Bilmek istediğin her şeye ulaş

Acı yediğimizde neden burnumuz akar?

Ayrıca Acı yiyecekler yüksek miktarda C Vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini olumlu etkileyerek vücut direncimizi artırır.
  • Paylaş
Bunun sebebi acı, baharatlı ya da keskin kokulu yiyeceklerin mukus salgısının incelmesine ve kolayca akar hale gelmesine sebep olmalarıdır.

Bu tür yiyeceklerin bu sayede ciğerlerin ve solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Acı bir şey yediğimizde gözlerimiz yaşarır ve burnumuz akmaya başlar. Aslında eş zamanlı olarak aynı şey ak ciğerlerimizde de olur. Acı yiyeceklerin özofagus yani yemek borusundaki ve midedeki sinir uçlarını uyararak vücudumuzun bu tip tepkiler vermesine yol açtığı düşünülüyor. Kimi araştırmacıların çalışmaları, acı yiyeceklerin içinde bulunan maddelerin, solunumla ilgili hastalıklarda kullanılan ilaçlardaki maddelerle çok benzeştiğini ortaya koymuş. Bunlara ek olarak mukus salgısını bu şekilde hareketlendiren maddelere mukokinetik dendiğini belirtmekte fayda var. Kırmızı biber bu tip maddelerin en iyi örneği. Sarımsağın ve soğanın ise mukus temizleyici özelliği var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

401 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları