Bilmek istediğin her şeye ulaş

Acı bir ilüzyon mudur?

Acı duymanın sebepleri farklılık gösterir. Bir bölgemizi yaraladığımız zaman duyduğumuz acı ile bir yakınımızı kaybettiğimiz zaman ki acı aynı değildir. Uluslar arası acı şu şekilde açıklanmıştır; ''Gerçek ya da olası bir doku zedelenmesi ile bağdaştırılan, ya da davranışlara da yansıyabilen herhangi bir zararla tanımlı duyusal ve duygusal hoşnutsuzluk yaratan deneyimler." Acı fizyoloji, psikolojik ve kültürel bir olgudur. Dikkatin odaklandığı bir takım durumlarda daha fazla acı hissedebiliyoruz. Acıyı insanın hayatta kalma mücadelesinde gerekli bir olay olarak görmek gereklidir. Bacağını merdivenlerden atlarken kıran biri artık merdivenleri normal bir şekilde inmesi gerektiğini bilir. Ya da etrafındaki sevdikleriyle tartıştığı zaman üzüntü duyduğunda, sinirlendiğinde nasıl duygulara kapıldığını bilir ve mümkün oldukça bu tür durumlardan kaçmaya çalışır.
Bir takım durumlarda acı bir illüzyondur diyebiliriz. Dikkati toplayarak ve belli bir bölgeye odaklanarak yapılan illüzyonu anlamak mümkündür. Acıyı da bu durumla bağdaştırabiliriz. Örneğin kolunuza saat taktığınız zaman ilk saatlerde size rahatsızlık veren bu durum zaman geçtikçe sizin alışmanızı sağlar. Hatta bir zaman sonra fark etmezsiniz. Ancak ne zaman dikkatimizi bu yöne verip saatin bizi rahatsız ettiğini düşünsek aynı durumu tekrar yaşarız.

Acı

Acının bilimsel açıklaması ise şu şekildedir. Vücudumuzda duyu sinirlerimize dair iki çeşit sinir lifi bulunuyor. A lifleri olarak bilinen bu lifler daha geniş çaplıdır. Sinirsel bilgiyi daha hızlı iletmeyi sağlar. A lifleri çeşitli duyusal uyaran bilgisi taşıyorlar. Ani ve şiddeti yüksek acı da bunların içindedir. Acı bilgisini taşımaya başladıklarında, A-lifleri sinaps yaptıkları sinirlerin aktive olmaları engelleyerek sonraki acı sinyallerine karşı iletimi zayıflatmış oluyorlar. Daha küçük çaplı sinirler ise ki bunlar C-lifleri ismini alıyor, daha sürekli ve monoton acı bilgilerini taşıyor. Kısa aksonları sinirsel bilgiyi yavaş aktardığından A-lifleri tarafından kapatılmış iletim bölgesine yaklaştıklarında taşıdıkları sinyallerin bir kısmı engelleniyor. Ve acı hafifliyor.


Acı
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

653 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları