Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adak adamak veya evliya vb. kişilere saygı duyup türbe ziyareti yapmak gibi davranışların İslamiyetteki yeri nedir? Bu tür davranışlar Şamanist geleneklerin sürdürülmesi olarak düşünülebilir mi?

Açıkçası İslamiyetteki karşılığına net cevap veremem. Temelinin Şamanist geleneklerin sürdürülmesine dayandığını da düşünmüşüyorum. Şamanist etkiler taşıyabilir ama bu geleneği sürdürmenin yolu da bu değildir. Bu tamamen tatmin olunamayan ya da çözümlenememiş inanç eksikliğinin yarattığı bir durum. Başka yerlerden medet umma hali. Her yolu denedim bir de burdan yakalım. Belki de olmuyorsa olmuyordur, akışı budur. Zorlamamak gerekir. Belki hayat senin önüne başka birşey sunmuştur da sen görmüyorsundur... .
  • Paylaş
Hac suresi 22/29 da adak ile ilgili bir ayet var. Ki bu adak hac esnasında kesilen kurbana atıf yapıyor diye düşünüyorum. Adak İbrahimi dinlerden önce de olan bedel ödeme . Hatırlayınız Hz. İbrahim ilk adağın sahibidir İslami olarak. Dua ve dilekler kabul olsun diye adak adamak hanefi mezhebine göre caiz dir denilir. Şafi, Maliki ve Hanbeli mezhebi ise şartlı şartsız diye ikiye ayırsa da genel itibarı ile mekruh kabul edilir.

Kişisel fikrim bir dua yada dileğin olması için konuyu Allah'la pazarlığa bağlamak hoş değildir. Lakin olması halinde kendini borçlu(şükran) hissedip ihtiyaç sahiplerini kollayacak şekilde niyet etmekte de bir beis olmadığı yönünde.

Hac suresi 22/29 da adaklarını yerine getirsinler buyurulmuştur ayet tek başına düşünüldüğünde demek ki adak adanırsa yerine getirmek gerekir, diğer yandan surenin bütününe bakıldığında hac için kesilen kurban olduğu da anlaşılmaktadır bahsi geçen adağın. Hani Türkiye de kurban bayramında kesilen kurbanlar var ya tam olarak onlar işte. İslamiyette Adak sadece canlı hayvan değildir. Fakir doyurmak, para vermek, Kuran okumak bile adak olarak adet halini almıştır.

Adak dinler öncesinde de , dinlerden sonra da ritüel olarak insan hayatında var. Hatta vikinglerin denize açılmadan önce Tanrıları Odine adak sundukları , mayalarında zaman zaman adak olarak bakire kızları kuyulara attıklarına dair arkeolojik bilgiler var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

215 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt