Bilmek istediğin her şeye ulaş

Açık mı yoksa koyu tenli mi olmak daha sağlıklıdır?

Öncelikle derinin koyu ve açık olmasında rol oynayan bir pigmentin varlığından bahsetmek gereklidir. İnsanların derisinde melanin denen bir pigment vardır ve bu pigment ne kadar çok olursa deri o kadar koyu olur. Bunun anlamı beyaz tenliler de melaninin hiç olmaması değildir. Onlarda bulunan sayı esmerlere göre daha azdır. Derinin en üst tabakasında bulunur. Melanin pigmenti yalnızca renk vermede işe yaramaz. Çok önemli bir görevi vardır. Güneş ışığının D vitaminini aktive etmesi bu pigmentin yoğunluğuna bağlı olarak gelişir. D vitamini eksikliği güçsüz bir iskelet ve kemik erimesine neden olur.

İnsanlar

Şimdi hangisinin daha sağlıklı olacağına karar verecek olursak, ikisini de birbirinden üst kılan bir durum yoktur. Yaşadıkları çevreye bağlı olarak bu durum olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanır. Bu cümleyi açıp örnek verecek olursak; soğuk ülke insanlarının genel olarak çok açık teni olduklarını biliriz. Bu insanların ülkelerinde güneş ışığı çok yoğun olarak cilde etki etmez çok sıcak bir etki yaratmadığı için derilerindeki melanin pigmenti az olsada güneşin az olması nedeniyle zarar görmezler. Afrika'da yaşayan bir insan ise melanin yönünden zengin biridir. Ona gerekli olan şey dik bir şekilde gelen güneş ışınları ve sıcak havadır.

Bu iki insanın yer değiştirdiğini düşünürsek eğer, her ikisi içinde işte o zaman sağlıksız durumlar ortaya çıkabilir. Soğuk ülke insanı Afrika gibi sıcak bir ülkeye gittiği zaman derisi kızarır ve yanmaya başlar. Çünkü güneş ışınları rahatlıkla deriye giriş yapabilir. Koruyucu olan melanin pigmentinin azlığı bu durumu müdahale etmeye yetmez. Daha sonra cilt kanseri gibi önemli bir hastalığa yakalanır. Afrika insanın soğuk ülkeye gittiği düşündüğümüzde yeterli güneş göremediği için D vitamini eksikliği sonucu kemik erimesi gibi önemli bir hastalığa yakalanır. Bu tür bir değişim olduğunda d vitamini takviyesi yapmak şarttır.

İnsanlar
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1490 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Açık veya koyu renkli tene sahip olmak sağlık açısından bir şey değiştirir mi?

  • Koyu tenli insanlar daha mı sağlıklıdır?

  • Açık tenli insanlar daha mı sağlıklıdır?

  • Deri rengimiz sağlık durumumuzu etkiler mi?