Bilmek istediğin her şeye ulaş

Açık kaynak kod çalışmaların kodları nerelerde paylaşılıyor?

Github (github.com/) üzerinde paylaşılan tüm projeler açık kaynak kodludur ve geliştirmeye açıktır. Sizde bir github hesabı açarak açık kaynak kodlu bir projeye destek vermeye başlayabilir veya istediğiniz projenin çalışiır haldeki kodlarını indirebilirsiniz.
  • Paylaş
3

Cemal Tekin, Ben daha önce açmıştım ama ücretli üyelikler var onlar ne için ?

Ali Emre Çakmakoğlu, Github'ın asıl amacı GIT olarak bilinen versiyonlama sistemini bir arayüz altında sunmaktır. Yanısıra sosyal ağ tarzı ile geliştiricilerin açık kaynak kodulu projelerini paylaşıp, geliştirme desteği alabildikleri bir imkan sağlar. Github'a üye olmak tamamen ücretsizdir. Ücretsiz hesabın handikabı eklediğiniz tüm projelerin tüm Github üyeleri tarafından görülebilmesini sağlar. Fakat siz şirket olarak bir projede GIT kullanıyor ve takım çalışması için Githubdan faydalandığınızda, şirkete özel proje herkes tarafından görülebilir hale gelecektir. Bunu önlemek içinse premium bir hesap alarak eklediğiniz projeleri "private" yani sadece sizin yetki verdiğiniz kişilerin o projeyi görme imkanı tanıyabilirsiniz. Premium hesapların farkı ise açtığınız private proje limiti ile ilişkilidir.

Ali Emre Çakmakoğlu, Ekstra olarak 2013 yılı sonunda github üzerindeki proje sayısı 10 milyonu aşmıştır.

Birde ne aradığına bağlı olarak değişir tabi ki bu. Github evet acık kaynaklı kod paylaşım yeridir ama githubdan haberi olmayan açık kaynak kodlu yazılımlar mevcut. Araştırma yapmanız tavsiye ederim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

549 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt