince ben de "ya bir git" deyip kenara çekiliyorum. Ancak madem doğrusu ne olmalı diye bir konu açıldı beraber düşünelim. Basit düşününce; belki de doğru tavır karşımızdakine bu gibi saçma iddialarda bulunduğunda neden onun gerizekalı olduğunu düşündüğümüzü anlatmakdır. Çok basit ama karmaşık olmasına da gerek yok ki. Şimdi canlı örneğimiz üzerinden gidelim, Zerre dediki inanan inanmayandan üstündür, biz de dedik ki zerre sen malsın, o da gitti. Ee ne oldu şimdi? Bu tavrın zerreye bir faydası oldu mu? Bize oldu mu? Hayır kimseye olmadı. Bana öyle geliyor ki böyle durumlarda küfür etmek kendini ifade etme yeterliliğinden yoksun olmaktan kaynaklanıyor. Eğer öyle değilse (ki umarım değildir) bizim görevimiz kabak gibi görünen gerçekleri dahi sabırla anlatmak.

Benim sürekli dile getirdiğim bir konu var, ülkemizde din insanları geri götüren bir faktör olabilir ancak dinden uzak insanlar da dindarlardan daha kültürlü, daha akıllı değil. Yani ülkemizi bu hale getiren sadece AKP hükümeti değil AKP hükümetinin yanlışlarını görüp de onla muhalefet etmeyi beceremeyen duyarsız ya da yetersiz "ya insanlar oy veriyor" deyip kenara çekilen, akpli olmayanlar, dindar olmayanlar ve(ya) bizleriz. Siyaseti sevmeyen biri olsam da hemen her konuda insanlarla tartışmaktan geri durmuyorum bence bu bizim sorumluluğumuz. Onları küçümsemek yerine onlara yardımcı olmalıyız.

Son olarak kişisel bir örnek de vereyim. Benim ailem de muhafazakardır. Haliyle görüşlerimiz pek örtüşmüyor ancak ben onlara inançlarıyla ilgili pek bir şey söylemiyorum, sık sık mantıksız şeylerine de göz yumuyorum, onlar da bana çok karışmıyorlar öyle huzur içinde yaşayıp gidiyoruz. Geçenlerde sakin ve masum bir şekilde "ya kuranda şöyle yazan bir şey var ben anlayamadım sizce neden böyle" dedim. Açtık baktık onlar da "yahu bu işte bir mantıksızlık var" dediler. Şaşırdım. Geri adım atmalarını hiç beklemezdim. Şöyle bir sonuç çıkardım demek ki insanların hassas noktalarına saldırmaktansa bir şekilde o hassas noktalarının neden hassas olduğunu sorgulamaya itmek daha etkili olabiliyor. İnsanları savunma pozisyonuna sokmamalıyız. Benim güncel düşüncelerim bu şekilde :)

Dilara, Bence yeteri kadar hoşgörü gösterdik zerre gibilere. Dogma bir kafaya girmişse onu zehirlemiştir, kanser gibidir, kesip atsanız da nükseder. Yani onları dogmaları dışında bir topluma kazandırmak gibi bir şey söz konusu olamaz. Yanıtımı ve yorumumu da zerre gibilere bir faydası olsun diye yazmadım. Onlara faydalı olmak gibi bir misyonum yok hatta tam tersine. Amaç sadece egomu tatmin etmekti ve ettim de. Böyle bir yaratığı kendimi tatmin etme amaçlı kullandım diye kötü mü oluyorum senin gözünde bazarov? Olabilirim, hiçbir önemi yok, yaratığa kötü davrandım diye beni kınayacak insanların sempatisini kazanmak gibi bir amacım da yok. Yanıtım ve yorumum bana çok faydalı oldu, yaratığın çenesini kapatabildim ve bu benim için yeterli kazanımdır.

Dilara, Bence artık sen de tarafına karar ver. Bizi ötekileştirenleri ötekileştirmeme amaçlı çok çaba sarf ettik ama artık ötekiler. Öteki olup olmamak senin kararın, dogma kafalıların kafasında dogmadan dolayı hiçbir esneklik bulunmadığından bunun arası yok.

Şaman, Benden Dilara'ya %100 destek.

Bazarov, Dilara kötü şeyler yapmakta özgürsünüz zaman zaman hepimiz yapıyoruz sizi bundan dolayı kınamıyorum. Yeter ki bana haklı göstermeye çalışmayın. Zerre gibilere yeterince hoşgörü göstermişssiniz de, artık onlar iflah olmazlarmış da bilmem de bunlar sizin sınırlı tecrübenize dayalı, şahsi görüşleriniz. Ben bunları kabul etmiyorum. Kabul etmem için de ortaya hiçbir şey koymadınız. Sizinle kurduğumuz diyaloglarda negatif cümlelerden başka hiçbir şey görmedim. İnsanlara nasıl davranmanız gerektiğini bana sormanızı elbette beklemiyorum ben sadece yanlış gördüğümü belirtme gereği hissettim ve düşüncelerimi yukarıda açıkladım. Siz de ister tavrınızı ölçer, tartar ve değerlendirmeye açarsınız isterseniz de "ben böyleyim" der kenara çekilirsiniz. Kararınız beni ilgilendirmez.

Ayrıca herhangi bir karar vermem gerektiğini de düşünmüyorum. Benim tarafım durduğum yer.

@chamacon Şaman abi söylemek istediğin bir şey varsa doğrudan söyle. Fikirlerimizi oy çoğunluğuyla değiştirmediğimiz sürece kimin tarafında olduğunu belirtmenin bir önemi yok :)

Şaman, Taraf tutmaktan öte Dilara'nın yazdıklarına %100 katılıyorum, yazılması gerektiğini de düşünüyorum. Hiç kimseye faydası olmasa dahi benim de egomu okşuyor. Tarafımsa belli zaten. Ateistim, dinleri kabul etmiyorum, tanrıların var olduğu varsayımını da kabul etmiyorum. Tanrılar diyorum, tek tanrılı dinlerde bile birbirinin yazdığını bozan, birbirini kabul etmeyen tanrılar var. Bu durumun teist açıklamasıyla da ilgilenmiyorum.

Bazarov, "Tarafımsa belli zaten" den sonrası bizi ilgilendirmiyor. Aynı görüşte olmadığımızdan söylemiyorum bunu, gerçekten ilgilendirmiyor.

Benim naçizane tavsiyem egonuzu tatmin etmek için başka yollar bulmanız yönünde. Tabi sizin eylemleriniz üzerinde söz sahibi olmadığım için bir şey diyemem. Haklı olduğunuzda sövün o zaman. Hatta haklı olmanıza da gerek yok (bu olayda olduğu gibi) kendinizi haklı görün, buna inandırın sonra da sövüp kenara çekiln. Sorarlarsa da dolduk dersiniz. Tatmin olmaya ihtiyacımız vardı dersiniz. Biz böyleyiz dersiniz. Hayatta başarılar..

Şaman, Mantıklı.

Ayhan Şimşek, "Her şey birden bire oldu birdenbire" dediya Orhan Veli, işte Zerre'nin düşüncesini okuduğumda da birdenbire geldi aklıma TDK'daki karşılığı geri zekalının...
Rambo'nun dediği gibi "ilk kanı onlar döktü"
Ve Duman devam etti "Sor bana pişman mıyım"
*
Demek ki neymiş, az bir şey düşününce birdenbire olmuyormuş. Bir neden sonuç ilişkisi mutlaka oluyormuş. Canlıya özgü olan bir yerde patlama noktası bazen hiç hoş olmayan sahnelere de sahne olabiliyormuş.
Nihayetinde Zerre'nin zerre kadar aklı olmuş olsaydı eğer insanları bu denli provake etmezdi.
İşte sonuç; Zerre, PROVAKATÖR bir TROLDÜR.
Ve Duman, sözleri tokatlar gibi söyler "Aman Aman"

Şaman, bazarov ben de üstüne bir gece uyuyunca düşündüm de öncelikle ya senin yaşın fazla, ya benden çok zekisin ya da beni tehdit ediyorsun; benim egomu burada yazılan bazı şeyler okşuyorsa bundan sana ne, neden ego tatminimi başka yerde arayacakmışım, buranın nesi var? Hangi sıfatla bana tavsiye veriyorsun? zennenin trol olduğuna eminim, trole arka çıkan senin de trollük yaptığını düşünüyorum. Ayhan kardeşimin de dediği gibi ilk kanı onlar döktü, zaten güçlü olanlar da onlar, onlara vurulan her darbe benim hoşuma gidiyor, gitmeye de devam edecek. Burada darbeyi ben vurmadım ne yazık yavaş kaldım ama fırsat çıktığında darbemi vurmaktan da çekinmem. Biliyorum sen küçük kasabandan dahil olamadın ama biz yıllarca aman ötekileştirmeye karşı ötekileştirmeyelim dedik ve bunu yaptık, iyice kafamıza çıktı bu şeriatçı mahlukat (çoğuldur, mahluk tekil oluyor.) Artık sopa yeme zamanı bizim açımızdan onlar için geldi.

Bazarov, Şaman abi tavsiyeyle ilgili kısma cevabım önceki yorumumda zaten var istersen onu tekrar oku. Ama üşenirsen diye ben bir cümleyle yine toparlayayım, biz burada hangi eylemin doğru hangisinin yanlış olduğu üzerine kendimizce kritik yapıyoruz herkes istediği gibi davranmakta özgürdür.

Sizin burada darbe vurma şekliniz bana, ülkücülerin Türkiye'de Çinli bulup dövmelerini hatırlatıyor, kesinlikle daha sağduyulu değil. Her neyse uzatmak da istemiyorum. Belli ki eleştiriye açık değilsiniz. O halde bu diyaloğu uzatmanın da bir anlamı yok.

Şaman, İyi de benzetme hiç olmamış. Eğer önce Çinli ülkücüyü aşağılarsa ve ülkücü "neden beni aşağılıyorsun" diye sorarsa. Çinli de çünkü Çinli olduğumdan dolayı senden üstünüm. Bunun üstüne ülkücü Çinliye sövüp sayarsa neredeyse mantıklı bir benzetme yapmış olabiliriz. Yine de yanına yaklaşamaz, çünkü ateistin ülküsü yoktur, anarşisttir, Çinliye de, ülkücüye de, ikisinin sempatizanlarına da.

Bazarov, Mantıklı.

Ayhan Şimşek, Şaman, Evdeki hesap çarşıya uymaz misali Bazarova yüklenmeye gerek yok.
Bahsettiği doğru kendisinin doğrusu. Gel gelelim ki dışarıdaki yaşam ve eylem içerisindeki çeşitlilik maalesef kağıttan okunduğu gibi yaşanmıyor.
Sevgili Bazarov her ne kadar senin yaşam ve iyilik, sakinlik anlayışını destekliyorsam da bu sağlamasını doğru çıkartabileceğin bir davranış modeli değil.
Dışarıda ki canlı çeşitliliği, senin sandığın eğitilebilirlikten çok çok daha uzak.
Gerçek şu ki; SEN başar, ben kendiminkiler dahil tüm tükürülmüşlükleri yalarım. Ama bahsettiğinin hiç bir matematiksel değeri yok. Bildiğin ütopya. Gerçeklere dönelim lütfen. Yakında seçim var ve beyaz eşya, makarna, kömür sevdasına karakter satmalar tekrardan başladı başlayacak.
Neyse umarım bu ALT FORUM burada bir son bulur artık.

Valla Mass Effect oynadıktan sonra keşke Palaven & Turian'lar, Thessia ve Asari'ler gerçek olsaydı dedim zira şu iki uzaylı ırkından birer arkadaş, dost edinmek için neler vermezdim. İnsanlığın uzayda başka bir yaşam keşfedip uzaya açıldığını görmezsem hayal kırıklığına uğrayarak giderim herhalde.
Ayrıca zaten dünyanın b.ku çıktı, uzaya açılalım da koloni moloni derken burdan kaçmanın bir yolunu bulmak lazım. Şahsen ben de burası için yaratıldığımı düşünmüyorum.
  • Paylaş
Ah keşke dediğiniz gibi başka gezegenlere, galaksilere hatta evrenlere yolculuk mümkün olsa. Tabii ki bilim ilerliyor, günün birinde diğer gezegenlere yolculuk da mümkün olacak. En gitmek istediğim gezegen Venüs, aşkın, seksin, ihtirasın gezegeni. Tabii taa Venüs'e kadar gitmişken birçok kadın ve erkek olarak gitmeli ki threesome, foursome, grup sex hatta Kama Sutram'ına en sonundaki 14 insanın birbirinin için geçip haz içinde titreştiği At figürü de yapılabilsin. Bunun dışında Andromeda galaksisini de çok merak ediyorum. Bir de bir karadeliğe yakından bakabilirsem hayatımın misyonunu tamamlamış olurum. Ne yazık mesleğim gereği bütün vaktimi dünyaya harcıyorum, keşke ben de uzayla ilgili bir dal okumuş olsaydım da vaktimi dünyanın dışına harcayabilseydim.

Sayın soru sahibi, siz vaktinizi hangi gezegenlere harcıyorsunuz? Başka gezegenlere bu kısa hayatımızda gidilebileceğine gerçekten inanıyor musunuz? Siz inanıyorsanız bende de bir umut ışığı yanacak da... Bir de bizlere "sen" değil de "siz" diye hitap ederseniz mutlu oluruz.
  • Paylaş
Dünyadan kastın na, Bilmiwuwum ama
varsa galaksiyi gezdirecek bir taksi icadın açık-seçik söyle, saklama ben sadece bu dünya için yaşamak istemiyorum. Sıkıldım HUMAN ırkından. Az biraz bahsettiğin dünyaların karmasına da inanıyorum ama etkileşim şart.
Aklımdayken Galaxiler arası taksimetre ne yazıyor, sevgili soru sahibi?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

159 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt